

LEHTIKUVA
Immonen: Hallituksen alettava torjumaan ääri-islamia Ranskan tavoin
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen kirjoittaa Facebookissa, että Suomen hallituksen on ryhdyttävä torjumaan maahamme pesiytynyttä ääri-islamia Ranskan tavoin. Immosen mukaan ei saa olla niin, että päättäjät heräävät toimintaan vasta sen jälkeen, kun jotain äärimmäisen ikävää on jo tapahtunut.
Ranskan kansalliskokous, maan parlamentin alahuone, hyväksyi hiljattain lain, jonka tarkoitus on kitkeä ääri-islamilaista ajattelua. Jatkossa Ranskan valtio voi puuttua tiukemmin esimerkiksi ääri-islamilaisten yhteisöjen kokoontumiseen ja niiden ulkomailta saamaan rahoitukseen. Seuraavaksi laki etenee parlamentin ylähuoneen käsittelyyn. Kansalliskokouksen hyväksynnän jälkeen parlamentin ylähuone voi vielä tehdä muutoksia lakiin ennen sen lopullista voimaantuloa.
– Ranskan uuden lain mukaan ulkomaalainen vihapuhuja voidaan karkottaa maasta. Uusi laki antaa myös valtiolle enemmän valtaa uskonnollisten paikkojen sulkemiseen, jos niissä epäillään edistettävän vihamielisiä aatteita. Keinovalikoima kasvaa myös uskonnollisille yhteisöille suunnatun ulkomaisen rahan liikkumisen tarkemmassa kontrolloimisessa, kirjoittaa Olli Immonen.
– Uskonnollisten symbolien käyttökielto laajenee koskemaan julkisen sektorin työntekijöiden ohella myös yksityistettyjen julkisten palveluiden työntekijöitä. Täten esimerkiksi bussikuskit eivät saa jatkossa pukeutua hijabiin. Lisäksi lääkärit voivat jatkossa joutua jopa vankilaan niin sanotun ”neitsyystestin” suorittamisesta tytöille. Myös moniavioisuudesta ja pakkoavioliitoista rangaistaan aiempaa tiukemmin. Laissa on kaikkiaan 51 artiklaa.
Suomessa sadoilla ihmisillä terroristiyhteyksiä
Suomessa suojelupoliisi on arvioinut, että maassamme on satoja ihmisiä, joilla on jonkinlaisia terrorismikytköksiä. Tällä hetkellä Supo seuraa noin 390 henkilöä. Supon mukaan Suomessa esiintyy merkittävää terrorismin tukitoimintaa. Terrorismiyhteyksistä on tullut entistä suorempia ja vakavampia. Yhä suurempi osa seurannassa olevista kohdehenkilöistä on joko osallistunut aseelliseen konfliktiin, ilmaissut halua osallistua aseelliseen toimintaan tai saanut terroristista koulutusta.
– Keskeisiä terrorismin uhkaan ja kohdehenkilöiden lukumäärän kasvuun vaikuttavia tekijöitä ovat maahanmuuton lisäksi kotoperäisen radikalisoitumisen lisääntyminen sekä Syyrian ja Irakin konfliktin heijastevaikutukset Suomeen.
– Ääri-islamilaiset ryhmät ovat uhka Suomelle. Radikalisoituneiden henkilöiden määrä maassamme kasvaa ja ääri-islamistien aiheuttama terrorismin uhka on lisääntynyt. On mahdollista, että terroritekoja tullaan toteuttamaan uskonnollisten tai islamististen motiivien perusteella, Immonen varoittaa.
Ääri-islam kitkettävä maastamme juuriaan myöten
Immonen kysyy, onko todella niin, että Suomessa täytyy ensin tapahtua jotakin äärimmäisen ikävää ennen kuin päättäjät ja yhteiskunta heräävät toimimaan ääri-islamia vastaan. Immosen mielestä näin ei saa olla, vaan Suomessa on ryhdyttävä toimimaan etupainotteisesti ja ennaltaehkäisevästi.
– Suomessa on Ranskan tavoin kitkettävä ääri-islamilaista ajattelua ja toimintaa puuttumalla tiukemmin esimerkiksi ääri-islamilaisten yhteisöjen kokoontumiseen ja niiden ulkomailta saamaan rahoitukseen. Valtiolle on myös annettava enemmän valtaa moskeijoiden sulkemiseen, jos niissä epäillään edistettävän yhteiskunnallemme vihamielisiä aatteita.
– Islamilaisen ääriajattelun ja terrorismin uhkaa on ryhdyttävä torjumaan tehokkaasti laajentamalla keinovalikoimaa. Hallituksen on välttämätöntä uudistaa lainsäädäntöä siten, että se mahdollistaa ääri-islamin kitkemisen maastamme juuriaan myöten, Immonen vaatii.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Väkivaltaisten maahanmuuttajanuorten ongelma ei poistu tilastokikkailulla tai kieltämällä maahanmuutosta puhuminen

Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – ”Käveleviä aikapommeja”

Hallitus tilasi raportin ihmisoikeusjuristeilta ja jälki on sen näköistä – Immonen: ”Suomeen ollaan luomassa lisää epäterveitä maahanmuuton vetovoimatekijöitä”

Tutkija varoittaa katastrofista: Terroristijärjestöt rekrytoivat uusia jäseniä täysin vapaasti

Tanskan entinen maahanmuuttoministeri Inger Støjberg puuttui lasten pakkoavioliittoihin – sai 60 päivää vankeutta
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

USA:n varapresidentti kannustaa brittejä: ”Antakaa palaa – puolustakaa kulttuurianne”
Länsimaiden yhteinen ongelma on siinä, että pääomapiirit ja yrityslobbarit ajavat massamaahanmuuttoa kuin käärmettä pyssyyn palkkojen polkemiseksi. Näin sanoi Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance arvioidessaan Lontoossa järjestettyä valtavaa maahanmuuttokriittistä mielenosoitusta. Vance haluaa rohkaista kaikkia omilla aivoillaan ajattelevia brittejä puolustamaan perinteistä kulttuuriaan ja omaa, turvallista asuinympäristöään.

EU-komission propagandakampanja leuhkii sananvapauden alennustilalla – sinä maksat!
Euroopan komission surkuhupaisa mainoskampanja loukkaa älyttömyydellään. Eivätkö EU-alamaiset muka ansaitse tämän parempaa?

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












