

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
EU:n tukimiljardit jättipotti Etelä-Euroopan järjestäytyneelle rikollisuudelle – mafialla edessään kissanpäivät
Euroopan talous on koronan jälkeen kuralla ja jälleenrakennukseen ollaan lappamassa isolla kädellä satoja miljardeja euroja. EU-tukitulva on erityisen iloinen uutinen Etelä-Euroopan mafialle, joka yrittää pomminvarmasti hyötyä miljardisateesta. Europol ja Italian sisäministeriö ovat SVT:n mukaan tietoisia uhasta.
Italian järjestäytynyt rikollisuus koostuu 700 ryhmästä, perheestä ja klaanista, joista useimmat kuuluvat Sisilian Cosa Nostraan, Napolin seudun Camorraan tai Calabrian Ndranghetaan. Italian sisäministeri Luciana Lamorgese varoitti äskettäin La Repubblica -verkkojulkaisussa, että mafia on ryömimässä ulos koloistaan ja valmistautuu vahvistamaan asemiaan yhteiskunnassa.
Mafia suuntaa pohjoiseen
Mafian liikevaihto on arviolta 60 miljardia euroa, laskee Italian antimafiavirasto DIA. Yhä suurempi osa järjestäytyneen rikollisuuden tuloista tulee Pohjois-Italiasta, erityisesti 10 miljoonan asukkaan Lombardiasta. Alue on maan rikkainta ja se on tullut tunnetuksi koronaviruksen pahiten arpeuttamana osana Italiaa.
Koronakriisin seurauksena 10 miljoonaa italialaista uhkaa pudota köyhyyteen. Yhteiskunnallinen kriisitilanne auttaa mafiaa hankkimaan tuoreita jäseniä ja valtaamaan takaisin kadottamiaan markkinoita. Mafian pääelinkeino on edelleen huumekauppa, mutta se on tiettävästi mukana lähes kaikissa Italian yhteiskunnallisissa hankkeissa sekä kansainvälisessä asekaupassa.
Mafia pienyritysten avuksi
Italian sisäministeriö ja Europol varoittavat mahdollisuudesta, että EU:n tuet talouden jälleenrakentamiseksi voivat merkittävässä määrin valua mafian pohjattomaan kassaan. Järjestäytynyt rikollisuus tulee hyödyntämään huijausten koko kirjoa valeyrityksistä rahanpesuun. Mukana on mafian koko yhteiskunnan läpikäyvä verkosto.
Myös tavalliset tallaajat ovat vaarassa joutua mafian vaikutuspiiriin, sillä rikollisjärjestöt tarjoavat yksityisille ihmisille ja pienyrityksille avokätistä lainaa tilapäisten talousvaikeuksien voittamiseksi. Sen verran italialaiset ovat kuitenkin oppineet maansa historiasta, että jo maaliskuussa maan yleisen turvallisuuden virasto aloitti selvityksen keinoista, joilla mafian koronakuppausta voitaisiin kahlita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lombardia DIA Ndrangheta Camorra Luciana Lamorgese jälleenrakennus EU-tukipaketit Etelä-Eurooppa koronakriisi pandemia asekauppa Mafia Cosa Nostra järjestäytynyt rikollisuus huumekauppa Europol Italia EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Suomen ei pidä millään ehdoilla lähteä mukaan EU-elpymisrahastoon – ”Miljardien pommi lisää menopuolelle”

Halla-aho: Hallituksen on ryhdyttävä valmistelemaan eroa yhteisvaluutasta – kriisiaikana eurosta on tulossa nilkkaan sidottu kivi, joka vetää Suomen mukanaan syvyyksiin

Hallitus ja kokoomus langettivat suomalaisille yli kahden miljardin uudet takausvastuut europaketteihin

Vimmattu vääntö tukipaketeista – Koskenkylä: Suomen hallituksen ja eduskunnan otettava kantaa siihen, noudatetaanko EU:n perussopimuksia

Emeritusprofessori Viren EU-tukipaketeista: Yhteisvastuu poistaisi markkinakurin, ja se on ainoa mekanismi, joka hillitsee vastuutonta velkaantumista

Halla-aho: On aivan sama, rahoitetaanko elpymisrahastoa jäsenmaksujen korotuksella vai verotuksella – ”Suomalainen maksaa laskun joka tapauksessa”

Europol yrittää kaivaa konnat jäsenmaiden oikeuslaitosten sisältä – lahjonta ja mafian lonkerot tutkaimessa

Ruotsi heräämässä karuun todellisuuteen: ”Hyvinvointivaltiosta on tullut rikollisten pankkiautomaatti”

Viranomaiset heräämässä yhteistyöhön Ruotsissa: ”Taistelu talousrikollisuutta vastaan on elämän ja kuoleman kysymys”
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Porvaripuolueille täystyrmäys Ruotsin vieraskielisiltä: Malmön Rosengårdissa demareiden ja vasemmistopuolueen yhteinen kannatus lähes 100 prosenttia
Sosialidemokraattien ääntenkalastelu erityisesti muslimien piirissä näyttää onnistuneen erinomaisesti. Malmön Rosengårdissa vasemmiston kannatus oli peräti 95,2 prosenttia. Nyt koetun perusteella muslimien vaikutus tulee vääjäämättä lisääntymään vasemmiston poliittisissa linjauksissa.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

PS-Nuoriso: Kokoomus ja RKP pelastivat nuorisojärjestöjensä hillotolpat – kärsijöinä valtio ja veronmaksajat
Kokoomus ja RKP ovat hallituksessa tyrmänneet uudistuksen, jolla opetus- ja kulttuuriministeriö ministeri Mika Poutalan johdolla olisi muuttanut nuorisojärjestöille maksettavaa tukea oikeudenmukaisemmaksi. Nykyinen aikansa elänyt järjestelmä suosii pitkän historian omaavia järjestöjä valtavilla tukisummilla, vaikka niiden jäsenmäärä ja toiminnan taso eivät enää vastaisi tuen tasoa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













