Artikkeli kuva

Jengirikolliset muuttavat pois ongelmalähiöistä: ”Liian vaarallista asua”

22.05.2023 |09:49

Jengirikolliset muuttavat pois omilta reviireiltään ongelmalähiöistä, koska siellä asuminen on aivan liian vaarallista. Se voi käydä hengen ja terveyden päälle. Tuliaisina uusille asuinsijoilleen rikolliset tuovat perinteisen väkivallan.

Göteborgin hienostoalueilla Askimissa ja Hovåsissa asuvat uusrikkaat, aateliset sekä urheilulla mammonansa tehneet. Muiden normirikkaiden lisäksi. Automaattiaseiden ja räjähdysten äänet ovat olleet tuiki tuntemattomia. Viime torstaihin asti.

Askimissa ammuttiin ja uhrit olivat kaksi parikymppistä miestä. Toinen heistä haavoittui vakavasti. Kumpikin ovat tiettävästi mukana G-Falangen-rikollisjengissä. Jengin kotipaikka on Västra Frölundan ongelmalähiö.

Rikolliset eivät uskalla asua ongelmalähiöissä

Poliisin mielestä on huomiota herättävää, että ammuskelut ovat leviämässä ongelmalähiöstä koko kaupungin alueelle. Sinnekin, missä tähän asti on voitu elää turvallisesti omassa kuplassa.

– Olemme havainneet rikollispiireissä kuplintaa ympäri kaupunkia. Epäilimme jotakin tällaista tapahtuvaksi ja olemme tehneet kaikkemme sen estämiseksi, sanoo Göteborgin lähipoliisin päällikkö Christian Nylén Expressenissä.

– On olemassa selvä suuntaus, että näihin ryhmiin (rikollisjengit) kuuluvat henkilöt liikkuvat yhä enemmän perinteisten maantieteellisten läänitystensä ulkopuolella. He eivät enää uskalla asua ongelmalähiöissä henkeen ja terveyteen liittyvän riskin takia.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää