

Halla-aho: oleellista demokratiassa ei ole se, ovatko vallanpitäjät liberaaleja – oleellista on se, valitseeko kansa heidät vapaissa vaaleissa
SuomiAreenan ”Diktaattori vai demokraatti?”-keskustelussa suomalaiset poliitikot pohtivat olan takaa demokratian olemusta, diktatuureja ja autoritääristä johtajuutta. Polveilevan keskustelun kuluessa Jussi Halla-aho kommentoi nasevasti erästä demokratiakeskustelun olennaista vinoumaa.
– Mielestäni eräs ongelma tässä demokratian kriisistä käytävässä keskustelussa on se, että me liitämme demokratiaan asioita, joilla ei ole mitään loogista yhteyttä demokratiaan, Halla-aho sanoi.
– Tarkoitan erilaisia liberaaleja ideologioita kuten monikulttuurisuutta tai feminismiä – tällaisia muodikkaita mielipiteitä ja näkemyksiä. Heti jos tällaisia oppeja uhataan vaikkapa Unkarissa, Puolassa, Italiassa tai vaikkapa Yhdysvalloissa, niin me puhumme demokratian kriisistä, vaikka ihmiset saavat juuri sellaisia päättäjiä kuin he haluavat.
– Minusta oleellista demokratiassa ei ole se, ovatko vallanpitäjät liberaaleja. Oleellista on se, valitseeko kansa heidät vapaissa vaaleissa, ja voidaanko heidät tarvittaessa vaihtaa seuraavissa vaaleissa.
– Ja vielä parempaa demokratian kannalta on se, jos nämä päättäjät valituksi tultuaan toteuttavat sitä politiikkaa, jolla he ovat tulleet valituiksi. Tässä mielessä mielestäni Unkarille ja esimerkikisi Donald Trumpille voidaan antaa kiitosta.
https://www.facebook.com/suutiset/videos/2003448759686204/
Debattiin osallistuivat Halla-ahon lisäksi kansanedustaja Sari Essayah (kd.), kansanedustaja Touko Aalto (vihr.), kansanedustaja Li Andersson (vas.), puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (rkp.), perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko (kesk,), kansanedustaja Saara-Sofia Sirén (kok.), puheenjohtaja Sampo Terho (sin.) sekä kansanedustaja Maarit Feldt-Ranta (sdp.).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jussi Halla-aho: ei demokratia ole kriisissä, vaan liberaali globalismi

Ruotsidemokraatit tukevat perussuomalaisia: Maahanmuuttoa ei nähdä Suomessa vielä ongelmana – ”Tehkää kaikkenne, ettei tilanne mene yhtä pahaksi kuin Ruotsissa”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.














