

LEHTIKUVA
Italian ja Itävallan välit kiristymässä rajavalvonnan vuoksi – Libyasta tänä vuonna jopa 270 000 tulijaa
Italia on tulistunut Itävallan suunnitelmille aloittaa tänä vuonna rajatarkastukset Brennenin solassa. Sola on yksi tärkeimmistä reiteistä maiden välillä, ja sitä on suitsutettu yhtenä Schengen-alueen kruununjalokivistä. Itävalta on lähettänyt sotilaita rajanvalvonnan avuksi.
Talouslehti Financial Times kirjoittaa, että maiden välit ovat tulehtumassa Itävallan toimien vuoksi. Italia pelkää, että solan läheisestä Brennerton kaupungista muodostuu Italian puolelle samanlainen turvapaikanhakijoiden telttaleiri kuin mitä Kreikan Idomenissa on.
Välimeren liikenne kiihtymässä
Toistaiseksi solan liepeillä ei ole nähty merkkejä Balkanin reitin kaltaisesta vaelluksesta. Tulijamäärät Italian saarille ovat nousseet kuitenkin tammi-maaliskuussa 80 prosenttia viime vuoden vastaavaan aikaan.
EU:n ja Turkin välinen palautussopimus voi kasvattaa liikennettä entistä enemmän, ja arvioiden mukaan Italiaan voisi tulla Libyasta jopa 270 000 turvapaikanhakijaa ja siirtolaista tämän vuoden aikana.
Maanantaina Italian rannikkovartiosto pelasti 1 850 ihmistä Italian aluevesiltä. Liikenteen pelätään kasvavan kelien yhä parantuessa.
Itävalta pysyy päätöksessään
Italia on ilmaissut maiden välien viilentyvän Itävallan päätöksen myötä aloittaa rajatarkastukset Brennerin solassa. Itävalta on puolestaan vastannut, että se pitää maan toimia valitettavana, mutta tarpeellisina.
Itävallan liittokansleri Werner Feymann sanoi ottavansa maan suunnitelmista täyden vastuun. Itävallan ulkoministeri Sebastian Kurz tukee liittokansleria.
– Itävallalla ei ole varaa vuoden 2015 toisintoon, Kurz totesi.
Italia on pyytänyt EU:ta puuttumaan Itävallan suunnitelmiin. Italia haluaa tarkistuttaa rajavalvonnan laillisuuden Schengen-maiden välillä. EU:n maahanmuutosta vastaava komissaari Dimitris Avramopoulos tuomitsee Itävallan toimet. Hänen mukaansa Itävallan aikeet aloittaa rajatarkastukset Brennerin solassa eivät ole oikea ratkaisu ongelmaan.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kreikan ja Makedonian rajalla taas levotonta

EU pohtii Libyan auttamista siirtolaistulvan patoamiseksi

Turvapaikkakriisin välitilinpäätös – miten tulijavirtaa Suomessa padottiin?

Itävallassa yhdeksän turvapaikanhakijaa tutkintavankeuteen joukkoraiskausepäilyn vuoksi
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää