Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Juuso: Aikooko hallitus turvata tärkeän Leader-toiminnan myös Lapissa?

27.02.2020 |09:24

Suomessa on 54 Leader-ryhmää, joista viisi vaikuttaa Lapissa. Euroopan unioni, Suomen valtio ja kunnat rahoittavat Leader-toimintaa. Näiden lisäksi toiminta kerää merkittävän määrän yksityistä rahoitusta. Ryhmien hallituksissa ovat edustettuina alueen asukkaat, yritykset, yhteisöt ja paikallinen julkinen hallinto. Leader-ryhmien tehtävä on maaseudun ja haja-asutusalueen taloudellisen toiminnan ja yhdyssiteiden vahvistaminen. Monilla Leader-ryhmillä on toimintaa myös kaupungeissa.

– Leader-toiminta on erittäin tärkeää alueilla, joista on pitkät etäisyydet palveluihin. Se tuo elinvoimaa, viihtyvyyttä ja vetovoimaisuutta. Se antaa asukkaille uskoa siihen, että myös syrjäisempien alueiden kehittäminen on tärkeää, ja niillä alueella asuvat ihmiset ovat tärkeitä. Leader-toiminta kohdentaa rahoitusta kyläläisiin ja heidän toimintaansa, se kannustaa yhdessä tekemiseen ja oma-aloitteisuuteen. Muut rahoitusinstrumentit eivät juurikaan tätä mahdollisuutta tarjoa, perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Juuso kertoo.

Kansallinen aluepolitiikka vähentynyt

Kansallinen aluepolitiikka on vähentynyt viime vuosina. Kansallinen innovaatiopolitiikka puolestaan tapahtuu korkeammalla organisaatiotasolla, joka on paikallisen toiminnan kehittäjän ulottumattomissa. Paikallinen Leader-toiminta synnyttää kokeiluja, taloudellista aktiviteettia ja tuottavaa toimintaa pienellä rahalla.

– Toiminnassa syntyvä vipuvaikutus voi olla tärkeä paikallisesti tai yksittäiselle yrittäjälle. Kehittämisideat ja investoinnit synnyttävät yritystoimintaa ja työpaikkoja.

– Koko Lapin kattavaa Leader-ryhmien verkosto on erittäin tärkeä, jotta lappilaiset ihmiset pääsevät kehittämään omaa kotiseutuansa. Leader-hankkeet ovat aina lähtöisin alueen aidosta tarpeesta. Leader-toiminnasta rahoitetut elinvoimahankkeet ovat usein niin pieniä, että niille on haasteellista löytää muita rahoittajia. Toteuttamalla omia hankkeitaan Lapissa Leader-ryhmät toimivat myös alueensa kehittäjinä, toteaa Juuso.

Lapin alueen toimijat huolissaan

Maa- ja metsätalousministeriön tuoreessa arviointijulkaisussa on tuotu esiin vaihtoehto, että jatkossa koko Suomi ei enää olisi katettu Leader-toiminnalla, ja että Leader-ryhmien määrää tulisi vähentää. Lapin alueella toimijat ovat huolissaan siitä, säilyvätkö alueen kaikki 21 kuntaa Leader-toiminnan piirissä.

– Lapin pitkien välimatkatkojen ja harvan asutuksen olosuhteissa ryhmien yhdistäminen vähentäisi alueellista kattavuutta ja sitä kautta mahdollisesti vähentäisi toiminnan aktiivisuutta. Mahdollisen yhdistämisen uhkakuvana on, että joitain alueita jää kokonaan Leader-toiminnan ja rahoituksen ulkopuolelle.

– Olen jättänyt kirjallisen kysymyksen asianomaiselle ministerille Lapin alueen kuntien Leader-toiminnan turvaamisesta, Juuso kertoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää