

LEHTIKUVA
Juuso esittää sähkön hinta-alueiden muodostamista – elinkeinoministeri käänsi kelkkansa ja tuli samoille linjoille
Kansanedustaja Kaisa Juuso teki kirjallisen kysymyksen ministerille sähkömarkkinoiden hinta-alueista ja tukkuhinnoittelusta. Elokuun alussa tekemässään kirjallisessa kysymyksessä Juuso tiedustelee ministeriltä, minkä vuoksi Suomessa ylläpidetään yhtä sähkömarkkinoiden hinta-aluetta, kun niitä on Ruotsissa ja Norjassa useita.
– Kysyin ministeriltä hinta-alueiden muodostamisesta. Pyysin vastausta siihen, aikooko hallitus Suomen pohjoisosiin painottuvan sähköntuotannon voimakkaan lisärakentamisen yhteydessä ottaa käyttöön sähkömarkkinoiden tukkuhinta-alueet, ja mitä hallitus aikoo tehdä, että siellä missä voimalaitosrakentamisen ja sähköntuotannon ympäristölleen aiheuttamat haitat ovat suurimmat myös sähkön kuluttajahinta olisi pienempi, Kaisa Juuso kertoo.
Suomessa vain yksi hinta-alue
Hinta-alueiden ansiosta siellä, minne sähköenergian tuotanto on keskittynyt, asukkaat saavat ostaa sähkön muita edullisemmin. Ruotsin ja Norjan pohjoisosissa energiateollisuuden tuotanto on suurempaa kuin kulutus, ja sähkömarkkinoiden hinta-alueiden ansiosta näiden seutujen asukkaille sähkö on edullisempaa kuin sähköä tuovissa maakunnissa. Tämä ei kuitenkaan toteudu Suomessa.
– Suomessa on sähkön tukkumarkkinoille ainoastaan yksi hinta-alue. Se ei huomioi energiantuotannon painottumista maan pohjoisosiin. Pohjois-Suomessa joet on padottu sähköntuotantoa varten ja lohen nousu estetty ja aiheutettu mittavaa ekologista tuhoa, ja nyt lukuisat arvokkaat maisema-alueet ollaan kaavoittamassa täyteen tuulivoimaloita, mutta menetykset eivät kuitenkaan näy pohjoisten seutujen asukkaille edullisempina sähkön hintoina, edustaja Juuso toteaa.
Ensin ei, sitten kyllä
Vastauksessaan Juuson kirjalliseen kysymykseen (6.9.) elinkeinoministeri Mika Lintilä tyrmää ajatuksen hinta-alueista. Hänen mielestään ne kunnat, joille voimalaitosten kiinteistöverosta on tullut merkittävä tulolähde, voisivat kohdistaa kiinteistöverotulojaan parhaaksi näkemällään tavalla.
Kymmenen päivää myöhemmin kanta on kuitenkin jo muuttunut. Ylen haastattelussa (16.9.) elinkeinoministeri Lintilä tulee edustaja Juuson linjalle. Ministeri pitää sähkömarkkinoiden aluejakoa selvittämisen arvoisena ja toteaa, että kahden hinta-alueen perustaminen on syytä selvittää läpi. Lintilä toteaa haastattelussa, että sähkömarkkinoiden kahden hinta-alueen perustaminen on seuraavalle hallitukselle yksi asia, jota kannattaa lähteä ajamaan eteenpäin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkön hinnoittelu hinta-alue voimalaitokset energian tuotanto Mika Lintilä Kaisa Juuso Norja Suomi Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Toimivaa tuotantoa ei pidä hylätä energiakriisissä – kokoomukselle hiili ja turve ovat yhä ”pahoja sanoja”

Fortum ja omistajaohjaus – Ranne: ”Molempien johto vaihtoon”

Perussuomalaiset tyytymättömiä hallituksen toimiin ja viestintään energiakriisissä: ”Ongelmalliseen energia- ja ilmastopolitiikkaan puuttuminen ei näytä maistuvan”

Sähkön hinta hirvittää – onko valtionyhtiön monen sadan prosentin hinnannosto kohtuullista?

Perussuomalaiset: Helsingin hiilivoimaloiden alasajo edesvastuutonta

Professori sähkökriisistä: Poliitikot eivät osaa ottaa luonnonlakeja huomioon

PS-Naiset: Pienituloiselle voi tulla lähtö kodista
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












