

LEHTIKUVA
Jyväskyläläismies sai äänestyspaikalta virheelliseksi osoittautuneen tiedon, ettei pahvinen ajokortti kelpaa henkilöllisyyden todisteeksi: ”Olin rankasti pettynyt”
Henkilöllisyyden todistamiseen liittyvän sekoilun jälkeen jyväskyläläinen Risto Kajanne pääsi lopulta äänestämään toisessa ennakkoäänestyspaikassa, jossa vanha ajokortti kelpasi. – Jos muilla äänestyspaikoilla on ollut vastaavia epäselvyyksiä, niin voi olla että sen vuoksi on näissä vaaleissa menetetty ääniä. Eivät kaikki lähde toista kertaa yrittämään, Kajanne sanoo.
Risto Kajanteen tarkoitus oli käydä torstaina ennakkoäänestämässä Jyväskylän Prisma-ruokakaupan yhteyteen avatussa ennakkoäänestyspaikassa.
Kajanne on osin liikuntarajoitteinen, joten hän pyysi poikaansa etukäteen kysymään äänestyspaikalta, kelpaako pahvinen ajokortti henkilöllisyyden todistamiseen.
– Liikkuminen on minulle vaikeata, enkä jaksa turhanpäiten liikkua kauppakeskuksessa. Siksi lähetin poikani kysymään asiasta. Sain sitten hänen kauttaan tiedon, ettei pahvinen ajokortti kelpaa. Äänestysvirkailijat olivat kertoneet saaneensa sellaiset ohjeet.
Kajanne oli tiedosta tyrmistynyt.
– Olin rankasti pettynyt. Mielessä kävi, enkö enää ole Suomen täysivaltainen kansalainen, vaikka olen tänne aina verotkin maksanut. Minulla ei ollut mitään muuta asiakirjaa henkilöllisyyden todisteeksi kuin vanha ajokortti, koska passi on vanhentunut.
Kaikki eivät lähde uudestaan yrittämään
Henkilöllisyyden todistamiseen liittyvän sekoilun jälkeen Kajanne pääsi lopulta äänestämään toisessa ennakkoäänestyspaikassa, jossa vanha ajokortti kelpasi henkilöllisyyden todisteeksi.
– Menimme vaimoni kanssa äänestyspaikkaan, joka oli toisella puolella Jyväskylää, ja siellä äänestäminen sitten onnistui, eikä henkilöllisyyden todistamisen kannalta ollut ongelmaa, Kajanne sanoo.
Hän arvelee, että kaikki eivät hänen tavallaan välttämättä lähde etsimään uutta äänestyspaikkaa, jos äänestäminen kerran estetään.
– Kuinkahan monelle on myös käynyt näin. Ja jos vielä ovat tässä kunnossa kuin minä, niin jaksavatko sitten enää yrittää toista kertaa. Voi olla, että tällaisen sekoilun vuoksi näissä vaaleissa on menetetty ääniä, Kajanne miettii.
Iltalehti laittoi väitteen liikkeelle
Ennakkoäänestyspaikoilla ympäri Suomea on tällä viikolla ilmennyt samanlaisia ongelmia, jotka osin ovat seurausta torstaina julkaistusta Iltalehden artikkelista.
Iltalehti väittää jutun otsikossa, että ”Pahvinen ajokortti ei välttämättä enää kelpaa äänestyspaikoilla – Joillakin äänestäminen voi jäädä kokonaan tämän vuoksi.”
Iltalehden artikkelin voi halutessaan nähdä median vaalihämmentämisenä, sillä artikkelin väite ei pidä paikkaansa: tosiasiassa pahvinen ajokortti kelpaa edelleen henkilöllisyyden todistamiseen äänestyspaikalla.
Vedättikö lehti vaalivirkailijoita?
Iltalehden juttuun on jälkikäteen lisätty oikeusministeriön vaalijohtajan Arto Jääskeläisen kommentti.
– Vaalilain mukaan äänestäjä on velvollinen selvittämään henkilöllisyytensä vaalivirkailijalle. Vaalivirkailija arvioi aina tapauskohtaisesti, mikä selvitys on riittävä. Kysymys ei ole siitä, kelpaako pahvinen ajokortti vai ei vai, vaan siitä, pystyykö äänestäjä pahvisen ajokortin avulla selvittämään henkilöllisyytensä vaalivirkailijalle. Jos vaalivirkailija tunnistaa äänestäjän pahvisen ajokortin kuvasta, se kelpaa, Jääskeläinen sanoo.
Varmemmaksi vakuudeksi Jääskeläinen toteaa, että vaalivirkailijoita ei ole ohjeistettu olemaan hyväksymättä pahvista ajokorttia henkilöyden tunnistamisessa äänestyspaikoilla.
Tavio selvitti: Pahvinenkin ajokortti kelpaa
Iltalehden alkuperäinen juttu oli virheellinen, ja sen faktoja korjattiin vasta jälkikäteen, kun asiaan oli saatu varmistus vaalijohtaja Jääskeläiseltä.
Jälkikäteen tehdyistä korjauksista huolimatta juttu on edelleen luettavissa Iltalehden verkkosivulla ja jutun otsikossa väitetään yhä, että pahvinen ajokortti ei välttämättä enää kelpaa äänestyspaikoilla.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio oli Iltalehden jutun luettuaan myös henkilökohtaisesti yhteydessä vaalijohtaja Jääskeläiseen.
– Puhuin äsken oikeusministeriön vaalijohtaja Jääskeläiselle ja PAHVINENKIN AJOKORTTI KELPAA. Iltalehdeltä siis uskomaton valeuutinen vaalien alla. Toivottavasti kukaan pahvisen ajokortin omistava ei jättänyt tämän vuoksi menemättä äänestämään, Tavio kirjoittaa Facebookissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-ahon vaalivideo katosi Ylen Areenasta – siitäpä härdelli syntyi

Hesarin mukaan Suomi tarvitsee jopa 1,4 miljoonaa maahanmuuttajaa eläkkeiden turvaamiseksi – Halla-aho: ”Julkisen talouden rahoituspohja ei kohene vaan pahenee”

Yle-pomot eivät halua keskustella nuorisolle rakentamansa vaalikoneen johdattelevasta ja punavihreää propagandaa tarjoavasta sisällöstä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää