
HS-gallup: Perussuomalaiset ottivat selkeän irtioton Uudesta vaihtoehdosta
Heinäkuun kannatusmittaus vahvisti, että perussuomalaiset ovat menettäneet vain vähän kannattajia Uudelle vaihtoehdolle. Hallitusryhmien suosio on nyt heikompi kuin koskaan Sipilän hallituksen aikana.
Tuoreen HS-gallupin mukaan kokoomus on edelleen kannatukseltaan suurin puolue (21,0 %), mutta Sdp on kirinyt sen tuntumaan virhemarginaalin päähän (19,6 %). Vihreät (15,5 %) hengittävät koko vuoden kannatustaan menettäneen keskustan (16,4 %) niskaan.
Perussuomalaisten (6,3 %) ja Uuden vaihtoehdon / Sinisen tulevaisuuden (2,5 %) yhteinen kannatus (8,8 %) on samaa luokkaa kuin perussuomalaisten kannatus oli ennen puoluekokousta ja eduskuntaryhmän hajoamista.
Hallitusryhmien yhteenlaskettu kannatus on ennätysheikko 39,9 prosenttia.
Heti hajoamisen jälkeen kesäkuussa tehtiin kaksi mittausta, jotka antoivat ristiriitaisen käsityksen siitä, miten perussuomalaisten kannatus periytyisi Halla-ahon perussuomalaisten ja Uuden vaihtoehdon välillä.
Silloin Taloustutkimus oli sillä kannalla, että perussuomalaiset veisivät valtaosan kannatuksesta ja Uudelle vaihtoehdolle jäisi vain rippeitä. Sen sijaan silloisen HS-Gallupin mukaan Uusi vaihtoehto kilpailisi tasaväkisesti perussuomalaisten kanssa. Nyt tehty HS-Gallup näyttäisi vahvistavan sitä käsitystä, joka Taloustutkimuksella oli jo kesäkuussa. Yle julkaissee Taloustutkimuksen tuoreen mittauksen myöhemmin heinäkuussa.
Perussuomalaisten tällä hetkellä melko heikko kannatus koostuu uskollisista tukijoista. Mittauksen mukaan eri puolueista perussuomalaisten kannattajat olivat varmimpia äänestyspäätöksestään.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.















