

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Enemmistö saksalaisista ei usko pakolaisten kotouttamisen onnistuvan – vuonna 2015 tulleista puolet yhä toimeentulotuen varassa
Saksaan tulvii pakolaisia enemmän kuin koskaan vuoden 2015 suuren aallon jälkeen. Tulijoille on vaikea löytää majoitustiloja. Maasta poistamiseen vaaditaan tehokkaampia keinoja. Vuonna 2015 Saksaan tulleista pakolaisista lähes puolet elää yhä toimeentulotuen varassa. Enemmistö saksalaisista ei usko, että kotouttaminen tulee ikinä onnistumaan.
Kuten Suomen Uutiset äskettäin kertoi, Saksassa käydään kiivasta keskustelua pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden aiheuttamista miljardimenoista. Osavaltiot ja kunnat ovat suurissa vaikeuksissa yrittäessään löytää tulijoille majoitustiloja. Kustannuksia halutaan leikata ja käännytyksiä tehostaa.
Viimeisin asiaan kantaa ottanut poliitikko on Saksin osavaltion pääministeri Michael Kretschmer (CDU), joka vaatii toimivia palautussopimuksia ja tehokkaampia keinoja käännytettävien ja karkotettavien siirtolaisten maastapoistamiseen. Hänen mukaansa ”nyt on korkea aika tehdä rohkeita ratkaisuja”.
Kretschmer: ”Tämä ei pääty hyvin”
Kretschmerin mielestä Saksaan tulevien turvapaikanhakijoiden määrä on yksinkertaisesti liian suuri. Koulut ja päiväkodit ylikuormittuvat, asuntoja ei riitä ja kielikursseille on tungosta. Jännitteet Saksan sisällä kasvavat.
– Tämä ei pääty hyvin, jos annamme asioiden mennä tähän suuntaan, Saksin osavaltion pääministeri Kretschmer varoittaa.
Hänen mukaan turvapaikanhakijoille myönnetyt rahalliset tuet on otettava tarkasteluun. Kretschmer vaatii, että jopa perustuslakia on tarvittaessa muutettava, jotta tilanne korjaantuisi.
Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen puheenjohtaja Tino Chrupalla syyttää kristillisdemokraattien Kretschmeriä AfD:n esittämien ehdotusten kopioinnista, mutta on tietenkin varsinaisesta asiasta samaa mieltä. Itse asiassa Chrupalla on valmis menemään vieläkin pidemmälle.
– Perusoikeus turvapaikan saamiseen on otettava tarkasteluun, jos se ei ole enää Saksan kansalaisten edun mukainen, Chrupalla kommentoi.
Vain vihervasemmisto jaksaa uskoa
ZDF-televisiokanavan äskettäin teettämässä mielipidekyselyssä peräti 56 prosenttia saksalaisista oli sitä mieltä, että pakolaisten kotouttaminen ei tule onnistumaan. Kaikkein tiukimmin tällä linjalla olivat AfD:n kannattajat, joista lähes kaikki (94 prosenttia) olivat sitä mieltä, että integraatio ei toimi.
Vain 37 prosenttia saksalaisista suhtautui luottavaisesti siihen, että pakolaisten kotouttaminen tulee vielä onnistumaan. Kaikkein luottavaisimpia tämän asian suhteen olivat vihreiden ja vasemmiston äänestäjät.
EU:n ulkorajojen valvontaa koskevassa kysymyksessä vastaukset jakaantuivat lähes samoin luvuin. Vastaajista 58 prosenttia oli sitä mieltä, että EU:n tulisi valvoa ulkorajojaan tarkemmin, jotta EU-alueelle ei pääsisi niin paljon turvapaikanhakijoita. Kolmasosa saksalaisista oli tästä eri mieltä.
Kielen oppiminen ja työllistyminen eivät onnistu
Focus-lehden kolumnisti Jan Fleischhauer kirjoittaa, että lähes puolet vuonna 2015 Saksaan tulleista pakolaisista elää yhä toimeentulotuen varassa. Aiemmin Hartz IV -nimellä tunnettu tuki muutettiin vuodenvaihteessa ”kansalaisrahaksi” (Bürgergeld) ja sen määrää korotettiin hieman. Läheskään kaikki ”kansalaisrahan” saajat eivät kuitenkaan ole Saksan kansalaisia.
Kolumnisti huomauttaa, että vuonna 2015 Eurooppaan tulleesta suuresta Syyrian pakolaisten aallosta on kulunut jo kahdeksan vuotta. Jos kotoutuminen, kielen oppiminen ja työllistyminen ei ole kahdeksan vuoden aikana onnistunut, on melko vähän toivoa, että tulijat työllistyisivät jatkossakaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Bürgergeld kansalaisraha Hartz IV Jan Fleischhauer turvapaikkaoikeus Michael Kretschmer maastapoistaminen käännyttäminen karkottaminen Tino Chrupalla Vaihtoehto Saksalle laiton siirtolaisuus perusoikeudet Palautussopimus CDU Turvapaikanhakijat pakolaiset AfD Ihmisoikeudet Saksa Perustuslaki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pakolais- ja turvapaikanhakijatulvan miljardimenot suivaannuttavat Saksassa – kustannukset leikkuriin ja palautuksiin vauhtia

Ruotsi alkaa määrätietoisesti torjua matalapalkkamaahanmuuttoa – uusi hallitus kaksinkertaisti tulorajan, joka on edellytyksenä maahanpääsylle

Perussuomalaiset: ”Kotoutumislain uudistaminen pilattiin kiireellä ja ideologialla”

Maahanmuutto ja väestöpolitiikka ovat koko Suomen kohtalonkysymyksiä – ”Ruotsin tilanne osoittaa, minkälaisia ongelmia väärin hoidettu maahanmuutto aiheuttaa lyhyellä aikavälillä”

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Saksassa alkavat majoitustilat loppua: Pikkukylän vastaanottokeskukseen tupsahti 700 pakolaista – pääosin nuoria miehiä Lähi-idästä

Aikajana kertoo enemmän – väestö vaihtuu reipasta vauhtia Ruotsissa ja Saksassa

AfD-puolueella huippukannatus Saksassa – sosialidemokraatit haluavat antaa pakolaisille äänioikeuden

Kylmää kyytiä – Belgia laittaa perheettömät turvapaikanhakijamiehet kadulle
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








