

LEHTIKUVA
EU viittaa kintaalla markkinataloudelle ostettuaan satoja miljoonia kiloja maitojauhetta – Tavio: Ei edes ekologisesti kestävää
EU on törsännyt veronmaksajiensa rahoja yli miljardilla eurolla ostettuaan tuottajilta maitojauhetta lähes 400 000 tonnia yli markkinahinnan.
Eurooppa-neuvosto päätti alkuviikosta lopettaa lisäostot väliaikaisesti huomattuaan, ettei massiivinenkaan subventio tukenut maitojauheen hintaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio pitää EU:n markkinamanipulaatiota ongelmallisena monesta syystä.
Eurooppa-neuvoston tiedotteessa todetaan, että maitojauhevarastot ovat hyvin korkealla tasolla. Varastoitu maitojauhe painaa markkinahintoja alas, koska markkinoilla arvellaan EU:n joutuvan jossain vaiheessa myymään varastojaan. Alun perin tarkoituksena oli tukea maitojauheen hintaa automaattisilla tukiostoilla kiinteällä hinnalla.
Tavio: EU:n maatalouspolitiikkaa sietäisi miettiä uudelleen
EU aloitti markkinamanipulaation vuonna 2015. Tuolloin tuotantokiintiöistä luovuttiin ja meijeritalouden ylituotanto ajoi tilallisten tuottajahinnat alas.
Maitojauhe on tuoremaitoa monin verroin säilyvämpää, mutta jauheenkin laatu kärsii ajan myötä. Länsi-Afrikassa ollaan huolissaan EU:n massiivisista jauhevarastoista. Senegalilaisen meijerijärjestö FENAFELS:in johtaja Bocar Diaw tuomitsee tulipalomyynnit, koska massiivinen polkumyynti johtaisi paikallisten maidontuottajien ahdinkoon.
Tavio ymmärtää afrikkalaisten maidontuottajien pelot.
– Tämä saa pohtimaan EU:n yhteisen maatalouspolitiikan mielekkyyttä. Ruoan tahallinen ylituotanto lisää jätemäärää, joten EU ei toimi tässä ekologisesti kestävästi. Jos ylituotantoa dumpataan Afrikkaan, kuten on esitetty, niin silloin afrikkalainen maataloustuotanto kärsii, Tavio sanoo.
Markkinatalouden ohittaminen tuo laskun veronmaksajille
Tukiostot ovat perusteltuja tilapäisten tuotantohäiriöiden kohdalla. EU:n vuosia jatkunut markkinamanipulaatio tuo kuitenkin lähinnä mieleen suunnitelmatalouden opit. EU on toistaiseksi keventänyt maitojauhevarastojaan kahdella tuhannella tonnilla. Myyntitappioita kirjattiin noin 500 euroa tonnilta.
Pitkäaikaiseen ylituotantoon ainoa oikea ja toimiva lääke on tuotannon kutistaminen. Markkinataloudessa näin kävisi automaattisesti. Tavion mukaan EU:n ylituotannosta kärsivät veronmaksajat ja maidontuottajat.
– EU:n epäonnistuneen markkinoiden manipulaation seuraukset ovat kielteisiä sekä veronmaksajille että maidontuottajille. Veronmaksajille kertyy miljardiluokan lasku ja maidontuottajille riski hintojen alentumiseen, Tavio selventää.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU toivoo Berlusconin pelastavan Italian populistien kynsistä

EU:n budjettineuvotteluista tulossa vaikeat – Suomi kuuluu maihin, joiden maksuosuutta saatetaan vaatia nostettavaksi

PS vaati EU-maksuosuuden pienentämistä – esitys kaatui selvin luvuin

Turvapaikanhakijoiden pakkojyvitys riitaannutti Euroopan komission ja Eurooppa-neuvoston – Sipilä on valmis nostamaan Suomen pakolaiskiintiötä

EU tekee mitä YK:n pääsihteeri vaatii: ”Avatkaa rajat, unohtakaa äänestäjät!”

Perussuomalaiset vastustavat jyrkästi EU-liittovaltiota – Suomen on valmistauduttava eroon

Huhtasaari tylyttää unionia: Trollaa EU-kriittisiä yhteisillä verovaroillamme, ettei kukaan äänestäisi väärin

EU:n budjettikomissaari haluaa nostaa EU-budjettia entisestään brexitistä huolimatta
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.














