Kansanedustaja Juha Mäenpää huomautti myös, että käytännössä yksi meriteitse ulkomailta tullut rekka-autollinen öljyä voidaan korvata kahdella turverekalla. Puuhaketta öljyrekan korvaajaksi taas tarvittaisiin enemmän, neljä rekka-autollista.
Turve talouden turvaksi
Mäenpään mukaan turve tulisi huoltovarmuuden lisäksi nähdä osana valtion työkalupakkia Suomen ja suomalaisten taloudellisen aseman parantamiseksi. Myönteinen vaikutus olisi merkittävä erityisesti maaseudulla, missä työpaikkoja on usein muutenkin paljon vähemmän tarjolla. Lisäksi turpeen nykyistä parempi hyödyntäminen vähentäisi ulkomaisen energian tarvetta.
– Tämä korostuu erityisesti nykyisessä tilanteessa, jossa vaaleista toiseen poliitikoilla on jakaa lähinnä kurjuutta ja erilaisia leikkauslistoja, Mäenpää huomautti.
Turvemyönteisen työn jatkuttava
Pääministeri Petteri Orpon hallitus päätti kehysriihessä valmistella turpeelle uuden tukimallin turpeen saatavuuden ja toimitusvarmuuden takaamiseksi. Lisäksi hallitus päätti jatkaa myös turpeen varmuusvarastointia vuoteen 2030 asti ja osoittaa Huoltovarmuuskeskukselle kymmenen miljoonaa euroa sitä varten.
– Tämä on reilu tunnustus turpeen merkityksestä yhteiskunnallemme. Työ ei saa jäädä tähän. Meidän pitää nyt tai viimeistään vaalien jälkeen kirjata tulevaan hallitusohjelmaan seuraavat askeleet esteiden purkamiseksi, Mäenpää linjasi.
Jos tämä hallitus ei pääse yhteisymmärrykseen ja saa asiaa hoidettua, tulevan hallituksen on Mäenpään mielestä otettava yhdeksi kärkitavoitteeksi turpeen energiakäytön poistaminen Euroopan unionin päästökauppajärjestelmästä, sillä erityisesti päästökauppajärjestelmän nostaman hinnan takia energiaturpeen käyttö on nopeasti vähentynyt.