Artikkeli kuva

Eurovaaliehdokas Kotro: Kansallismieliset kansainvälisiä pakolaissopimuksia kaatamaan

23.05.2019 |09:42

Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Olli Kotro haluaa muuttaa turvapaikanhakijoiden oikeuksia säänteleviä kansainvälisiä sopimuksia siten, että niiden sisältö ottaa huomioon vuosikymmenten aikana tapahtuneen muutoksen pakolaisuuden luonteessa.

Olli Kotro viittaa sopimuksilla erityisesti Geneven yleissopimukseen, Euroopan ihmisoikeussopimukseen ja Euroopan unionin perusoikeuskirjaan.

Kotro kertoo pakolaissopimusten sisällön vanhentuneen, sillä pakolaisuuden luonne on muuttunut poliittista tai muuta vainoa varten annetun suojan antamisesta yhä enemmän taloudellisen maahanmuuton väyläksi.

Sosiaalinen maahanmuutto lopetettava

Kotron mukaan kansainvälisiin pakolaissopimuksiin liittyvät velvoitteet on mahdollista arvioida uudelleen vetoamalla ”radikaalisti muuttuneisiin olosuhteisiin” verratessa nykyhetkeä sopimusten allekirjoitus- ja ratifiointihetkiin.

− Tavoitteena tulee olla lopettaa Eurooppaan suuntautuva sosiaalinen maahanmuutto kokonaan, vakuuttaa Kotro.

Kansallismielisillä kansan tuki

Euroopan parlamentin uuden kansallismielisen ryhmän Kotro katsoo olevan ihanteellinen väline muutoksen tekemiseksi. Kolmanneksi suurimmaksi povatun ryhmän on mahdollista ajaa pakolaissopimusten muuttamista lainsäädäntötyössä sekä tuoda asia kansalaisten tietoisuuteen.

− On selvää, että kansallismielisillä on kansan tuki takanaan. Humanitäärinen maahanmuutto ei enää voi jatkua nykyisellään vanhentuneiden sopimusten suojaamina, tähdentää Kotro.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
4.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!

17.09.2025 |14:55

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää