

PS ARKISTO
Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – ”Käveleviä aikapommeja”
Isis-äitejä ja -lapsia tuotiin jälleen salaa Suomeen. Suojelupoliisin jo aiemmin antama arvio viime vuodelta Isis-taistelijoiden lasten potentiaalisesta turvallisuusuhasta ja nyt antama arvio Suomeen tuoduista Isis-naisten aiheuttamasta terrorismin uhasta on otettava vakavasti. – Suojelupoliisi varoittaa vain, jos on olemassa todellinen turvallisuuteen liittyvä uhka. Hallituksen on kuunneltava tarkalla korvalla Supon arvioita tilanteesta. Nyt näyttää siltä, että hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen.
Suomi toteutti nyt ensimmäistä kertaa Isis-äitien kotiutusoperaation. Tätä ennen ulkoministeriö oli hakenut al-Holista vain kaksi orpolasta.
– Jo kesäkuun viranomaislausunnoista pystyi päättelemään, että Suomi valmistautui myös Isis-äitien vastaanottoon, vaikka hallitus ei virallisesti kertonut päätöksestään, Olli Immonen kirjoittaa Facebookissa.
Supon viestintäasiantuntija Minna Passi totesi Helsingin Sanomien haastattelussa jo viime kesäkuussa (25.6.), että turvallisuusuhka liittyy erityisesti leiriltä palaaviin aikuisiin.
– Supo piti tuolloin todennäköisenä, että Suomeen saapuvat Isis-naiset verkostoituvat maassamme jo toimivan jihadistisen verkoston kanssa. Supo toisti saman asian Helsingin Sanomissa eilen (20.12.). Al-Holin leirillä olevat naiset lisäävät Suomeen kohdistuvaa terrorismin uhkaa. Suoran toiminnan lisäksi leiriltä palaavat henkilöt voivat vaikuttaa välillisesti islamististen terroristiliikkeiden ja -verkostojen toimintaan. He voivat esimerkiksi rekrytoida uusia ihmisiä mukaan jihadistiseen toimintaan, Immonen painottaa.
Kasvattavat jihadisteja
Yksi palanneista naisista on kirjoittanut aikaisemmin Twitteriin Isisin ideologiaa tukevia kommentteja. Niissä muun muassa ylistetään Isisin veritekoja.
– On yleisesti tiedossa, että Isisin riveissä toimineiden naisten päätehtävänä on ollut uusien jihadistien kasvattaminen. Naisilla on supon arvion mukaan ollut myös keskeinen rooli jesidivähemmistöön kuuluvien naisten ja lasten orjuuttamisessa.
– Isis-lapset ovat olleet konfliktialueella erittäin vaikeissa oloissa. Lapset ovat altistuneet alueella väkivallalle ja islamistiselle propagandalle. Heidän integroiminensa Suomeen on äärimmäisen vaikeaa. Jos se epäonnistuu, aiheutuu tästä yhteiskunnallemme valtava turvallisuusuhka, Immonen toteaa.
Suhmuroitu ja salattu operaatio
Immosen mielestä on käsittämätöntä, ettei terroristijärjestön toimintaan osallistuneita Isis-äitejä ole vielä saatettu Suomessa rikosprosessin kohteeksi toisin kuin Saksassa tehtiin.
– Syyriasta suomalaisten kanssa yhtä aikaa palautettu Isis-nainen pidätettiin välittömästi hänen saavuttuaan maahan Frankfurtin lentokentällä. Häntä syytetään terroristijärjestöön kuulumisesta ja osallisuudesta ihmisyyden vastaisiin rikoksiin.
– Nyt näyttää siltä, että Suomen hallitus ja viranomaiset asettavat suomalaiset vaaraan tällä täysin naivilla toiminnallaan. Lisäksi koko operaatio tehtiin taas suhmuroiden, salassa kansalta ja oppositiolta. Juoni paljastui vasta, kun kansan turvallisuuden vaarantava operaatio oli suoritettu loppuun, eikä siihen voida enää vaikuttaa.
Eristettävä yhteiskunnasta
Suomen kannalta vastuullisin tapa toimia olisi Immosen mielestä pyrkiä estämään vierastaistelijoiden paluu perheineen Suomeen. Esimerkiksi Britannia otti aiemmin vastaan vain orpolapsia, joiden vanhemmat olivat vieneet heidät Syyriaan. Lisäksi brittiviranomaiset ovat vieneet kansalaisuuksia pois aikuisilta isisläisiltä vaikeuttaen näin heidän paluutaan maahan. Ranska puolestaan linjasi ottavansa takaisin vain orpolapsia.
– Terroristiryhmään kuuluminen ja toimintaan osallistuminen on kriminalisoitava Suomen rikoslaissa mahdollisimman nopeasti. Myös terroristien perheenjäsenet ja elinkumppanit on saatava rikosoikeudelliseen vastuuseen, jos he ovat oleskelleet terroristiseen toimintaan tarkoitetuilla alueilla, Immonen vaatii.
– Julmuuksiin syyllistyneet henkilöt on saatava vastuuseen teoistaan, ja heidät on eristettävä yhteiskunnasta. Isisin toimintaan osallistuneilta kaksoiskansalaisilta on puolestaan otettava Suomen kansalaisuus pois. Lasten erottaminen Isis-vanhemmistaan on perusteltua lastensuojelun näkökulmasta. On vastuutonta viedä lapset keskelle sotaa ja julmuuksia. Huostaanotolla ehkäistään myös radikalisoitumista.
Suomalaisia suojeltava
Immonen muistuttaa, että leirillä olevat ja sieltä tulevat henkilöt ovat potentiaalisia käveleviä aikapommeja.
– Vaarana on, että Euroopassa tullaan näkemään tulevaisuudessa myös sellaisia jihadistisia terrori-iskuja, joiden tekijöiden joukossa on Isis-veteraaneja.
– Leiriltä Suomeen saapuneita henkilöitä on valvottava tarkkaan. Heitä ei saa päästää liikkumaan missään ilman valvontaa. Hallituksen on välittömästi tehtävä kaikkensa, jotta Suomi voi vastata vierastaistelijoiden ja heidän perheenjäsentensä aiheuttamaan uuteen uhkaan. Suomalaisia on suojeltava terrorismilta ja islamistiselta radikalismilta, Immonen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- al-Holin vankileiri jihadistit Isis-naiset vierastaistelijat suomalaiset Propaganda Supo Suomi Turvallisuus Väkivalta Terrorismi perussuomalaiset hallitus Olli Immonen Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Terroristiryhmään kuuluminen rangaistavaksi – elinkumppanit tuomiolle osallisuudesta

