Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Italiaan halutaan kansanäänestys eurosta

14.10.2014 |14:38

Italian viiden tähden liike haluaa kansanäänestyksen eurojäsenyydestä. Asiasta uutisoi Reuters ja Telegraph. Puolue toivoo maan muidenkin euroskeptisten puolueiden liittyvän kansalaisaloitteen taakse.

– Meidän täytyy jättää euro, puolueen puheenjohtaja Beppe Grillo kertoi yleisölle Roomassa.

Grillo odottaa saavansa miljoona allekirjoitusta Italian parlamentille kansanäänestyksen järjestämiseksi. Hän muistuttaa, että puolueella on noin 150 kansanedustajaa, joten asiaa ei voida enää vaieta kuoliaaksi. Viiden tähden liike oli Italian viime parlamenttivaaleissa suurin yksittäinen puolue. Europarlamenttivaaleissa vasemmistoaatteinen PD nousi kärkeen pitkälti uuden puheenjohtajan Matteo Renzin tuoman nosteen siivittämänä.

Neljännes teollisuudesta kadonnut

Viiden tähden liikkeen perustajiin kuuluva Gianroberto Casaleggio perustelee eurojäsenyyden haittoja tarkemmin.

– Neljännes Italian teollisuudesta on kadonnut. Valuuttamme on yliarvostettu, emmekä voi tehdä asialle mitään euron vuoksi, hän toteaa Telegraphille.

Italia on nyt kolmannessa taantumassaan sitten finanssikriisin puhkeamisen. Siltikään kyse ei ole pelkästään taloudellisten vahinkojen aiheuttamasta turmiosta. Kyse on myös itsemääräämisoikeudesta.

– Isoisäni taisteli partisaaneissa kolmen vuoden ajan. Jos joku haluaa itsemäärämisoikeutemme, hänen täytyy tulla ja ottaa se, eikä heilutella vain jotain kirjettä Euroopan keskuspankilta. Tänne täytyy tulla hyvin aseistautuneena, kuten aiemminkin on yritetty, Casaleggio julistaa.

EKP:n kirje viittaa silloisen pääministerin Silvio Berlusconin saamaan ukaasiin. EKP ilmoitti, ettei se aio laittaa tikkuakaan ristiin Italian valtiolainakorkojen kohottua jälkimarkkinoilla, jos Italiassa ei aleta toteuttaa sellaista talouspolitiikkaa, mitä pääosin Saksa halusi Italian toteuttaa. Berlusconi syrjäytettiin, koska hän ei taipunut. Sen jälkeen Italiassa on ollut liuta vaaleilla valitsemattomia pääministereitä.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
5.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
8.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää