

LEHTIKUVA
Isis-naisia jouluksi kotiin? Ulkoministeriö ei suostu kertomaan, missä tapauksessa lapsen etu edellyttää myös äidin tuomista al-Holin leiriltä Suomeen
Niukan tiedotuslinjan valinnut ulkoministeriö valottanee jossain vaiheessa, kuinka monta Isis-äitiä on mahdollisesti tuotu al-Holin leiriltä Suomeen lapsen etuun vedoten.
Valtioneuvoston maanantaina julkaiseman periaatepäätöksen mukaan suomalaislapsia pyritään kotiuttamaan al-Holin leiriltä Syyriasta.
Ulkoministeriö tiedotti torstaina, että viranomaiset jo nyt valmistelevat kahden lapsen tuomista Suomeen.
Evakuoinneista päätetään yksilökohtaisesti
Ulkoministeriön ajankohtaisviestinnän vt. yksikön päällikkö Pekka Shemeikka kertoo Suomen Uutisille, että kotiuttaminen tarkoittaa evakuointia kriisitilanteesta.
– Evakuoinnit tehdään normaalin virkamiestoiminnan puitteissa, yksilökohtaisen arvion perusteella. Kaiken lähtökohtana on lapsen etu, eli ensisijaisesti lapset pyritään kotiuttamaan.
– Se, mitä tämä tarkoittaa mahdollisesti kunkin lapsen mahdollisen huoltajan osalta, jää vielä avoimeksi, Shemeikka sanoo.
Hallitus ei sulkenut pois aikuisten tuontia
Hallituksen periaatepäätöksessä lähtökohta on auttaa lapsia. Velvoitetta vapaaehtoisesti alueelle menneiden aikuisten avustamiseen ei ole. Toisaalta hallitus ei ole poissulkenut mahdollisuutta tuoda al-Holista myös lasten vanhempia.
Suojelupoliisin mukaan al-Holista palaavat naiset olisivat kuitenkin konkreettinen turvallisuusuhka, koska he todennäköisesti jatkaisivat terroristista toimintaa Suomessa sekä verkostoituisivat täällä jo toimiviin jihadistisiin verkostoihin.
Viranomaiset määrittelevät lapsen edun
Avoimeksi on jäänyt kysymys, millä perusteella lapsen äiti voitaisiin kotiuttaa lapsen mukana al-Holista Suomeen ja kuka määrittelisi lapsen edun tällaisessa tilanteessa.
– Viranomaiset määrittelevät lapsen edun paikan päällä. Nyt ei ole mahdollista avata enempää, miten se käytännössä tulee tapahtumaan. Ei ole mahdollista mennä asioiden edelle eikä arvioida, mikä voisi olla peruste sille, että mahdollisesti kotiutettavan lapsen äiti tuotaisiin lapsen mukana Suomeen.
– Olennaista on vain se, että lapsi saadaan Suomeen, Shemeikka sanoo.
Tietoa tulossa myöhemmin
Ulkoministeriö ei ole toistaiseksi vahvistanut, että suomalaisviranomaisten hallussa olisi lapsia al-Holin leiriltä. Shemeikan mukaan asiasta tiedotetaan myöhemmin lisää.
– Tiedotamme varmasti, kunhan prosessi etenee. Mitään yksittäisiä henkilöitä koskevia tietoja emme kuitenkaan voi antaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- al-Hol lapsen etu turvallisuusuhka Isis-lapset Isis-vaimot viranomaiset Kotiuttaminen Suojelupoliisi Ulkoministeriö Syyria Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miten varmistetaan, että al-Holin leiriltä noudettavat ovat suomalaisia? Isis-lapsista ei välttämättä ole virallisia rekisteritietoja – äidit voivat estää dna-testauksen

Turtiainen: Yksilöiden kannettava vastuu valinnoistaan – niin poliitikkojen kuin terroristienkin

Välikysymyskeskustelu herätti eduskunnassa enemmän kysymyksiä kuin antoi vastauksia

Mäkynen: Hallitukseen on pesiytynyt systemaattinen salailun kulttuuri

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: ”Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Rantanen: Kone on lähtövalmiina – ”Suomi tuo terroristit jouluksi kotiin”

Niikko: Muista Pohjoismaista poiketen Suomen hallitus ei uskalla kieltäytyä auttamasta terroristijärjestöön liittyneitä aikuisia
Viikon suosituimmat

SDP:n Heinäluomalta kuppi nurin islam-kritiikistä – Vigelius: ”Kyse on tilastollisista tosiasioista”
Perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen mukaan maahanmuuttopolitiikassa ei voida edetä sillä periaatteella, että tosiasioista tulee vaieta, jos joku kokee ne epämiellyttäviksi. Tämä ei miellytä SDP:n Eveliina Heinäluomaa.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Mies hyökkäsi macheten kanssa ruotsalaiskouluun – uhrien tilasta ei tietoa
Miekalla aseistautunut mies ryntäsi perjantaina iltapäivällä kouluun Keski-Ruotsin Fagerstassa. Machetella heilunut hyökkääjä haavoitti median tietojen mukaan useita ihmisiä. Poliisi taltutti hyökkääjän ampumalla. Uhrien tilasta ei ole tietoa.

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin
Länsimainen liberaali maailma hylkäsi 2010-luvun alun idealistisen visionsa vapaasta tiedonkulusta ja avoimesta verkosta. Viimeisen vuosikymmenen aikana valtioiden, teknologiayhtiöiden ja sääntelyviranomaisten löysä verkosto sulki avoimen internetin tietoisesti ja pystytti tilalle näkymättömän valvontakoneiston. Samalla uuskielinen sanasto muutti poliittista keskustelua siten, että viranomaiset pyrkivät nyt suojelemaan kansalaisia vapaalta puheelta sen sijaan, että ne suojelisivat kansalaisten vapautta puhua.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Hämeenlinnan kaupunginhallituksen puheenjohtaja jakoi alaikäisten videoita TikTokissa – ”Minun pitää olla jatkossa varovaisempi”
Hämeenlinnan kaupunginhallituksen sosiaalidemokraattinen puheenjohtaja Ranjith Kumar Prabhakaran on joutunut selittelemään TikTok-käytöstään. Hänen tililtään on löytynyt sekä alaikäisten tekemien videoiden uudelleenjakoja että hänen itsensä kuvaamia videoita, joilla näkyy alaikäisiä. Prabhakaran on sittemmin poistanut kritisoidun sisällön ja lopettanut uudelleenjaot.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













