

MATTI MATIKAINEN
Forsmanin perhe joutui jättämään kotinsa: ”Tuulivoimalat ovat uhka kansalaisten terveydelle”
Ilpo Forsmanin perhe rakensi unelmiensa omakotitalon Merikarvialle joitakin vuosia sitten, mutta joutui pakenemaan sieltä terveysoireiden takia. 11-henkinen perhe on asunut jo toista vuotta evakossa Nakkilassa.
– Jouduimme muuttamaan pois kodista tuulivoimaloiden infraäänipäästöjen vuoksi. Infraääni on matalataajuista ääntä, jota ihmiskorva ei kuule, Ilpo Forsman selvittää.
Perheelle vakavia oireita
Perheen talon lähelle rakennettiin kahdeksan tuulivoimalaa. Ne otettiin käyttöön joulukuussa 2014, jonka jälkeen perheenjäsenet alkoivat oireilla.
– Ensimmäiset oireet olivat korvien lukkiutumista, päänsärkyä, pahoinvointia, kutinaa niskan seudulla, univaikeuksia, voimattomuuden tunnetta ja ahdistuneisuutta, Forsman luettelee.
Oireet pahenivat kun lapset viettivät enemmän aikaa kotona koulujen kesälomalla.
– Yksi lapsista sai migreenikohtauksen, johon liittyi voimakas oksentaminen. Vaimo heräili jatkuvasti öisin hikisenä, pulssi korkealla ja pelkotilassa. Päiväsaikaan hänet jouduttiin kaksi kertaa viemään ambulanssilla sairaalaan, Forsman kertoo.
Oireet hävisivät kun perhe matkusti kotoaan muualle viikonlopuksi. Oireet palasivat, kun he palasivat takaisin.
”Syyn löytyminen sekä helpotus että järkytys”
Forsmanin mukaan vaimoa ja nuorin lapsista kärsivät eniten oireista, koska he viettivät päivät kotona. Jossain vaiheessa vaimo alkoi epäillä ongelmien johtuvan tuulivoimaloista.
Perhe alkoi selvittämään voimaloiden vaikutuksia ongelmiinsa, sillä heidän elämässä, asuinpaikassa tai talossa ei ollut tapahtunut mitään muita muutoksia kuin tuulivoimaloiden käynnistyminen.
– Oireiden syyn löytyminen oli meille sekä suuri helpotus että järkytys. Oireet täsmäsivät yksi yhteen niiden tutkimusten kanssa, joita on julkaistu tuulivoimaloiden tuottamien infraäänien terveysvaikutuksista Australiassa, USA:ssa ja Kanadassa.
– Niin kauan kuin voimalat pyörivät, niin meillä ei mitään mahdollisuutta palata kotiimme, Forsman harmittelee.
Yhteydenottoja kymmeniltä perheiltä
Forsman on tehnyt kaikkensa ja yrittänyt korjata tilannetta ottamalla yhteyttä alueen kunnanjohtajiin ja terveysviranomaisiin. Hänen mielestään viranomaiset tuntuvat olevan avuttomia tilanteen edessä.
– Tuulivoimaloita rakennettaessa ei millään tavalla tarvitse ottaa huomioon niiden aiheuttamia infraääniä. Melumallinnokset ja ohjearvot tehdään Suomessa ainoastaan korvin kuultavalla taajuusalueella, Forsman toteaa.
Julkisuudessa perheensä tilanteesta kertonut Forsman on saanut kymmeniltä perheiltä yhteydenottoja, jotka pitävät oireilunsa syynä tuulivoimaloita.
– Yksistään länsirannikko täyttyy kovaa vauhtia tuulivoimapuistoista. Miten käy kansalaisten terveydelle, jos sadat tuhannet suomalaiset altistuvat pitkäaikaisesti infraäänille, Forsman kysyy.
Tuulivoima-ala kieltää haitat
Tuulivoima-alan edunvalvontajärjestönä toimii Suomen Tuulivoimayhdistys ry (STY), jonka päämaja on Jyväskylässä. Tuulivoimayhdistyksen toiminnanjohtaja Anni Mikkonen pitää väitteitä tuulivoimaloiden terveyshaitoista tuulesta temmattuina.
– Eri tutkimusten mukaan tuulivoiman äänellä ei ole todettu olevan terveysvaikutuksia silloin kun ääni ei ole kuultavissa. Kun tuulivoimalan ääni alittaa säädetyt ohjearvot, ei terveyshaittoja tutkimusten mukaan pitäisi syntyä. Kuultava ääni saattaa toki ärsyttää jotain ja vaikuttaa sitä kautta negatiivisesti terveyteen, Mikkonen sanoo.
Mikkonen pitää valitettavana sitä, että on perheitä, jotka oireilevat ja kokevat syylliseksi tuulivoimalan.
– En ota kantaa yksittäistapauksiin. Oireet ovat varmaan oikeat, mutta pitää aina selvittää, mistä ne johtuvat. Jos ihmistä pelotellaan jollain asialla ja ihminen huolestuu, voi se tutkimusten mukaan aiheuttaa fyysisiä oireita.
Biolääketieteen professori sairastuneiden puolella
Ylen haastattelema (13.10.2015) biolääketieteen professori Mariana Alves Pereira on yhdistänyt tuulivoimalan vaikutukset vibroakustiseen oireyhtymään, joka aiheuttaa mm. verenkiertoelinten seinämien paksuuntumista. Mikkonen korostaa, että Pereiran näkemyksiä ei ole hyväksytty laajasti tiedepiireissä.
– Uusiutuvaa energiaa tarvitaan lisää. Ei ole haitatonta energiamuotoa. Mahdollisten rajoitusten pitää perustua tutkittuun tietoon eikä uskomuksiin, Mikkonen toteaa.
Infraäänen vaikutuksesta vähän tietoa
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on saanut jonkin verran yhteydenottoja ihmisiltä, joiden mukaan heidän oireilunsa johtuu tuulivoimaloiden tuottamasta kuuloalueen alapuolella olevasta infraäänestä.
– Tiedeyhteisön nykykäsityksen mukaan on epätodennäköistä, että infraäänellä olisi vaikutuksia terveyteen tuulivoimaloiden ympäristössä toteutuvilla äänenpainetasoilla, THL:n tutkija Anu Turunen sanoo.
Toisaalta asiaa on tutkittu vähän. Turusen mukaan selkeää tieteellistä näyttöä on vain siitä, että kuultavissa oleva tuulivoimamelu voi häiritä.
– Meidän kyselytutkimuksemme mukaan varsin harva kokee tuulivoimaloiden tuottaman melun häiritsevän merkittävästi oleskelua sisällä tai nukkumista. Lisäksi oireilun yleisyys oli samaa suuruusluokkaa riippumatta etäisyydestä lähimpään tuulivoimalaan.
Turusen mielestä tuulivoimamelun terveysvaikutuksia on perusteltua tutkia lisää, jotta asiasta saadaan varmuus ja pelot hälvenevät.
– Vaikka tieteellistä näyttöä tuulivoimaloiden tuottaman infraäänen vaikutuksista ei toistaiseksi ole, ihmisten huoli on todellista ja se on syytä ottaa vakavasti, Turunen painottaa.
Tanskassa tekeillä laajempi tutkimus
THL aikoo selvittää tulevaisuudessa tuulivoimamelun terveysvaikutuksia muun muassa mittaamalla kuultavaa ja infraääntä tuulivoima-alueilla.
Lisäksi kuluvan vuoden aikana Tanskasta odotetaan laajan rekisteritutkimuksen tuloksia siitä, ovatko esimerkiksi sydän- ja verisuonisairaudet yleisempiä tuulivoimaloiden lähellä asuvien joukossa kuin muussa väestössä.
Tilaisuuden jälkitallenne:
Tuumaustunnin tallenne. 1 h 11 min.
MIKA RINNE
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri tuulivoimaloiden lähellä asuvien ihmisten oireilusta: ”Leimaaminen luulotautiseksi on sairastuneiden pilkkaamista – haitat tutkittava välittömästi”

Yhä useampi asukas saa oireita tuulivoimalan läheisyydessä – Leena pelkää, että hän joutuu jättämään kotinsa

Oikeus- ja työministeri Jari Lindström: Tuulivoiman terveysriskit selvitetään ennen tukipäätöksiä

Soini: Vain perussuomalaiset huolissaan tuulivoimaloiden terveysvaikutuksista – ”Hallitus ei ole unohtanut ympäristöä – vihreiden harmiksi”

Infraäänen vaikutuksille virallinen vahvistus: Kuntien laitettava tuulivoimaloiden kaavoitus ja rakennusluvat jäihin – ”Ihmisten pinna alkaa loppua”

Elomaa ja Meri: Tuulivoiman lisärakentaminen ja kaavat jäihin

Ne räjähtävät sittenkin

Hakkarainen: Siniset lunastavat ministeripestejään miljardilisätuella tuulivoimalle
Viikon suosituimmat

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Yksityinen sektori on talouskasvun suunnannäyttäjä

Rostila esittää lapsiperheille suurta veroalea
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












