

LEHTIKUVA
Itävaltakin Purran linjalle: ”Ei enää ainuttakaan pakolaista Afganistanista”
Liittokansleri Sebastian Kurz totesi sunnuntaina, että hän ei halua enää ainuttakaan pakolaista Afganistanista. Kurzin mukaan Itävalta on jo tehnyt osansa ja pakolaisia pitäisi auttaa niillä seuduilla, joista he ovat lähtöisin.
– Vastustan voimakkaasti sitä, että nyt ottaisimme vapaaehtoisesti vastaan lisää pakolaisia ja näin ei tule tapahtumaan kanslerikauteni aikana, Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz totesi Reutersin siteeraamassa tv-haastattelussa.
Kurzin mukaan Afganistanin pakolaisia pitäisi auttaa seuduilla, joista he ovat lähtöisin. Hän huomautti YK:n pakolaisjärjestö UNHCR:n tilastoihin viitaten, että esimerkiksi Turkmenistan ja Uzbekistan eivät juurikaan ole osallistuneet pakolaisten auttamiseen.
Näin Kurz littyy Riikka Purran, Emmanuel Macronin, Angela Merkelin ja muiden Euroopan poliittisten johtajien rintamaan, jonka mukaan pakolaisia on autettava mahdollisimman lähellä heidän kotimaataan.
Itävalta on jo täynnä
– Itävalta on antanut suhteellisesti katsoen todella suuren panoksen pakolaisten auttamiseen, Kurrz sanoi viitaten juuri afgaanipakolaisten suureen määrään maassa.
Vuosien 2015 – 2016 aikana Itävalta vastaanotti 90 0000 turvapaikanhakijaa. Afgaaneja heistä on 40 000, joka on toiseksi eniten Euroopassa heti Saksan jälkeen. Saksaan saapui pakolaiskriisin myötä 148 000 afgaanipakolaista ja maiden väkiluvuissa on huikea ero.
Maahanmuuttokriittinen konservatiivi Sebastian Kurz (ÖVP) on ollut Itävallan liittokansleri vuodesta 2017.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Turkmenistan ÖVP liittokansleri Taliban Taleban Uzbekistan maahanmuuttajat Emmanuel Macron Riikka Purra Sebastian Kurz Itävalta Pakolaiskriisi Angela Merkel Turvapaikanhakijat Afganistan pakolaiset Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Turvapaikkajärjestelmä toimii oudosti – ”Maahan tuodaan sotilaiden turvaamana Suomesta turvapaikan saaneita ihmisiä, ovat lähteneet Afganistaniin lomailemaan”

Purra tarjoaisi apua Afganistanin lähialueilla: Suomi ja Eurooppa eivät kestä uutta turvapaikanhakijoiden ja siirtolaisten virtaa

Ranskan presidentti tekee Purrat, lausuu: ”Euroopan on suojeltava itseään siirtolaisvirroilta – Afganistanin pakolaisia autettava lähialueella”

Rantanen: Suomi ei voi pelastaa Afganistania – uutiskuvien perusteella poistumista yrittävät henkilöt ovat taas nuoria miehiä

Yhdysvaltalaiset aseet ja ammukset jäivät Talibanin käsiin – tutkimusjohtaja uskoo vakaasti aseistuksen päätyvän terroristijärjestöille

EU:n sisäministerien julkilausuma kuin PS-puheenjohtaja Purran linjapuheesta

Taliban: ”Me otamme rikoksiin syyllistyneet afgaanit takaisin”

Itävallan vapauspuolue haluaa ”Euroopan linnoituksen” suojelemaan naisia ja lapsia
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita
Perussuomalaisten Lapin piiri ry:n piirihallitus nimesi kokouksessaan 10.4.2026 lisää ehdokkaita vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.















