

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson vie ruotsidemokraatteja jo seuraaviin vaaleihin: ”Rikkinäistä valtiota ei korjata roudarinteipillä”
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson on ollut kesän ja 10 viikkoa poissa median parrasvaloista. Hänen perinteinen kesäpuheensa herätti siten runsaasti kiinnostusta. Maahanmuuttopolitiikan kritiikki sekä seuraavat vaalit ja hallitus olivat keskeisestä puheen sanomassa. Rikkinäistä valtiota ei korjata hetkessä.
Medialle Jimmie Åkesson lähetti terveisiä jo puheensa alussa ilmoittamalla, että 10 viikon tauko mediasta oli hänen oma valintansa. Puheenjohtaja työskentelee hänen mukaansa joka päivä ja joidenkin mielestä mediassakin pitäisi olla päivittäin, mutta ”se ei ole minun valintani”.
Nopeasti Åkesson siirtyi käsittelemään vakavaa kansainvälistä tilannetta ja oli huolissaan siitä, ymmärtävätköhän kaikki tai haluavatko edes nähdä, miten syvällä kriisissä oikeastaan olemme. Näin siitä huolimatta, että viestintäkonsulttien mukaan ”puheessa pitäisi aina olla jotakin positiivista”.
– Meidän periaatteemme perustuvat todellisuuteen.
Zelenskyi teki vaikutuksen
Ruotsidemokraattien keulakuva oli edellisellä viikolla tavannut Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin, joten vakavat sanat ehkä kumpusivat tuosta vahvan vaikutuksen tehneestä keskustelusta.
Ruotsidemokraatit toki suhtautuvat kriittisesti maansa perinteisesti harjoittamaan maahanmuuttopolitiikkaan ja erityisesti pakolaispolitiikkaan. Ukrainalaisten hätä suurvallan hyökkäyksen alla on kuitenkin kaikkien ruotsalaisten asia.
– Puhuimme kaikesta mahdollisesta lähtien maan kyvystä sotia ja tämän vaatimista tarpeista aina taistelutahtoon, kansalliseen ylpeyteen, eikä vähiten rikotun maan jälleenrakennuksen tarpeisiin asti.
Tahto puuttuu liian monilta
Åkessonin puhe sisälsi perinteisen paljon maahanmuuttopolitiikkaan liittyvää kriittistä viestiä. Kesällä Järvan alueella tapahtunut etiopialaisryhmien keskinäinen yhteenotto nousi erityisesti esille.
Eritrealaisten keskinäiset erimielisyydet johtivat väkivaltaiseen kaaokseen kulttuurifestivaaleilla Järvafältet-luonnonsuojelualueella Tukholman luoteisosassa. Sekasortoisissa yhteenotoissa oli mukana satoja, jopa tuhat ihmistä. Poliisi otti kiinni 200 mellakoitsijaa ja kymmenet tappelijat sekä poliisit loukkaantuivat.
– Ihmisestä ei tule ruotsalaista pelkästään muuttamalla tänne. Toki sekin on mahdollista. Mutta se vaatii tahtoa. Ja tämä tahto puuttuu aivan liian monilta, jotka ovat tehneet valinnan ja muuttaneet tänne.
Kaikki tai ei mitään
Valtiopäivävaaleista alkaa olla vuosi ja Åkesson sanoi ymmärtävänsä heitä, joita mielestä ”mitään ei ole tapahtunut”.
– Tämä turhauttaa minuakin ja se on jatkuvasti mielessä. Kaikki se, mitä on revitty alas vuosikymmenten aikana pitää nyt rakentaa uusiksi, Åkesson sanoi muistattaen kuitenkin siitä, että ruotsidemokraattien koneisto työskentelee ”yötä päivää” täyttääkseen äänestäjille antamansa lupaukset.
– Jokaista ruotsidemokraattia ajaa tahto rakentaa parempaa Ruotsia. Se on syy siihen, miksi jaksamme nousta aamulla.
Vuoden 2026 valtiopäivävaalien tavoitteeksi ruotsidemokraatit ottavat sosialidemokraattien lyömisen ja nousun Ruotsin suurimmaksi puolueeksi. Vaihtoehdot ovat vähissä: joko hallituspuolueeksi tai oppositioon.
Tukipuolueen asema ei riitä
Tidö-sopimus ja tukipuolueen asema ei enää kelpaa ja Åkesson vertasikin kyseistä sopimusta roudarinteippiin (silvertejp) ja tämän perinteinen media nostikin esille lähes joka jutussaan.
– Se toimii loistavasti ratkaisuksi tilapäisiin ongelmiin. Mutta rikkinäisen kanootin, fillarin tai aurinkovarjon ratkaisuksi se ei ole optimaalinen. Eikä se todellakaan kelpaa pelastamaan ja avuksi rakentamaan uusiksi rikkinäistä valtiota.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- silvertejp roudarinteippi tahto Järvafältet sommartal kesäpuhe Tidö-sopimus turhautuminen hallituksen tukipuolue sekasorto yhteenotto Volodymyr Zelenskyi Sölvesborg kaaos jälleenrakennus sosialidemokraatit pääministeripuolue Jimmie Åkesson Maahanmuuttopolitiikka Ruotsidemokraatit Väkivalta hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Porvarihallitus haluaa suitsia ammattiliittojen rahavirtaa demareille – ruotsidemokraatit olisi uudistuksen voittaja

Ruotsi tiukentaa kansalaisuuden saamisen ehtoja: toimeentulovaatimus ja pitempi asumisaika

Ruotsi purkaa kannustinloukut – tuet eivät saa olla suurempia kuin palkka

Valtiovarainministeriön budjettiehdotus julki: Työn ja liikkumisen verotus kevenee, kehitysapuun leikkauksia, merkittäviä panostuksia turvallisuuteen ja hyvinvointiin

Marinin hallitus jätti seuraajalleen perinnöksi valtavat velat – valtion budjetista ensi vuonna 3,2 miljardia pelkästään velan korkomenoihin

Julkista taloutta pakko korjata, että hyvinvointijärjestelmä säilyy – Purra: ”Velkalaivaa käännetään hitaasti, mutta suunta on nyt oikea”
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












