Artikkeli kuva

Isis leikkii propagandassaan teloituksilla ja helvetin tulella – esikuvat peliteollisuudesta ja Hollywoodista

11.10.2021 |08:11

Isis näkee paljon vaivaa yrittäessään muuttaa terroriristisen toimintansa kuvaa joksikin aivan muuksi. Panttivankien teloitukset muistuttavat tietokonepelejä tai Hollywood-elokuvia. Näin sanoma menee paremmin perille kouluttamattomallekin katsojalle.

– Kokonaisuudesta tulee paljon houkuttelevampi, kun se esitetään ikään kuin fantasiamaailman keinoin. Tällöin uhrejakaan kohtaan ei tunneta voimakasta sympatiaa. Tämä on valitettavasti erittäin perusteellisesti harkittua, sanoo terrorismin tutkija Michael Krona Malmön yliopistosta. Hänen mielestään tätä ei ole länsimaissa täysin ymmärretty:

– Se on itse asiassa katastrofaalista, kun yritämme ymmärtää radikalisoitumisprosessia ja heitä, jotka kuluttavat aikaansa tämänkaltaisissa verkon yhteisöissä.

”Isis on terroristijärjestöistä kauimpana uskonnosta”

Isis-tutkija Javier Lesaca on nähnyt noin 1 500 terroristiorganisaation propagandavideota. Hänen mukaansa Isis haluaa irrottaa terroristijärjestön viitekehyksestään ja esittää itsensä osana nuorison ”coolia” maailmaa. Siksi teloitustaltioinnit esitetään propagandassa tietokonepelien ja Hollywood-elokuvien keinoin.

Syy siihen, että Isis turvautuu propagandassaan populaarikulttuuriin, on tutkijan mukaan se, että muslimimaailma on keskellä sekularismia eli maallistumisprosessia.

– Jopa radikalisoituneet nuoret luistavat moskeijakäynneistä. Väitänkin, että Isis on kaikista jihadistijärjestöistä maallistunein, Lesaca toteaa SVT:n esittämässä brittidokumentissa Terroristin kännykässä (I terroristens mobil).

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
8.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää