

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsiin saapuneet Isis-naiset ovat terroristijärjestön kovaa ydintä – epäily kansanmurhasta
Kahta Ruotsiin maanantaina saapunutta Isis-naista epäillään kansanmurhasta ja rikoksista ihmisyyttä vastaan. Naiset ovat SVT:n asiantuntijan mukaan ”osa Isis-järjestön kovaa ydintä”. Loputkin vankileireillä olevat naiset lapsineen on tarkoitus saada Ruotsiin syyskuun aikana.
Ruotsiin saapui maanantaina kolme Isis-naista ja heidän kuusi lastansa. Kaksi naisista pidätettiin välittömästi Arlandan lentokentällä ja kolmas noudettiin muutamaan tuntia myöhemmin kuulusteltavaksi. Etelä-Ruotsista kotoisin olevia naisia epäillään sotarikoksista, kansanmurhasta ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.
Naiset ovat olleet pidätettyinä al-Roj-vankileirillä Syyrian koillisosassa. Kurdilähteiden mukaan loputkin leireillä olevat 18 naista ja heidän 26 lastaan karkotetaan Ruotsiin kolmessa erässä syyskuun aikana.
– Toivon, että Ruotsi selvittää ainakin mahdollisuudet asettaa naiset oikeuden eteen, totesi kurdihallinnon edustaja Shiyar Ali, SVT:lle.
Isis-naiset eivät halunneet palata
Nyt Ruotsiin saapuneet kolme naista eroavat aikaisemmista tulijoista siinä, etteivät he olisi halunneet palata Ruotsiin. Kurdihallinto karkotti heidät itsehallintoalueeltaan.
– He tulevat olemaan selvästi suurempi haaste Ruotsin viranomaisille, arvioi SVT:n toimittaja Sanna Klinghoffer, joka on tavannut suuren osan ruotsalaisista Isis-naisista.
– Nämä naiset ovat se viimeinen kova ydin, joka olisi halunnut jäädä leirille.
Syyttäjä päättää nyt pidätettyjen naisten säilöönoton jatkamisesta viimeistään torstaina. Syytteiden valmistelu saattaa asiantuntijoiden mukaan viedä aikaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kova ydin kurdihallinto Sanna Klinghoffer al-Roj rikos ihmisyyttä vastaan kansanmurha sotarikos Shiyar Ali terroristijärjestö vankileiri Isis-naiset ISIS
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – ”Käveleviä aikapommeja”

Isis-naisia saapumassa taas Ruotsiin – Boråsin kunta on odottanut innolla jo kaksi vuotta terroristijärjestöstä palaavia

Ruotsalaiset Isis-naiset kurdiviranomaisten kuulusteltavina

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta

Klaanit ottivat yhteen valtavassa joukkotappelussa – Lundin yliopistokaupunki kauhun vallassa

Klaani maksoi verirahat – rauha palasi Lundiin

Ruotsin turvallisuuspoliisi: Isis-palaajat voivat lisätä terrorismin uhkaa ja heidän taitonsa kiinnostavat myös tavallisia rikollisia

Isis-nainen vangittiin Ruotsissa todennäköisin syin epäiltynä vakavista sotarikoksista

Isis leikkii propagandassaan teloituksilla ja helvetin tulella – esikuvat peliteollisuudesta ja Hollywoodista
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Iranin islamistihallinto värvää rikollisjengejä drooni- ja aseiskuihin Pohjoismaissa
Iran etsii droonipilotteja iskuihin juutalaisia, israelilaisia ja amerikkalaisia kohteita vastaan. Samaan aikaan Iranin hallinto hyödyntää eurooppalaista turvapaikkajärjestelmää tiedustelutoiminnassaan ja propagandan levittämisessä.