

LEHTIKUVA
Huhtasaari: ”Jos me emme puolusta länsimaista demokratiaa ja kristillisiä arvoja, niin kyllä islam pyyhkii yli”
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari varoittaa, kuinka yhteiskunnan islamisoituminen voi tapahtua vähitellen ja hivuttamalla. – Islam on ideologia ja poliittinen liike, joka pyrkii saamaan valtaa omalle oppijärjestelmälleen. Kannattaako meidän ruveta jarruttelemaan vasta siinä vaiheessa, kun puolet väestöstä kannattaa sharia-lakia? Huhtasaari kysyy.
Varapuheenjohtajan kyselytunnilla Laura Huhtasaarelle esitettiin myös kysymyksiä islamista ja sen vaikutuksesta yhteiskuntaan.
Olet puhunut Suomen islamisoitumisesta. Monissa maissa peli saattaa olla jo menetetty. Voiko Suomi vielä pelastua?
– Hege Storhaug (norjalainen tietokirjailija) on kirjoittanut kirjan Islam – yhdestoista vitsaus. On muuten hyvä kirja, se kannattaa lukea. Islam on ideologia. Se on valtio valtiossa ja se on poliittinen liike. He (muslimit) pyrkivät saamaan valtaa omalle oppijärjestelmälleen. Esimerkiksi Ranskassa jo on paljon menetettyjä alueita. Muuallakin näkee selkeästi islamisoitumisen. Islam on ristiriidassa meidän länsimaisten arvojemme ja kristillisten arvojen kanssa. Ja jos me emme puolusta länsimaista demokratiaa ja kristillisiä arvoja, niin kyllä islam pyyhkii yli. Näin siinä tulee käymään.
– Valtio ei tarvitse uskontoa, mutta usein ihmiset tarvitsevat koska uskonto luo merkityksiä elämään. Mutta siinä vaiheessa, kun uskonto (islam) rupeaa määrittelemään ja rajoittamaan muiden ihmisten elämää, kyse on jo politiikasta.
– Olet varmaan huomannut, että olemme jopa ryhtyneet suojelemaan islamin arvostelemista ja asettamaan lainsäädännöllä heitä eriarvoiseen asemaan muiden ideologioiden ja oppien kanssa. Vielä jokin aika sitten oli normaalia se, että valistuksen hengessä kaikkia haastettiin, koska mikään ei voi olla arvostelun yläpuolella. Euroopassa islamia on kuitenkin alettu nostamaan arvostelun yläpuolelle. Silloinhan se saa vapaasti levitä ja toimia sekä ottaa valtaa ja tilaa. Onneksi perussuomalaiset uskaltaa vastustaa tätä. Ja onneksi Euroopassa on liikkeitä, jotka ovat myös lähteneet tätä vastustamaan.
”En ole valmis luopumaan perinteistä”
Haastattelija Riikka Purra huomauttaa Huhtasaarelle, kuinka tämä oli kerännyt paljon kommentteja mainittuaan eduskunnassa islamisoitumisesta.
Ikään kuin monet ymmärsivät sen niin, että nyt Laura Huhtasaari tarkoittaa taas sitä, että Helsingin kaduilla on kalifaatti. Kun kaikki ymmärrämme, että kyse on vähittäisestä hivuttamisesta. Esimerkiksi, nyt kun ramadan on käynnistymässä, niin useissa lehtijutuissa on kerrottu siitä, mitä muslimit ramadanin aikana vaativat toteutettavaksi Euroopassa.
Esimerkiksi ramadanin aikana kouluissa ei saa olla kokeita. Tanskassa on varoitettu siitä, että bussikuskit ajavat nälkiintyneinä ja janoisina, joten tästä seuraa turvallisuusuhka. Eli tällaiset islamin pienet asiat vaikuttavat meidän kaikkien elämään. Ja sieltä suunnalta tulee jatkuvia vaatimuksia.
– Juuri näin. Ranskassa, jossa ongelmia ja haasteita on paljon, niin siellä on äskettäin kielletty kaikki uskonnolliset tunnukset. Samalla siis myös päiväkodin opettajalta on kielletty pitämästä ristiä kaulassa. Minä taas en ole valmis luopumaan mistään: en luovu yhdestäkään perinteestä. Tämä on Suomi, ja täällä suvivirsikin voidaan vaikka laulaa vaikka joka päivä. No, toki se riittää, että se esitetään koulun kevätjuhlassa.
Kyselytunti. 46 min, Youtube.
– Tein myös äskettäin toimenpidealoitteen siitä, että päiväkodeissa lapsilla ei olisi huiveja päässä. Minä näen, että huivin tarkoitus on osoittaa naiselle naisen paikka. Vastustan tällaisia uusia tapoja. Mielestäni se ei rikasta suomalaista kulttuuria, että päiväkodissa pienillä tytöillä on huivi. Piste.
Väestönmuutos järkyttää
Purra huomauttaa Huhtasaarelle, kuinka tällaisissa teemoissa perussuomalaiset ovat aivan toisessa todellisuudessa kuin muut.
Suomessa naiset ovat tasa-arvoisessa asemassa, eikä täällä kenenkään tarvitse piilotella itseään mihinkään.
– Kun sanoin, että islamisaatio tapahtuu pikkuhiljaa hivuttautumalla, niin siitä järkytyttiin tyyliin, kuin olisin tarkoittanut sitä, että täällä on huomenna kalifaatti. Kuinka mutkat voi vetää näin suoraksi? Siinä vaiheessako täällä vasta ruvetaan jarruttelemaan, kun meillä 49 prosenttia väestöstä kannattaa sharia-lakia.
– Väestönmuutos on järkyttävää. Prosentit ovat kaikkien saatavilla. Jo muutaman kymmenen vuoden sisällä vieraskielisten osuus pääkaupunkiseudulla on aivan valtava. Tämä ei ole poliittisesti värittynyttä tietoa, vaan tämä perustuu tilastoihin, jotka ovat kaikkien saatavilla. Siitä huolimatta monet ihmiset eivät vieläkään ymmärrä, että kohta me olemme siinä tilanteessa, että on liian myöhäistä. Media vain on kasvattanut meidät siihen, että meidän pitää ajatella, että tämä on hyvä asia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestönmuutos ideologia varapuheenjohtajan kyselytunti Islamisaatio Eurooppa politiikka Sharia Islam Laura Huhtasaari
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho epäonnistuneen maahanmuuttopolitiikan vetovoimatekijöistä: ”Suomeen yksinkertaisesti kannattaa tulla, jos haluaa tulla Eurooppaan asumaan ilman työpaikkaa”

Suorasanainen jihadismin tutkija Atte Kaleva: Totuus on parasta antirasistista työtä, ongelmista on voitava puhua ilman rasismin leimaa

Norjalaisen toimittajan Islam-kirja myytiin hetkessä loppuun – niin Suomessa kuin Norjassakin

Journalistiliitto ja Helsingin Sanomat lobbaavat sharia-lakia länsimaihin – perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Aivan sairasta ja absurdia vouhotusta”

Stand-up -koomikko häiriköi toistuvasti Laura Huhtasaarta netissä: ”Rasisti, fasisti, sun mielestä muslimeita ei voi rakastaa…”

Muslimioppilailla oma vapaapäivä ja omat säännöt ramadanin takia – Purra: Ei erivapauksia islaminuskoisille

Muslimiäidin vaatimus Ruotsin yleisradiolle: Ramadan kuuluu lastenohjelmiin kristittyjen joulun lailla

Hallitusohjelmassa vahvat kirjaukset sananvapaudesta ja suomalaisuudesta – ”Woketus on peruttu”

Sara Seppänen koulujen katsomusaineiden tulevaisuudesta: Suvivirsi soikoon!
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.