Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Helsingin PS-Nuoret opetusviraston ex-työntekijän epäillystä miljoonapetoksesta: “Miten näin suuri kavallus on voinut tapahtua – ja vielä kymmenen vuoden aikana?”

20.01.2017 |14:04

Helsingin Perussuomalaiset Nuoret tyrmistyivät uutisesta, jonka mukaan Helsingin opetusviraston entinen tietohallintopäällikkö on vangittu törkeästä petoksesta ja virka-aseman törkeästä väärinkäyttämisestä.

Epäillyn arvellaan kavaltaneen varoja, joita olisi pitänyt käyttää koululaisten tietokoneiden ja tablettien hankintaan.

– Järjestelmä on pettänyt totaalisesti, kun näin merkittävässä asemassa oleva henkilö on päässyt kähmimään stadilaisten veronmaksajien rahoja. Rahat ovat suoraan pois koululaisilta, toteaa Helsingin PS-Nuorten puheenjohtaja Toni Ahva, joka käsittelee asiaa Helsingin opetuslautakunnassa ensi tiistaina.

– Veronmaksajana olen pettynyt, ja kuntapoliitikkona vaadin tiukempaa valvontaa. Rötösherrat on saatava kuriin!

Valvontaa laiminlyöty

PS-Nuorten mielestä on huolestuttavaa, miten huolimattomasti koulujen laitteistoista on pidetty kirjaa, kun näinkin suuri kavallus on voinut tapahtua – ja vielä peräti kymmenen vuoden aikana.

– Valvonnan laiminlyönti on todennäköisesti osaltaan mahdollistanut petoksen. Helsingin kouluissa on jo ennestään kärsitty laitteistopulasta, ja epäilty kavallus on vielä pahentanut tilannetta.

– Vaadimme Helsingin PS-Nuorissa, että kaupunki valvoo hankintojaan ja pitää kirjaa niistä entistä tarkemmin. Helsingin kaupunki käyttää valtavia summia rahaa, mutta se ei silti tarkoita, että olisi varaa olla löperö, varsinkin kun julkisella sektorilla joudutaan elämään säästäväisesti ylivelkaantumisen välttämiseksi. Korruptiolle pitää olla täysi nollatoleranssi, ja hyvävelipeli on puhallettava poikki, linjaa Helsingin PS-Nuorten sihteeri Roger Kulmala.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
6.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
8.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
9.
Suomen uutiset logo

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”

10.03.2025 |13:19
10.
Suomen uutiset logo

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin

11.03.2025 |16:36

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää