
FT: Eurokriittiset brittikonservatiivit pääministeri Maylle: Työväenpuolueen ehdotukset hajottavat konservatiivipuolueen
Ison-Britannian eurokriittiset konservatiivikansanedustajat uhkaavat talouslehti Financial Timesin mukaan kaataa hallinnon, jos pääministeri Theresa May aikoo junailla ”pehmeämpää Brexitiä” työväenpuolue Labourin avulla. May tarvinnee työväenpuolueen tukea saadakseen Brexit-esityksen lävitse parlamentissa. Viimeisin esitys sai ennennäkemättömän selkäsaunan brittiparlamentilta.
May on toistaiseksi torpannut kolme erilaista muutosehdotusta. Pääministerin tiedottaja kertoi, ettei May aio lykätä Brexitin takarajaa. Torppauslistalle päätyivät myös pienpuolueiden ehdotukset ”pehmeästä Brexitistä” ja uudesta kansanäänestyksen järjestämisestä. May ei ole myöskään suostunut laskemaan ”kovaa Brexitiä” pois mahdollisten lopputulemien joukosta, mitä työväenpuolue vaatii.
Toisin sanoen May ei ole perääntynyt millimetriäkään jo kaatuneesta esityksestä. Oppositiopuolueet ovatkin ihmetelleet, miksi May neuvottelee niin sanotun suunnitelma B:n eteen, jos hänellä ei ole mitään neuvotteluhalukkuutta. B-suunnitelmalla on tarkoitus kartoittaa sellaista Brexit-lakia, mikä voisi läpäistä parlamentin alahuoneen äänestyksen.
EU:n tulliliitto jakaa kovan ja pehmeän Brexitin
Niin sanotussa pehmeässä Brexitissä Iso-Britannia jatkaisi EU:n tulliliiton jäsenenä, kun taas kovassa Brexitissä saarivaltakunta eroaisi tulliliitosta. Jäsenyys on merkittävää kauppasopimusten solmimisen kannalta. Tulliliiton jäsenenä Iso-Britannia ei voi itse solmia kauppasopimuksia EU:n ulkopuolisten maiden kanssa.
Tulliliiton jäsenyys tarkoittaa samalla sitä, että Ison-Britannian on noudatettava EU:n solmimia kauppasopimuksia.
Näistä syistä eurokriittiset konservatiivit vastustavat tulliliittoa jyrkästi.
Hallitus nurin ja konservatiivit repeämisvaarassa
Eurokriittiset konservatiivit kertovat, että työväenpuolueen ehdotuksia kannattaa vain jokunen konservatiiviedustaja. Mutta mikäli May lähtee hakemaan myönnytyksillä työväenpuolueen ääniä, se johtaisi kymmenien konservatiivien tukevan hallituksen kaatumista luottamusäänestyksissä äänestämällä tyhjää tai jopa epäluottamuksen puolesta.
Tällaisen pamauksen jälkeen savun hälvettyä Ison-Britannian hallitus ei välttämättä olisi ainoa kaatuneiden listalla. Se voisi merkitä myös konservatiivipuolueen hajoamista.
– Siitä voi muodostua harmageddon, eräs eurokriittinen konservatiiviedustaja maalaili.
– Jos pääministeri kurottelee työväenpuolueen johdon suuntaan esimerkiksi pysyvällä tulliliiton jäsenyydellä hän uhkapelaa konservatiivipuolueen tuholla, puolueen takapenkkiläinen kansanedustaja totesi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

USA:ssa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa – Suomessa kuuluu vielä viimeisiä kuolinkorahduksia
Yhdysvalloissa woke-ideologia on jo menettänyt voimansa. Tämä on pitkälti Trumpin ansiota, koska hän on presidenttikautensa alusta asti pyrkinyt kitkemään woke-hullutuksia ja "positiivista erityiskohtelua" pois valtionhallinnosta ja yliopistoista. Suomessa tiedostavat poliitikot ja toimittajat jaksavat vielä pöyristyä "vääristä" sanoista.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.