

Isis-taistelijoita syyrialaisessa vankilassa. / LEHTIKUVA
Isis hyökkäsi vankiloihin Syyriassa – tuhannet terroristit vaarassa paeta
Hyökkäys Ghwayran vankilaa vastaan Pohjois-Syyriassa alkoi torstaina ja jatkui osin vielä maanantaina. Vankilassa säilytetään 3 500 Isis-taistelijaa, joista moni on lähtöisin ulkomailta. Käynnissä on eräs terroristien suurimmista operaatioista sitten järjestön luhistumisen Syyriassa ja Irakissa.
– Nämä ovat vaarallisimpia rikollisia, joita Isis-järjestön riveistä löytyy. He ovat viimeisen päälle ammattijihadisteja, luonnehtii SDF-kurdijärjestön Ruotsin edustaja Shiyar Ali vankilan asukkeja. Hänen mukaansa nyt käynnissä olevassa yhteenotossa on tähän mennessä kuollut 80 terroristia ja 25 kurditaistelijaa.
SVT:n tietojen mukaan kaksi muutakin vankilaa on joutunut hyökkäyksen kohteeksi. Yhdysvaltain johtaman koalition Apache-taisteluhelikopterit ovat mediatietojen mukaan tukeneet kurdijoukkojen operaatioita ja Isis on kokenut merkittäviä tappioita.
Ghwayrassa on tiettävästi myös pohjoismaisia vankeja. Vuosien mittaan sieltä on karannut 500 vankia. Heitä on myös kuollut ja otettu kiinni sekä palautettu takaisin kiven sisälle.
”Varoitus koko maailmalle”
Isis-terroristit ovat aiemminkin tehneet hyökkäyksiä vapauttaakseen tovereitaan kaltereiden takaa. Nyt meneillään oleva operaatio on kuitenkin suurimpia sitten terroristijärjestön luhistumisen.
Kamppailu hyökkääjiä vastaan on äärimmäisen vaikeaa, koska nämä piiloutuvat siviilien joukkoon, käyttävät näitä ihmiskilpinään ja iskevät yllättäen.
– Olemme sanoneet sen aiemminkin ja nyt meillä on todisteet: kyseessä on aikapommi. Iskuissa on kuollut moni, emmekä ole valmiit uhraamaan kansaamme vain pelastaaksemme muun maailman terroristeilta, Shiyar Ali toteaa.
– Tämä on varoitus koko maailmalle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ihmiskilpi Apache-taisteluhelikopteri Ghwayran Yhdysvaltain johtama koalitio uhriutuminen SDF Shiyar Ali terroristijärjestö kurdijoukot Isis-palaajat Isis-naiset aikapommi vankila Irak ISIS Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ääri-islamistien terrori palasi Afganistaniin – videot ja kuvat kertovat talibanien käsittämättömästä raakuudesta

Perussuomalaiset: Lepsuilu levittää terrorismin uhkaa Suomessa – “Irakilaiset voivat palata kotiin”

Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – “Käveleviä aikapommeja”

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Kiduttaja-talebania ei karkoteta Britanniasta – saattaisi joutua itse kidutetuksi Afganistanissa
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.
