

LEHTIKUVA
EU viittaa kintaalla markkinataloudelle ostettuaan satoja miljoonia kiloja maitojauhetta – Tavio: Ei edes ekologisesti kestävää
EU on törsännyt veronmaksajiensa rahoja yli miljardilla eurolla ostettuaan tuottajilta maitojauhetta lähes 400 000 tonnia yli markkinahinnan.
Eurooppa-neuvosto päätti alkuviikosta lopettaa lisäostot väliaikaisesti huomattuaan, ettei massiivinenkaan subventio tukenut maitojauheen hintaa. Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio pitää EU:n markkinamanipulaatiota ongelmallisena monesta syystä.
Eurooppa-neuvoston tiedotteessa todetaan, että maitojauhevarastot ovat hyvin korkealla tasolla. Varastoitu maitojauhe painaa markkinahintoja alas, koska markkinoilla arvellaan EU:n joutuvan jossain vaiheessa myymään varastojaan. Alun perin tarkoituksena oli tukea maitojauheen hintaa automaattisilla tukiostoilla kiinteällä hinnalla.
Tavio: EU:n maatalouspolitiikkaa sietäisi miettiä uudelleen
EU aloitti markkinamanipulaation vuonna 2015. Tuolloin tuotantokiintiöistä luovuttiin ja meijeritalouden ylituotanto ajoi tilallisten tuottajahinnat alas.
Maitojauhe on tuoremaitoa monin verroin säilyvämpää, mutta jauheenkin laatu kärsii ajan myötä. Länsi-Afrikassa ollaan huolissaan EU:n massiivisista jauhevarastoista. Senegalilaisen meijerijärjestö FENAFELS:in johtaja Bocar Diaw tuomitsee tulipalomyynnit, koska massiivinen polkumyynti johtaisi paikallisten maidontuottajien ahdinkoon.
Tavio ymmärtää afrikkalaisten maidontuottajien pelot.
– Tämä saa pohtimaan EU:n yhteisen maatalouspolitiikan mielekkyyttä. Ruoan tahallinen ylituotanto lisää jätemäärää, joten EU ei toimi tässä ekologisesti kestävästi. Jos ylituotantoa dumpataan Afrikkaan, kuten on esitetty, niin silloin afrikkalainen maataloustuotanto kärsii, Tavio sanoo.
Markkinatalouden ohittaminen tuo laskun veronmaksajille
Tukiostot ovat perusteltuja tilapäisten tuotantohäiriöiden kohdalla. EU:n vuosia jatkunut markkinamanipulaatio tuo kuitenkin lähinnä mieleen suunnitelmatalouden opit. EU on toistaiseksi keventänyt maitojauhevarastojaan kahdella tuhannella tonnilla. Myyntitappioita kirjattiin noin 500 euroa tonnilta.
Pitkäaikaiseen ylituotantoon ainoa oikea ja toimiva lääke on tuotannon kutistaminen. Markkinataloudessa näin kävisi automaattisesti. Tavion mukaan EU:n ylituotannosta kärsivät veronmaksajat ja maidontuottajat.
– EU:n epäonnistuneen markkinoiden manipulaation seuraukset ovat kielteisiä sekä veronmaksajille että maidontuottajille. Veronmaksajille kertyy miljardiluokan lasku ja maidontuottajille riski hintojen alentumiseen, Tavio selventää.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU toivoo Berlusconin pelastavan Italian populistien kynsistä

EU:n budjettineuvotteluista tulossa vaikeat – Suomi kuuluu maihin, joiden maksuosuutta saatetaan vaatia nostettavaksi

PS vaati EU-maksuosuuden pienentämistä – esitys kaatui selvin luvuin

Turvapaikanhakijoiden pakkojyvitys riitaannutti Euroopan komission ja Eurooppa-neuvoston – Sipilä on valmis nostamaan Suomen pakolaiskiintiötä

EU tekee mitä YK:n pääsihteeri vaatii: ”Avatkaa rajat, unohtakaa äänestäjät!”

Perussuomalaiset vastustavat jyrkästi EU-liittovaltiota – Suomen on valmistauduttava eroon

Huhtasaari tylyttää unionia: Trollaa EU-kriittisiä yhteisillä verovaroillamme, ettei kukaan äänestäisi väärin

EU:n budjettikomissaari haluaa nostaa EU-budjettia entisestään brexitistä huolimatta
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Ruotsila ja Huhtasaari: Duunareiden vastaisku ja Trumpin USA
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää