Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Halla-aho: On aivan sama, rahoitetaanko elpymisrahastoa jäsenmaksujen korotuksella vai verotuksella – ”Suomalainen maksaa laskun joka tapauksessa”

28.05.2020 |11:56

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho muistuttaa Twitterissä, että lasku EU-komission esittämästä 750 miljardin elpymisrahastosta lankeaa suurelta osin suomalaisten veronmaksajien maksettavaksi. Suomi on vuodesta toiseen yksi EU:n harvoista nettomaksajista.

– Elpymisrahasto Suomen kannalta: hävittäjähankinnan verran rahaa suomalaisilta maihin, joiden veroaste on matalampi kuin Suomen.

– On aivan sama, rahoitetaanko tämä jäsenmaksujen korotuksella vai verotuksella. Suomalainen maksaa laskun joka tapauksessa, Halla-aho kirjoittaa.

Korkea aika miettiä vaihtoehtoja EU:lle

Halla-ahon kanssa samaa mieltä olevat twiittaajat ihmettelevät, miksi Suomen pitäisi maksaa heikosti talouttaan jo ennen koronaa hoitaneiden jäsenmaiden velkoja.

– Suomen julkinen sektori 55 % suhteessa BKT:n kokoon, Italiassa n. 40 % (ml. harmaa talous). Kotitalouksien varallisuus paljon korkeampi. Koronatuki avaa muutenkin todella huonon tien. Olen ”aina” äänestänyt kokoomusta mutta nyt todella ihmettelen. Ja voin kertoa että en ole ainoa.

– Suomi on siis hyödyllinen idiootti Brysselille – maa, joka tekee kaiken käskettyä eikä juurikaan pane vastaan. Olisi korkea aika ryhtyä miettimään vaihtoehtoa!

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
3.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
10.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää