

LEHTIKUVA
EU tyytymätön Turkin toimiin pakolaisvirran tyrehdyttämisessä
EU sopi marraskuussa Turkin kanssa sopimuksen, jossa EU lupasi rahallista tukea Turkille kolmen miljardin euron edestä muun muassa pakolaisleirien ylläpitoon. Vastaavasti Turkin oli määrä pyrkiä hillitsemään pakolaisvirtaa Turkista Eurooppaan. Alku näytti lupaavalta. Nyt on selvinnyt, että hetkellinen notkahdus johtuikin vain välillä vallinneista huonoista keleistä.
EU:n maahanmuutosta vastaava varapresidentti Frans Timmermans ilmoitti matkustavansa viikonloppuna Turkin pääkaupunkiin Ankaraan keskustelemaan asiasta Turkin johdon kanssa.
– Ainoa mittari on tietysti [pakolaismäärän] lukeman putoaminen. Me olemme sitoutuneet yhteisen sopimuksen mukaan painamaan lukemia alas. Melko selvää on, että lukemat ovat olleet viime aikoina verrattain korkealla, Timmermans totesi.
Turvapaikanhakijoiden virran suuruus on poliittinen kuuma peruna nyt Saksassa, koska uudenvuoden yön aikana tapahtui naisten ahdistelu- ja ryöstöaalto. Suuttumus ja järkytys paheni entisestään, kun pahimman häiriökaupunki Kölnin poliisi ilmoitti aluksi yön sujuneen hilpeissä merkeissä. Kölnin tapahtumista on seurannut jo yli sata rikosilmoitusta.
Saksan hallitus ilmoitti aiemmin, että viime vuonna maahan tuli noin 1,1 miljoonaa turvapaikanhakijaa.
Kreikka helisemässä ihmisvirran keskellä
Viime vuoden syksyllä ihmissalakuljettajat toimittivat Kreikan saarille noin 5 000 ihmistä päivittäin. EU:n ja Turkin tekemän sopimuksen jälkeen ihmisiä saapui vähemmän, mutta Kreikan maahanmuutosta vastaava ministeri Giannis Mouzalas kertoi ihmisvirran palautuneen lähes ennalleen.
Mouzalasin mukaan Turkin viranomaiset eivät ole tehneet tarpeeksi salakuljettajien kiinniottamaksi. Lisäksi Mouzalas kertoi, että yli puolet Kreikkaan tulleista ihmisistä on paperittomia.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:lta loppuu pian aika pakolaiskriisin hoitamiseksi
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.