

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Helsingin PS-Nuoret opetusviraston ex-työntekijän epäillystä miljoonapetoksesta: ”Miten näin suuri kavallus on voinut tapahtua – ja vielä kymmenen vuoden aikana?”
Helsingin Perussuomalaiset Nuoret tyrmistyivät uutisesta, jonka mukaan Helsingin opetusviraston entinen tietohallintopäällikkö on vangittu törkeästä petoksesta ja virka-aseman törkeästä väärinkäyttämisestä.
Epäillyn arvellaan kavaltaneen varoja, joita olisi pitänyt käyttää koululaisten tietokoneiden ja tablettien hankintaan.
– Järjestelmä on pettänyt totaalisesti, kun näin merkittävässä asemassa oleva henkilö on päässyt kähmimään stadilaisten veronmaksajien rahoja. Rahat ovat suoraan pois koululaisilta, toteaa Helsingin PS-Nuorten puheenjohtaja Toni Ahva, joka käsittelee asiaa Helsingin opetuslautakunnassa ensi tiistaina.
– Veronmaksajana olen pettynyt, ja kuntapoliitikkona vaadin tiukempaa valvontaa. Rötösherrat on saatava kuriin!
Valvontaa laiminlyöty
PS-Nuorten mielestä on huolestuttavaa, miten huolimattomasti koulujen laitteistoista on pidetty kirjaa, kun näinkin suuri kavallus on voinut tapahtua – ja vielä peräti kymmenen vuoden aikana.
– Valvonnan laiminlyönti on todennäköisesti osaltaan mahdollistanut petoksen. Helsingin kouluissa on jo ennestään kärsitty laitteistopulasta, ja epäilty kavallus on vielä pahentanut tilannetta.
– Vaadimme Helsingin PS-Nuorissa, että kaupunki valvoo hankintojaan ja pitää kirjaa niistä entistä tarkemmin. Helsingin kaupunki käyttää valtavia summia rahaa, mutta se ei silti tarkoita, että olisi varaa olla löperö, varsinkin kun julkisella sektorilla joudutaan elämään säästäväisesti ylivelkaantumisen välttämiseksi. Korruptiolle pitää olla täysi nollatoleranssi, ja hyvävelipeli on puhallettava poikki, linjaa Helsingin PS-Nuorten sihteeri Roger Kulmala.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

Työelämägallup: Vain vajaa puolet ammattiliiton jäsenistä tietää, että työttömyysturva ei edellytä liiton jäsenyyttä
Ammattiliittoon kuuluminen ei itsessään takaa turvaa työttömyyden varalta. Turvan takaa työttömyyskassan jäsenyys. Tämä ei ole selvää läheskään kaikille ammattiliittojen jäsenille.