Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Junnila: Aluevaaleja ei voi verrata mihinkään muihin vaaleihin

23.01.2022 |22:52

Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila Varsinais-Suomen vaalipiiristä arvelee, että aluevaalien tulosta heikensi perussuomalaisten kannalta sellainen selkeästi nähtävissä ollut tendenssi, että vaaleissa äänestettiin erittäin paljon lääkäreitä, sairaanhoitajia ja muita sote-alan toimijoita.

Junnila on sitä mieltä, että aluevaalit olivat jo tilastojenkin valossa aivan erilaiset kuin mitkään muut vaalit. Perussuomalaisten äänestäjäprofiilissa on iso aukko, kun mennään yli 65-vuotiaisiin, joita sote-alan asian eniten kiinnostavat.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
5.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää