Artikkeli kuva

Edellinen hallitus halusi satsata ilmastotoimiin suomalaisten hyvinvoinnin kustannuksella. / LEHTIKUVA

Garedew moittii edellistä hallitusta vastuuttomuudesta: Ilmastotoimien kustannukset olisi pitänyt selvittää ilmastolain säätämisen yhteydessä

23.10.2025 |14:02

Onneksi Suomessa on nyt hallitus, joka on sitoutunut etenemään kohti hiilineutraalisuustavoitetta ilman, että se näillä omilla toimillaan nostaa kansalaisten elinkustannuksia tai heikentää yritysten kilpailukykyä, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew.

Eduskunta sai eilen valmiiksi ilmastovuosikertomusta koskevan mietinnön käsittelyn. Ilmastovuosikertomus on vuoden 2035 hiilineutraalisuustavoitteen ohella yksi vuonna 2022 säädetyn ilmastolain tuomista lisävelvoitteista.

Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew peräänkuuluttaa maalaisjärkeä ja ilmastotoimien kokonaiskustannusten laskemista.

– Tässä talouden tilanteessa on ymmärrettävä, että tämä ilmastopuuhastelu maksaa. Nyt olisi korkea aika laskea ilmastoideologian kaikki todelliset kustannukset niin kansalaisille, yrityksille kuin valtiolle ja myös kunnille, ja tuoda ne julkisuuteen, Garedew ehdottaa.

Toiminta siirtyy saastuttavampiin maihin

Garedew pitää vastuuttomana, ettei ilmastotoimien kokonaisuuksia ja kuluttajavaikutuksia selvitetty silloin, kun ilmastolaki ja sen sisältämä hiilineutraalisuustavoite vuonna 2022 säädettiin.

– Järjettömät ilmastotavoitteet aiheuttavat yrityksille kustannuksia, joiden seurauksena niiden toiminta siirtyy maihin, joissa ei sitten ihmisoikeuksista tai luonnon suojelemisesta välitetä senkään vertaa, hän painottaa.

Suomella ei ole varaa menettää työpaikkoja

Garedew muistuttaa, ettei Suomella myöskään ole varaa menettää yhtään ainutta työpaikkaa. Samoin polttomoottoriautoilla tulee voida ajaa normaalisti pitkien etäisyyksien Suomessa, eikä sitä tule rajoittaa tai vähentää kustannuksia nostamalla.

Hän nostaa esiin ilmastokiihkon ongelmallisuuden myös huoltovarmuuden näkökulmasta.

– Nämä käsittämättömät vaatimukset ovat jo vaarantaneet maatalouden kannattavuuden sekä lähes tuhonneet turvetuotannon, vaikka turve on äärimmäisen tärkeä ja monipuolinen uusiutuva resurssi. Turve tulisi todellakin luokitella uusiutuvaksi, ja sitä tulisi saada käyttää aivan normaalisti. Turve on kotimainen polttoaine, joka tulisi vapauttaa täysin päästökauppamaksuista. Se on huoltovarmuuden kannalta äärimmäisen tärkeä energianlähde, ja sitä on helppo varastoida. Lisäksi Suomi on maailman soisin valtio. Näitä meidän oman maamme resursseja tulee voida käyttää kansamme hyödyksi, hän painottaa.

Tuleeko hengittämisestä suurin ilmastouhka?

Hulluuden huipentumana Garedew pitää Ylen uutisointia, jonka mukaan lehmien hengitystä pidettiin ilmastolle ongelmallisena.

– Suomessa asuu 0,05 prosenttia koko maailman naudoista. Alkavatko nyt vihreät ja demarit pelastamaan koko maailmaa päästöiltä ajamalla alas Suomen nautatilat? Ei kai sentään.

– Tämä on samalla myös vakava asia. Koskakohan ihmisen hengitys lasketaan suurimmaksi ilmastouhaksi?

Metsiä on voitava käyttää ja hyödyntää

Garedew korostaa, että erillinen asia ovat saasteet ja jätteet, jotka aidosti tuhoavat luontoa. Hänen mukaansa luontoa tulee suojella, eikä sitä saa saastuttaa kemikaaleilla tai tärvellä muutoinkaan, kunhan siinäkään ei mennä liian pitkälle, kuten yleensä vihreät tekevät.

– Metsiä ja puita tulee pystyä käyttämään ja hyödyntämään, kuten Suomessa tehdäänkin järkevästi. Eläimiä tulee metsästää ja lihaa saa syödä, ja tietenkin petoeläimiä, kuten susia ja karhuja, kuuluu harventaa, jos ne tulevat liian lähelle asutusta, Garedew painottaa.

Rahat tärkeämpiin kohteisiin

Garedewin mukaan varsinkin tässä taloustilanteessa ilmastolain vaatimuksiin kuluvat rahat olisi parempi käyttää tavallisen suomalaisen kannalta välttämättömien palveluiden turvaamiseen ja paljon tärkeämpiin kohteisiin.

– On muistettava, että elämme velaksi. Onneksi meillä on kuitenkin hallitus, joka on sitoutunut etenemään kohti hiilineutraalisuustavoitetta ilman, että se näillä omilla toimillaan nostaa kansalaisten elinkustannuksia tai heikentää yritysten kilpailukykyä. Tämä on se perälauta, joka estää suurimmat järjettömyydet, Garedew toteaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Tutkimus: Radikaali ilmastopolitiikka maistuu hyväosaisille – kielloilla ja moraalisilla vetoomuksilla ei voiteta tavallista kansaa ilmastonsuojelun taakse

27.08.2025 |09:32
Suomen uutiset logo

Bergbom: Veronmaksajaa ei saa kurittaa liikaa ilmastotoimilla – ”Tavallinen suomalainen ei pysy vihreän ilmastokiihkon tahdissa mukana”

03.07.2025 |11:37
Suomen uutiset logo

Hallitus keventää autoilijan kustannuksia historiallisen paljon

08.10.2025 |13:30

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”

17.10.2025 |12:11

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää