
Hallituspolitiikka, talouden luisu ja työllisyyskehitys huolestuttavat – Purra: ”Onko populistihallitus osaamaton vai häikäilemätön?”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra vieraili maanantaina Savonlinnan Pyhän Olavin päivillä paikallisten perussuomalaisten vieraana. Hän kommentoi puheessaan laajasti hallituspolitiikkaa ja syksyksi kaavailtuja toimia, taloudesta maahanmuuttoon ja isis-äiteihin ja hoitajamitoituksesta eläkeläisille tehtyihin lupauksiin.
Purra totesi, että Antti Rinteen (sd) hallitus mahdollistaa hyvin helpon oppositiopolitiikan, mutta se ei saa tarkoittaa ainoastaan kritisointia.
– Suurin oppositiopuolue perussuomalaiset ei aio räksyttää räksyttämisen ilosta, vaan suhtautuu oppositiotyöhön yhtä johdonmukaisesti kuin omien tavoitteidensa edistämiseenkin. Hallitusta on hyvin helppo kritisoida, mutta paljon oleellisempaa on esittää meidän omia vaihtoehtojamme. Suomen suosituin puolue on vaihtoehto kaikille muille, ja meidän on kaikkein tärkeintä pysyä omalla linjallamme, Purra sanoo.
Työttömyys alkaa taas kasvaa
Purra käsitteli puheessaan paljon taloutta, kansalaisten hiipuvaa uskoa talouskehitykseen ja kohtalokkaasti lähestyvää luisua työllisyyskehityksessä.
– Minun on vaikea uskoa, että velkaviisikkohallitus erilaisine maailmanparannusprojekteineen oikeasti kykenee nostamaan työllisyysprosenttia, vaikka se niin kovasti lupaa. Tämänhetkinenkään tilanne ei ole lainkaan niin hyvä kuin sekä nykyinen että edellinen hallitus vakuuttavat. Työttömyys on jo nyt paikoin lisääntynyt, eikä työllisyysaste ota lainkaan huomioon ”piilotyöllisiä” eli niitä, jotka on keinotekoisesti nostettu pois työttömyystilastoista.
Ulkomaalaisten työttömyys hyvin suurta
Purra nosti esiin myös tiettyjen maahanmuuttajaryhmien surkeat työllisyysasteet – teeman, josta ei edelleenkään voida rehellisesti keskustella.
– Jopa Uudellamaalla kaikissa muissa ryhmissä työttömyys on edelleen vähentynyt, mutta ulkomaalaisilla noussut. Maakunta, jossa on ylivoimaisesti eniten työtä tarjolla, myös matalapalkkatyötä, kasvattaa ulkomaalaisten työttömyysprosenttia, Purra ihmettelee.
Etelä-Savossa tilanne on kuitenkin vielä paljon raadollisempi.
– Täällä ulkomaalaisten työttömyysprosentti on hirmuinen 30 prosenttia, joskin tietysti henkilömäärät ovat huomattavasti pienempiä kuin Uudellamaalla, Purra selittää.
– Jos kykenisimme noutamaan tilastoista lukemat, jotka kuvaavat aidosti avoimille markkinoille työllistyneitä, pois lukien erilaiset maahanmuuttajateollisuuden itsensä kehittämät työpaikat, prosentit olisivat vielä paljon karumpia. Tämä on tietoisesti luotu noidankehä, joka maksaa valtavasti suomalaiselle veronmaksajalle.
Onko populistihallitus osaamaton vai häikäilemätön?
Purra puhui myös Rinteen hallituksen epäonnistumisesta eläkkeiden parantamisessa sekä vanhustenhoidon hoitajamitoituksen helpossa nostamisessa.
– Luvattiin satanen kaikille alle 1400 euron eläkettä saaville. Saatiin aikaiseksi muutamia kymppejä, joita niitäkin rokotetaan toisesta päästä pois. Luvattiin välitön parannus hoitajamitoitukseen; nyt sekin on hankalaa. Miten on mahdollista, että tällaisilla tyhjillä lupauksilla voitetaan vaaleja?
– Onko kyse poliittisesta osaamattomuudesta vai häikäilemättömyydestä? Perussuomalaiset ei harrastanut eikä harrasta tällaista politiikkaa, vaikka meitä tavataan haukkua populisteiksi. Itse panisin koko populistinimityksen jakelun uusiksi. Kyllä meillä on populistihallitus pahimmasta päästä, Purra sanoo.
Rajat vuotavat ja hallitus moraaliposeeraa
Maahanmuuttoon Purra enteili syksylle vaikeita aikoja. Hallitus on jo nyt ollut erimielinen turvapaikanhakijoiden siirtoihin ja jatkuvalla syötöllä Eurooppaan saapuviin siirtolaisiin liittyvissä kysymyksissä. Myöskään isis-äitien ongelma ei ole ratkennut.
– Sisäministeri Ohisalo (vihr) haluaa taakanjakoa ja solidaarisuutta. Hän ei tule onnistumaan, mutta moraalipisteitä vihreät keräävät ja siinä samalla Suomi ottaa vastaan kaiken, mitä vaaditaan. Käyty keskustelu 5+8 turvapaikanhakijan pelastamisesta on absurdi, monessakin mielessä. Mutta rajat vuotavat koko ajan, Purra toteaa.
– Isis-äitien suhteen olen koko ajan ollut sitä mieltä, että yhtenä kauniina päivänä he ovat lapsineen Suomessa. Hallitus on luvannut, että ei hae näitä Suomeen, mutta tiedän, että muitakin vaihtoehtoja on. Sitten henkilöt hukkuvat byrokratiaan, euroihin – apua, terapiaa, palvelua, aktivointia, ymmärrystä, suomalaisen veronmaksajan kustantamana, Purra arvelee.
– Päänkatkomisideologiaa kannattavat naiset lapsineen ovat merkittävä turvallisuusuhka. Hallitus on kiinnostuneempi näiden rikollisten ihmisoikeuksista kuin suomalaisten turvallisuudesta. Siinä se ei eroa merkittävästä eroa edellisestä hallituksesta. Perussuomalaisia tarvitaan enemmän kuin koskaan, Purra sanoo.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.