

Pelkästään Yhdysvaltojen etelärajan yli raportoidaan tulleen 6,2 miljoonaa laitonta siirtolaista Joe Bidenin presidenttikauden aikana. / LEHTIKUVA
Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä
Rajaturvallisuutta koskeva lakipaketti kaatui Yhdysvaltain senaatissa. Vääntö etelärajan turvallisuudesta tulee siis jatkumaan, vaikka presidentti Biden voisi sulkea rajan milloin tahansa, jos hänellä olisi oikeasti siihen tahtoa.
Molempien puolueiden yhdessä valmistelema lakipaketti, joka sisälsi rahoitusta sekä Yhdysvaltain omaan rajaturvallisuuteen että myös Ukrainalle ja Israelille kaatui senaatissa republikaanien äänillä. Presidentti Joe Biden oli erittäin pettynyt lakiehdotuksen kaatumiseen ja syytti siitä Donald Trumpia, kertoo uutistoimisto CNN.
Lakiehdotus olisi pyrkinyt nopeuttamaan turvapaikkahakemusten käsittelyä, joka saattaa nykyään kestää vuosikausia. Se olisi myös antanut rajaviranomaisille mahdollisuuden olla käsittelemättä laittomasti maahan tulevien tekemiä turvapaikkahakemuksia niin kutsutun rajahätätilan aikana.
Rajahätätilan kynnys oli kuitenkin asetettu lakiehdotuksessa melko korkealle. Hätätila olisi astunut voimaan vasta kun laittomasti maahan tulleiden määrä on keskimäärin yli 5 000 henkilöä päivässä yhden viikon ajan tai 8 500 laitonta maahantulijaa yhdessä päivässä. Mutta myös hätätilan aikana rajaviranomaisilla olisi ollut velvollisuus ottaa vastaan vähintään 1 400 turvapaikkahakemusta laillisilla rajanylityspaikoilla.
”Avoimien rajojen politiikan normalisointia”
Texasia edustava senaattori Ted Cruz (rep) kritisoi lakiehdotusta nimenomaan siksi, että se olisi ”normalisoinut Bidenin avoimien rajojen politiikan”. Tuhansien laittomien tulijoiden päästäminen maahan olisi ollut rajavartijoille normipäivä.
– Lakiehdotus normalisoi viiden tuhannen laittoman maahantulijan päivätahdin, mikä tarkoittaa 1,8 miljoonaa vuodessa, senaattori Cruz kertoi Fox-uutiskanavan haastattelussa.
Lisäksi lakiehdotus olisi tarkoittanut sitä, että laittomasti maahan tulleille annettaisiin työluvat ja verovaroilla kustannettua juridista apua. Senaattori Ted Cruz oli huolissaan myös siitä, että uusi laki olisi rahoittanut laittoman siirtolaisuuden prosessia: demokraattien johtamille ”turvapaikkakaupungeille” olisi annettu miljardeja dollareita, jotta ne voisivat jatkaa paperittomien suojelua.
Myös laitonta siirtolaisuutta edistävät vasemmistolaiset kansalaisjärjestöt olisivat saaneet miljardien dollareiden rahoituksen.
Presidentillä valta sulkea raja
Texasilaisena Cruz vastusti erityisesti sitä, että uusi laki olisi siirtänyt raja-asioita koskevan tuomiovallan liittovaltion tuomioistuimelle pääkaupunki Washingtoniin, joten Texasin osavaltio ei olisi enää voinut käydä oikeustaisteluita kotikentällään.
Cruz piti jo etukäteen selvänä että laki kaatuu. Hänen mukaan lakiehdotuksen koko tarkoitus oli vain antaa senaatin demokraateille mahdollisuus sanoa vaalipuheissaan tekopyhästi, että ”minä yritin ratkaista rajakriisin, mutta pahat republikaanit estivät sen”.
Haastattelija Sean Hannity korosti, että presidentti Joe Biden ei edes tarvitsisi mitään uutta lainsäädäntöä korjatakseen tilanteen: riittäisi, että hän palauttaisi presidentin käskyllä ne edeltäjänsä Donald Trumpin toimenpiteet, jotka Biden kumosi ensi töikseen presidentiksi päästyään.
Tärkeimpiä Trumpin toimenpiteistä olivat rajaesteet ja säädös, jonka mukaan turvapaikanhakijoiden piti odottaa hakemuksensa käsittelyä Meksikon puolella rajaa.
Rajaesteet toimivat
Yksi rajakriisin polttopisteistä on ollut pikkukaupunki nimeltä Eagle Pass, jonka kohdalla Rio Grande -joen yli kahlaaminen on ollut erityisen helppoa. Texasin kuvernööri Greg Abbott kuitenkin kyllästyi joen yli tuleviin laittomiin siirtolaisiin ja määräsi Texasin kansalliskaartin valvomaan järjestystä Shelby Park -rantapuistossa.
Texasin kansalliskaarti pystytti joen rantaan piikkilanka-aitoja estämään laitonta maihinnousua. Samalla kansalliskaartilaiset estivät liittovaltion rajavartijoiden pääsyn rantapuistoon, joka on Texasin osavaltiolle kuuluva puistoalue.
Bidenin hallinto vei asian korkeimpaan oikeuteen, joka totesi, että liittovaltion rajavartijoilla on oikeus katkoa Texasin kansalliskaartin pystyttämät piikkilanka-aidat. Piikkilankaesteet ovat kuitenkin yhä pystyssä ja rantapuisto on kansalliskaartiin hallussa.
Piikkilanka on lopettanut laittoman maahantulon Eagle Passin kohdalla. Laittomat siirtolaiset suuntaavat nyt tiensä Kaliforniaan ja Arizonaan.
Demokraateille uusia äänestäjiä?
Presidentti Biden voisi sulkea rajan milloin tahansa presidentin valtaoikeuksillaan, jotka ovat huomattavasti laajemmat kuin Suomen presidentillä. Näyttää kuitenkin siltä, että todellisia haluja siirtolaisvyöryn pysäyttämiseksi ei demokraattien keskuudessa ole.
Äskettäin miljardööri Elon Musk syytti Bidenia ”yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla. Muskin mukaan demokraatit suosivat laitonta siirtolaisuutta saadakseen uusia äänestäjiä.
Bidenin haluaman lakipaketin kaatuminen senaatissa oli siis pieni viivytysvoitto republikaaneille. Loputon vääntö rajaturvallisuudesta tulee jatkumaan.
Aiemmin tällä viikolla republikaanit kärsivät tappion kongressin alahuoneessa, kun esitys kotimaan turvallisuudesta vastaavan ministerin asettamisesta virkarikossyytteeseen kaatui äänestyksessä niukasti. Republikaanit olisivat halunneet asettaa ministeri Alejandro Mayorkasin syytteeseen virkavelvollisuuksien laiminlyönnistä rajaturvallisuuteen liittyen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Shelby Park Eagle Pass Greg Abbott Sean Hannity Alejandro Mayorkas rajaturvallisuus Rio Grande Texas Joe Biden laiton siirtolaisuus laiton maahanmuutto Elon Musk Ted Cruz Donald Trump Israel Ukraina Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elon Musk syyttää Bidenia ”yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla

USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa

Texas tarjoaa laittomasti maahan tuleville kaksi vaihtoehtoa: vankila tai pikakarkotus

Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Trump tuomittiin satojen miljoonien korvauksiin – syyttäjä uhkaa ulosmitata Trumpin pilvenpiirtäjän

Sairaanhoitajaopiskelijan surma kuohuttaa tunteita Yhdysvalloissa – laittomasti maassa ollut epäilty olisi voitu karkottaa jo viime kesänä

Biden ja Trump kävivät kampanjoimassa Meksikon rajalla – Trump: ”Tämä on Bidenin invaasio”

Korkein oikeus kumosi demokraattien yrityksen estää Trumpin ehdokkuus

”Supertiistai” oli Trumpin juhlaa – Nikki Haley ilmoitti jäävänsä pois kisasta
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