Rantanen teki kirjallisen kysymyksen al-Holin tulijoista: ”Aikuiset keploteltiin Suomeen, keplotellaanko myös pois rikosvastuusta?”

Meri: Al-Holin matkakustannukset lankeavat suomalaisten maksettavaksi

Purra ihmettelee, miksi hallitus toi Isis-naisia Suomeen: ”Monilta muilta mailta on hyvin onnistunut se, että vain lapset tuodaan”

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: ”Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Ranska ottaa Isis-leiriltä vain lapsia – äidit jäävät vastaamaan rikoksistaan

Reijonen: Miksi terrorismirikoksia ei tutkita Suomessa?

Isis-naisten ja lasten noutamisesta kertynyt veronmaksajille jo liki 300 000 euron lasku – ulkoministeriö kieltäytyy kertomasta, miten rahat on käytetty
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta
Suomen Akatemian myöntämä yli 750 000 euron rahoitus Helsingin yliopiston tutkimukselle "Intiimi manikyyri: femininisoitu työ, (itse-)hoiva ja rodullistetut kohtaamiset kynsistudioissa" on hämmentänyt sosiaalisessa mediassa. Keskustelijat ovat ilmaisseet epäuskoaan julkista rahankäyttöä ja tiedepolitiikkaa kohtaan. Päivystävät kriitikoiden kriitikot kuten ekonomisti Heikki Pursiainen puolestaan piikittelivät muita keskustelijoita kuten Wille Rydmania jopa henkilökohtaisuuksiin asti. Pursiainen puhui kohututkimuksesta ylistävämpään sävyyn. Suomen Akatemian erikoiset rahoituspäätökset hämmentävät ihmisiä vuodesta toiseen. Ilmiö liittyy laajempaan keskusteluun tieteen politisoitumisesta ja tiederahoituksen kanavoitumisesta ideologisesti värittyneisiin hankkeisiin.

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?
Suomen Uutiset Show'n studiossa on tarjolla tällä kertaa suoraa puhetta sananvapauden todellisesta tilasta, kulttuurisesta alistamisesta sekä syistä ilmiön taustalla. Ajankohtaista aihetta pöyhivät Yhdysvaltojen historian ja kirkkohistorian dosentti, professori ja tutkija Markku Ruotsila sekä kansanedustaja Kaisa Garedew.