

worldaccordingtomatti.blog
Emeritusprofessori: Useimmat koronaviruskuolemat Suomessa voitaisiin välttää – ”laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka on tuhon tie”
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella pitkän tutkijauran tehnyt emeritusprofessori Matti Jantunen arvioi, että koronaviruksen torjunnassa joudutaan tekemään arvovalintoja, mutta että virus on vielä pysäytettävissä. jos se halutaan pysäyttää. Hän kommentoi asiaa blogissaan.
“Infektiohuipun ajalliseen levittämiseen ja laumaimmuniteetin rakentamiseen perustuva politiikka – johon mm. Suomessa ja Englannissa aiotaan turvautua – on tuhon tie, josta yhdenkään maan sairaanhoitojärjestelmällä ei ole vähimpiäkään mahdollisuuksia selviytyä.”
Näin arvioi koronavirustilannetta Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella pitkän tutkijauran tehnyt emeritusprofessori Matti Jantunen perjantaisessa kirjoituksessaan. Jantunen on uransa aikana tutkinut esimerkiksi Tsernobylin ydinvoimalaonnettomuuden laskeuman vaikutuksia Suomessa. Hän on toiminut aikaisemmin myös mm. Kansanterveyslaitoksen ilmahygienian laitoksen johtajana.
Jantusen arvion mukaan koronaviruksen aiheuttama COVID-19 -tauti voisi kaksinkertaistaa Suomen kokonaiskuolleisuuden ja laittaa sairaanhoitojärjestelmän mahdottoman tehtävän eteen. Kirjoituksessaan hän kritisoi politiikkaa, joka tähtää koronaviruksen maltilliseen hidastamiseen ja joka lähtee siitä oletuksesta, ettei viruksen leviämistä olisi edes mahdollista pysäyttää.
“Euroopan poliittisten johtajien ja nähtävästi myös laajojen viranhaltija- ja asiantuntijatahojen omaksuma käsitys, että Covid-19 epidemian leviäminen yli koko väestön, siitä seuraava hallitsematon potilastulva ja kuolleisuus on väistämätön, on väärä. Kulumassa olevan vuoden mahdollisista Covid-19 uhreista enemmän kuin yhdeksänkymmentäyhdeksän sadasta on estettävissä turvautumalla jo testattuihin ja toimivaksi osoitettuihin menetelmiin.”
Jantunen viittaa erityisesti Etelä-Korean esimerkkiin, jossa maan on onnistunut saada ripeillä toimenpiteillä koronavirustaltunnat laskusuuntaan. Vielä kuun alussa Etelä-Koreassa nähtiin yli 1000 uutta vahvistettua koronavirustartuntaa päivässä, kun taas uusin päiväluku on nyt pudonnut jo alle sadan. Taudin kasvusuunnan taittamisen pitäisi Jantusen mukaan olla tavoitteena myös Suomessa.
Suomen kokonaiskuolleisuus voisi kaksinkertaistua
Infektiohuipun levittäminen on lähestymistapa, jossa viruksen leviämistä väestössä pyritään hidastamaan niin, että terveydenhuoltojärjestelmä ei millään tietyllä ajanhetkellä pääsisi ylikuormittumaan liikaa. Taudin leviäminen pysähtyisi siinä vaiheessa, kun riittävän suuri osuus väestöstä on saanut tartunnan myötä immuniteetin tautia vastaan ja lakkaa näin levittämästä sitä eteenpäin. Mm. THL:sta on viitattu siihen että infektiohuipun hallittuun levittämiseen pyritään nyt myös Suomessa.
Jantusen arvion mukaan tämä lähestymistapa ei kuitenkaan voi toimia koronaviruksen kohdalla, koska tauti ylikuormittaa sairaanhoitojärjestelmän jo pienemmilläkin tartuntaluvuilla.
“Pohjois-Italian sairaanhoito on paraikaa luhistumassa vaikka sairastuneita on vasta 0,1 % väestöstä odotettavissa olevan 35-60 % asemasta”, Jantunen havainnollistaa tilannetta, jossa epidemian laajenemista ei saada katkaistua.
“Suomeen tuotuna, olettaen että tuo mainittu 35 % saisi tartunnan, tämä tarkoittaisi 2 miljoonaa sairastunutta, 400 tuhatta vakavasti sairastunutta, ja 70 tuhatta kuollutta, ts. väestön kokonaiskuolleisuuden kaksinkertaistumista. Jokaiselle lienee selvää, että sairaanhoitojärjestelmämme, sen enempää kuin minkään muunkaan Euroopan maan järjestelmä ei voi hallitusti selvitä tällaisesta urakasta.”
Arvokysymys
Jantusen mainitsemassa Etelä-Korean esimerkissä ratkaisuja haettiin samoin opein, joilla koronaviruksen leviämistä pyrittiin hidastamaan myös Kiinassa Wuhanin maakunnassa, josta epidemia vuodenvaihteessa lähti leviämään. Käytännössä tämä tarkoittaisi esimerkiksi laajoja karanteenitoimia sekä tartunnan saaneiden ja heidän lähikontaktiensa eristämistä. Jantunen uskookin, että jos taudin altistumisteitä onnistutaan katkaisemaan riittävän tehokkaasti, voidaan välttyä tarpeettomilta kuolemantapauksilta.
“On tietenkin arvokysymys, katsotaanko Kiinan epidemian torjunnassa käyttämät menetelmät suuremmaksi uhaksi eurooppalaisille arvoille kuin kymmeniätuhansia ylimääräisiä kuolemantapausia Suomessa ja miljoonia Euroopassa kesään 2021 mennessä. Väistämättömiä nämä kuolemat eivät ole.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


WHO kehottaa kaikkia maita järeisiin toimiin koronan pysäyttämiseksi: ”Ne, jotka katsovat sivusta tekevät kohtalokkaan virheen”

Italialainen lääkäri lähetti järkyttävän vetoomuksen kollegoilleen Itävallassa

Miksi valtakunnallinen koronapuhelin on kiinni sunnuntaisin? Juvonen: ”Aukioloa laajennettava, korona ei nuku”

Itävalta järeisiin toimiin – armeija apuun, liikkumiset rajoitetaan perhepiiriin, lääkintämiehiä kutsutaan takaisin palvelukseen

Kansanedustaja Lulu Ranne sairauslomalle

Israel ottaa käyttöön kovat keinot taistelussa koronavirusta vastaan

Hallitus toimii nyt, kuten perussuomalaiset viime viikolla ehdottivat – ”Parempi myöhään kuin ei milloinkaan”

Suomessa koronaa testataan pihistellen: Omalla rahallakaan ei välttämättä pääse – sairastuneiden todellista määrää ja sijaintia jo lähes mahdotonta tietää

Tutkijat varoittavat: Ensi talvena korona voi palata entistäkin kovempana
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Jussi Halla-aho Suomen ja Venäjän suhteista: Mille pohjalle valtioiden suhteita voidaan rakentaa, jos sopimukset ja omat sitoumukset eivät merkitse venäläisille mitään?
Toisen maailmansodan ja Stalinin kuoleman jälkeen Suomen ja Neuvostoliiton välillä vallitsi venäläisnäkemyksen mukaan erityissuhde. Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa taasen oli vallalla väärinkäsitys, jonka mukaan ”pystymme omalla käytöksellämme ja toiminnallamme manageroimaan Venäjää”. Nyt valtioiden välillä ei ole jäljellä mitään, minkä päälle rakentaa.