

Harva kehtaa enää Isossa-Britanniassa heilutella näitä kylttejä. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Irakilainen puukotti brittiopiskelijaa joutuakseen karkotetuksi maasta
Laittomasti Britanniassa oleskellut irakilaismies puukotti kadulla vastaan tullutta opiskelijaa, jotta saisi maastakarkotuksen ja ilmaisen lentolipun takaisin kotiin. Hän joutuu kuitenkin odottelemaan kotiinpaluuta hetken aikaa, sillä oikeus tuomitsi hänet kuudeksi vuodeksi vankilaan. Britannian uusi turvapaikkalaki pyrkii estämään juuri tällaiset tapaukset.
Viime joulukuussa laittomasti maassa oleva irakilaismies Mohammed, 28, lähestyi 18-vuotiasta opiskelijapoikaa puistossa Southamptonissa. Mohammed kysyi pojalta, osaako tämä potkunyrkkeillä. Sen jälkeen irakilaismies huitaisi opiskelijapoikaa takkinsa taskusta ottamallaan keittiöveitsellä.
Opiskelijapojan onnistui juosta karkuun tilanteesta, mutta hän menetti verenhukan takia tajuntansa jonkin matkan päässä. Onneksi hänen ystävänsä soitti hätänumeroon ja piti painetta haavan päällä ambulanssia odotellessa. Opiskelija vietiin sairaalaan, jossa puhjennut keuhko leikattiin. Poika selvisi hengissä.
Puukotti, koska halusi kotiin
Kumiveneellä kanaalin yli Britanniaan tullut Mohammed pidätettiin hyökkäyksen tapahtumapaikalta. Hän kertoi poliisille puukottaneensa uhria, jotta hänet lähetettäisiin takaisin Irakiin.
Irakilaismies on poliisin vanha tuttu, sillä hänelle on aiemmin annettu varoitus vahingonteosta ja pahoinpitelystä. Lisäksi viime toukokuussa hänet tuomittiin kolmeksi kuukaudeksi vankeuteen rasistisin perustein tehdystä ahdistelusta.
Kuusi vuotta vankeutta
Oikeudessa Mohammed myönsi syyllistyneensä törkeään pahoinpitelyyn ja teräaseen hallussapito. Hänelle langetettiin kuuden vuoden vankeustuomio.
Puolustusasianajaja kertoi oikeudessa, että Mohammed on ollut majoitettuna hotelliin Bournemouthissa, joka on suosittu rantalomakohde. Pitkän hiekkarantansa ansiosta kaupungista käytetään lempinimeä ”Englannin Riviera”.
Hotellimajoitus rantalomakohteessa ei riittänyt
Siitä huolimatta Mohammed ei ollut tyytyväinen olosuhteisiinsa, vaan olisi halunnut palata kotiin Irakiin. Hänellä ei kuitenkaan ollut rahaa maksaa lentolippua itse. Siksi hän oli kysynyt neuvoa ”ihmisiltä, jotka tuntevat maahanmuuttojärjestelmän”. Hänelle oli kerrottu, että jos tekee riittävän vakavan rikoksen, joutuu karkotetuksi ja saa ilmaisen lentolipun kotiin.
Mohammedin puolustusasianajaja totesi oikeudessa, että hän ei pidä asiakastaan kovinkaan älykkäänä ihmisenä. Puolustusasianajaja kuitenkin korosti, että Mohammed on kokenut rikoksensa johdosta katumusta, tai ainakin surua.
Tarjolla olisi ollut 3 000 euron kotiinpaluuraha
Jos Mohammed olisi kysynyt neuvoa sellaisilta ihmisiltä, jotka oikeasti tuntevat Britannian turvapaikkajärjestelmän, hänelle olisi kerrottu, että maasta pois päästäkseen ei tarvitse yrittää tappaa ketään.
Mohammed olisi voinut saada vapaaehtoisen paluun tukijärjestelmästä ilmaisen lentolipun kotiin. Lisäksi hän olisi voinut saada jopa kolmen tuhannen punnan avustuksen aloittaakseen uuden elämän omassa kotimaassaan.
Uusi laki pysäyttämään laitonta maahantuloa
Laittomasti Britanniaan turvapaikanhakijaksi tullut Mohammed on juuri niitä ihmisiä, joiden maahantulon pääministeri Rishi Sunakin hallitus haluaa estää. Hallituksen uuden lakiesityksen mukaan turvapaikkahakemusta ei oteta edes käsittelyyn, jos hakija on tullut maahan laittomasti. Valitusmahdollisuutta ei ole.
Kaikki laittomasti maahan tulleet aiotaan jatkossa ottaa säilöön 28 vuorokaudeksi. Tämän ajan kuluessa heidät palautetaan joko omaan kotimaahansa tai johonkin kolmanteen maahan, kuten Ruandaan. Säilöönottokeskuksina käytetään hotellien sijasta entisiä armeijan kasarmialueita.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rishi Sunak kumivene vapaaehtoinen kotiinpaluu Englannin kanaali laiton siirtolaisuus kotiinpaluuraha Laiton maahantulo Britannia maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Demarien jäljet pelottavat Ruotsissa – nyt sosiaalityöntekijätkin pakenevat ongelmalähiöstä

Välikysymys nuoriso- ja katujengirikollisuudesta: Tämä on maahanmuuton ongelma – tekijää holhoava ja paapova ja uhrin unohtava rikospolitiikka on Suomen kansallinen ominaispiirre

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Sijaisäiti raiskauksen takia Britanniasta karkotetulle afgaanille: ”Älä tule takaisin – täällä ei ole sinulle mitään”

Kierrätystä brittiläiseen tapaan: Sisäministeri sai potkut, hänet korvaa ulkoministeri ja ulkoministeriksi entinen pääministeri
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














