

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson vie ruotsidemokraatteja jo seuraaviin vaaleihin: ”Rikkinäistä valtiota ei korjata roudarinteipillä”
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on ollut kesän ja 10 viikkoa poissa median parrasvaloista. Hänen perinteinen kesäpuheensa herätti siten runsaasti kiinnostusta. Maahanmuuttopolitiikan kritiikki sekä seuraavat vaalit ja hallitus olivat keskeisestä puheen sanomassa. Rikkinäistä valtiota ei korjata hetkessä.
Medialle Jimmie Åkesson lähetti terveisiä jo puheensa alussa ilmoittamalla, että 10 viikon tauko mediasta oli hänen oma valintansa. Puheenjohtaja työskentelee hänen mukaansa joka päivä ja joidenkin mielestä mediassakin pitäisi olla päivittäin, mutta ”se ei ole minun valintani”.
Nopeasti Åkesson siirtyi käsittelemään vakavaa kansainvälistä tilannetta ja oli huolissaan siitä, ymmärtävätköhän kaikki tai haluavatko edes nähdä, miten syvällä kriisissä oikeastaan olemme. Näin siitä huolimatta, että viestintäkonsulttien mukaan ”puheessa pitäisi aina olla jotakin positiivista”.
– Meidän periaatteemme perustuvat todellisuuteen.
Zelenskyi teki vaikutuksen
Ruotsidemokraattien keulakuva oli edellisellä viikolla tavannut Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin, joten vakavat sanat ehkä kumpusivat tuosta vahvan vaikutuksen tehneestä keskustelusta.
Ruotsidemokraatit toki suhtautuvat kriittisesti maansa perinteisesti harjoittamaan maahanmuuttopolitiikkaan ja erityisesti pakolaispolitiikkaan. Ukrainalaisten hätä suurvallan hyökkäyksen alla on kuitenkin kaikkien ruotsalaisten asia.
– Puhuimme kaikesta mahdollisesta lähtien maan kyvystä sotia ja tämän vaatimista tarpeista aina taistelutahtoon, kansalliseen ylpeyteen, eikä vähiten rikotun maan jälleenrakennuksen tarpeisiin asti.
Tahto puuttuu liian monilta
Åkessonin puhe sisälsi perinteisen paljon maahanmuuttopolitiikkaan liittyvää kriittistä viestiä. Kesällä Järvan alueella tapahtunut etiopialaisryhmien keskinäinen yhteenotto nousi erityisesti esille.
Eritrealaisten keskinäiset erimielisyydet johtivat väkivaltaiseen kaaokseen kulttuurifestivaaleilla Järvafältet-luonnonsuojelualueella Tukholman luoteisosassa. Sekasortoisissa yhteenotoissa oli mukana satoja, jopa tuhat ihmistä. Poliisi otti kiinni 200 mellakoitsijaa ja kymmenet tappelijat sekä poliisit loukkaantuivat.
– Ihmisestä ei tule ruotsalaista pelkästään muuttamalla tänne. Toki sekin on mahdollista. Mutta se vaatii tahtoa. Ja tämä tahto puuttuu aivan liian monilta, jotka ovat tehneet valinnan ja muuttaneet tänne.
Kaikki tai ei mitään
Valtiopäivävaaleista alkaa olla vuosi ja Åkesson sanoi ymmärtävänsä heitä, joita mielestä ”mitään ei ole tapahtunut”.
– Tämä turhauttaa minuakin ja se on jatkuvasti mielessä. Kaikki se, mitä on revitty alas vuosikymmenten aikana pitää nyt rakentaa uusiksi, Åkesson sanoi muistattaen kuitenkin siitä, että ruotsidemokraattien koneisto työskentelee ”yötä päivää” täyttääkseen äänestäjille antamansa lupaukset.
– Jokaista ruotsidemokraattia ajaa tahto rakentaa parempaa Ruotsia. Se on syy siihen, miksi jaksamme nousta aamulla.
Vuoden 2026 valtiopäivävaalien tavoitteeksi ruotsidemokraatit ottavat sosialidemokraattien lyömisen ja nousun Ruotsin suurimmaksi puolueeksi. Vaihtoehdot ovat vähissä: joko hallituspuolueeksi tai oppositioon.
Tukipuolueen asema ei riitä
Tidö-sopimus ja tukipuolueen asema ei enää kelpaa ja Åkesson vertasikin kyseistä sopimusta roudarinteippiin (silvertejp) ja tämän perinteinen media nostikin esille lähes joka jutussaan.
– Se toimii loistavasti ratkaisuksi tilapäisiin ongelmiin. Mutta rikkinäisen kanootin, fillarin tai aurinkovarjon ratkaisuksi se ei ole optimaalinen. Eikä se todellakaan kelpaa pelastamaan ja avuksi rakentamaan uusiksi rikkinäistä valtiota.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- silvertejp roudarinteippi tahto Järvafältet sommartal kesäpuhe Tidö-sopimus turhautuminen hallituksen tukipuolue sekasorto yhteenotto Volodymyr Zelenskyi Sölvesborg kaaos jälleenrakennus sosialidemokraatit pääministeripuolue Jimmie Åkesson Maahanmuuttopolitiikka Ruotsidemokraatit Väkivalta hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Porvarihallitus haluaa suitsia ammattiliittojen rahavirtaa demareille – ruotsidemokraatit olisi uudistuksen voittaja

Ruotsi tiukentaa kansalaisuuden saamisen ehtoja: toimeentulovaatimus ja pitempi asumisaika

Ruotsi purkaa kannustinloukut – tuet eivät saa olla suurempia kuin palkka

Valtiovarainministeriön budjettiehdotus julki: Työn ja liikkumisen verotus kevenee, kehitysapuun leikkauksia, merkittäviä panostuksia turvallisuuteen ja hyvinvointiin

Marinin hallitus jätti seuraajalleen perinnöksi valtavat velat – valtion budjetista ensi vuonna 3,2 miljardia pelkästään velan korkomenoihin

Julkista taloutta pakko korjata, että hyvinvointijärjestelmä säilyy – Purra: ”Velkalaivaa käännetään hitaasti, mutta suunta on nyt oikea”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













