

KUVAKAAPPAUS/YLE
Huhtasaari torppaa Mario Draghin ehdotuksen uudesta EU-yhteisvelasta: ”EU:ssa tarvitaan lisää yksityistä rahaa”
Eduskunnan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari huomauttaa, että ehdotus uudesta EU-yhteisvelasta perustuu sosialistiselle ajattelulle. Yhteisvelkaprojekteissa Suomelle yleensäkin on tarjolla vain häviäjän rooli.
Ylen A-Talkissa eilen europarlamentaarikot Ville Niinistö (vihr.) ja Eero Heinäluoma (sd.) sekä perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari keskustelivat EU:n tulevien investointien rahoituksesta.
Euroopan keskuspankin entinen pääjohtaja Mario Draghi julkaisi maanantaina kilpailukykyraportin, jossa hän väläyttää uutta EU-maiden yhteisvelkaa eräänä vaihtoehtona Euroopan kilpailukyvyn pelastamiseksi. Draghin mukaan EU:n kilpailukyvyn pelastaminen vaatisi investointien lisäämistä jopa sadoilla miljardeilla euroilla vuosittain.
EU-asioita käsittelevän eduskunnan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Huhtasaari tyrmää ehdotuksen yhteisvelasta.
– Meillä on jo kokemusta yhteisvelasta EU-elvytyspaketin kautta, missä Suomi maksoi kuusi (miljardia) ja sai kaksi. Korkojen noustua maksuosuus vielä kasvaa. Samalla se aiheuttaa Suomen EU-nettomaksuosuuden kasvun melkein puolta suuremmaksi eli lähes miljardin suuremmaksi aiempaan verrattuna.
Italiassa remontteja suomalaisten piikkiin
Huhtasaari mainitsi myös epäreiluudet. Elvytysrahojen turvin muun muassa italialaiset ovat suomalaisen veronmaksajan rahoilla teettäneet koteihinsa kalliita remontteja, jotka ovat teettäjilleen täysin ilmaisia.
– Yleensäkin EU-yhteisvelka perustuu sosialistiselle ajattelulle, jaetaan rahaa. Elpymispaketti myös ylikuumensi markkinoita eikä vastannut tarkoitustaan. Yhteisvelka ei siis voi olla ratkaisu, Huhtasaari sanoi.
Myös perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra on suoralta kädeltä torjunut ehdotuksen uudesta yhteisvelasta. Myös hallitusohjelman kanta yhteisvelkainstrumentteihin on selkeän kielteinen.
Vihreiden meppi Niinistön mielestä EU:n kehittämiselle ei pitäisi sanoa ”ei”, kun tarvitaan rahaa tutkimukseen, innovaatioon ja investointien vauhdittamiseen.
Heinäluoman mukaan investointien tarve esimerkiksi päästöttömään energiaan, digiin ja puhtaaseen siirtymään on kiistaton.
– Jotta investoinnit tapahtuvat, rahaa pitää olla, demarimeppi sanoi ja totesi pitävänsä EU:n omien varojen kehittämistä parempana vaihtoehtona, mutta ei sulkenut yhteisvelkaa pois.
EU-rahanjakoon liittyy ongelmia
Heinäluoma esitti puolustuspuheen myös surullisenkuuluisalle 750 miljardin EU-elvytyspaketille.
– Jos sitä ei olisi tehty, olisi Euroopassa kova itku. Se oli välttämätön, jotta pyörät pysyivät pyörimässä. Samoin tehtiin myös Yhdysvallissa ja Kiinassa, jopa suuremmin numeroin.
Huhtasaari vastasi Heinäluomalle, että EU-elvytyspaketin rahojen jakamiseen liittyy huomattavia ongelmia.
– Esimerkiksi eräs Italiassa asuva suomalainen kertoi saaneensa rahaa kotinsa energiaremonttiin. Onneksi hänelle, että asuu Italiassa eikä Suomessa, koska suomalaiset eivät vastaavaa saaneet.
Kokonaisuus oli kaikin tavoin epäonnistunut
Huhtasaari huomautti myös rahojen jakamiseen liittyvistä epäselvyyksistä.
– Kuitteja ei ole, väärinkäytöksiä on paljon ja markkinat ylikuumentuivat. Kokonaisuutena siis kaikin tavoin täysin epäonnistunut.
Heinäluoman mukaan jatkossakin valtioiden ”pitää astua peliin”, kun talous uhkaa romahtaa, ja EU:n tulisi vastata Yhdysvaltain kansallisesti jakamaan massiiviseen tukeen.
– Muuten firmat siirtyvät Yhdysvaltoihin.
Pääomamarkkinat toimimaan paremmin
Mario Draghin ehdottama summa, 800 miljardia euroa vuodessa, on kuitenkin valtava summa rahaa – joko yksityistä tai julkista.
Huhtasaari huomautti, että Yhdysvalloissa pääomamarkkinat toimivat huomattavasti EU:ta paremmin, minkä seurauksena yksityistä rahaa virtaa markkinoille.
– Yhdysvaltoihin verrattaessa on huomioitava Yhdysvaltojen ja EU:n erilaisuudet, esimerkiksi alhaisempi yritysvero. EU:ssa yksityinen raha ei juurikaan liiku, ja siksi nyt on taas ehdotettu yhteistä lainaa.
– EU:ssa tarvitaankin lisää yksityistä rahaa, että pääomamarkkinat saataisiin toimimaan siten, että raha aidosti liikkuisi EU:n sisämarkkinoilla, kansallisvaltioiden rajojen välillä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n kilpailukyky taloremontit EU:n elvytyspaketti energiaremontit yhteisvelka Pääomamarkkinat rahanjako Investoinnit Riikka Purra Eero Heinäluoma Ville Niinistö Mario Draghi Laura Huhtasaari Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian ihmemaassa on jaettu ilmaisiin energiaremontteihin jo 21 miljardia – arvaa kuka maksaa

EU-taloutta on korjattava kestävällä tavalla, ei enää uusilla yhteisvelkapaketeilla – Purra kehottaa kaikkia ottamaan mallia Suomen hallituksen toimista

Ilmaisia energiaremontteja tarjolla – Italia pistää EU-rahaa palamaan

EU:ssa suunnitellaan jo seuraavaa elvytyspakettia – Purra: ”Yhteisvelka ja tulonsiirrot etenevät riippumatta siitä, mikä kriisi milloinkin on käsillä”
Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Antikainen: Kuolema on hinta sananvapaudelle – Koraanin polttajan murha on varoitus koko Euroopalle
Koraanin polttamisesta tunnetuksi tullut Salwan Momika on ammuttu hengiltä Södertäljessä Ruotsissa. Momikalla oli ollut edellisenä päivänä käynnissä livestriimi Tiktokissa, kun hänet ammuttiin kesken lähetyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa ääri-islamilaisen ajattelun ja haitallisen maahanmuuton tuhoisista seurauksista Euroopalle.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.