
Kaksi itärajan asemaa avataan, Suomi ylläpitää korkeaa valmiutta uusiin rajoituksiin
Suomi jatkaa rajoituksia itärajalla. Rajanylityspaikat pidetään suljettuina lukuun ottamatta Vaalimaan ja Niiralan rajanylityspaikkoja, jotka avataan liikenteelle torstaina 14.12. Hallitus sulkee koko itärajan uudelleen, jos välineellistetty maahantulo itärajalla jatkuu.
Suomen ja Venäjän maarajalla rajanylittäjien tulee päätöksen voimassaoloaikana käyttää Vaalimaan ja Niiralan rajanylityspaikkoja. Myös Suomen kansalaisen on käytettävä avoinna olevia rajanylityspaikkoja. Tavaraliikenne Vainikkalan kautta jatkuu. Asiasta kertoo Valtioneuvosto.
Itärajalla kansainvälistä suojelua on mahdollista hakea vain Vaalimaan ja Niiralan rajanylityspaikoilla.
– Siitä huolimatta haluamme korostaa, että näissä olosuhteissa Suomen ja Venäjän väliselle rajalle ei kannata lähteä. Suomi aikoo varmistaa, että itärajastamme ei synny uutta välineellistetyn maahantulon väylää Eurooppaan, painottaa sisäministeri Mari Rantanen.
Viranomaisten arvion mukaan on ilmeistä, että uhka ei ole vielä ohi. Venäjän alueella on todennäköisesti edelleen merkittävä määrä mahdollisia maahantulijoita. Venäjän viranomaisilla on myös edelleen olemassa kyky maahantulijoiden Suomeen välineellistämiseksi.
Hallitus ja viranomaiset seuraavat itärajan tilanteen kehittymistä tarkasti. Suomi pitää huolta omasta rajaturvallisuudestaan, yleisestä järjestyksestä ja kansallisesta turvallisuudesta.
– Muutosta parempaan suuntaan ei voida todentaa ilman, että rajoituksia puretaan. Siksi avaamme nyt kaksi rajanylityspaikkaa harkitusti ja hallitusti. Samalla kuitenkin ylläpidämme korkeaa valmiutta uusiin rajoituksiin. Suomi huolehtii kansallisesta turvallisuudestaan, korostaa pääministeri Petteri Orpo.
Valtioneuvosto päätti asiasta ylimääräisessä istunnossa 12.12. Uusi päätös on voimassa 14.1.2024 saakka.
Tiedotustilaisuus on katsottavissa Valtioneuvoston Youtube-kanavalla:
Hallitus käsitteli valtioneuvoston yleisistunnossa tiistaina 12. joulukuuta rajanylitysliikenteen rajoituksia. Valtioneuvoston istunnon jälkeen oli hallituksen tiedotustilaisuus noin klo 14.45 Valtioneuvoston tiedotustilassa. Paikalla olivat pääministeri Petteri Orpo, sisäministeri Mari Rantanen sekä Rajavartiolaitoksen yksikön päällikkö Mikko Lehmus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Ay-liikkeelle rahaa tahkoava Kojamo hehkuttaa: Maahanmuutto mahdollistaa vuokrien korotukset
Maahanmuuton aiheuttamasta asuntojen kysynnän kasvusta hyötyvät ay-liikkeen rahantekokoneena tunnettu asuntoyhtiö Kojamo sekä vasemmistopuolueet, jotka saavat Kojamolta vaalirahaa. Tavallinen veronmaksaja kuittaa laskun.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Valtaako teksasilainen ilmastopolitiikka alaa myös Euroopassa? – Yhdysvaltojen asiantuntijat Markku Ruotsila ja Risto E.J. Penttilä pohtivat Trumpin kauden vaikutuksia maailmalle
Kansanedustaja Laura Huhtasaaren emännöimässä Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa vieraina ovat Yhdysvaltoihin perehtyneet dosentti Markku Ruotsila sekä tohtori ja politiikan tutkija Risto E.J. Penttilä. Kolmikko pohdiskelee ohjelman avausjaksossa, mitä Donald Trumpin alkaneella presidenttikaudella maailmassa tulee tapahtumaan sekä mitä seurauksia Suomelle tulee.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Some repesi riemuun koraaninpolttajan kuoleman jälkeen – ”Tilanne ei ole enää viranomaisten hallinnassa”
Koraanin polttajan murha on herättänyt mielipiteiden ristiaallokon kautta maailman. Tilanne Ruotsissa ei pommien räjähdellessä ole enää viranomaisten hallinnassa. Esiin on noussut epäilyjä siitä, että kansankodissa on tahoja, joilla on omat lakinsa.

Maahanmuuttajien työttömyys rasittaa Suomen kuntien taloutta – Närpiön työttömistä yli 65 % ulkomaalaistaustaisia
Ajatuspaja Suomen Perustan päivitetty tutkimus osoittaa, että maahanmuuttajien heikko työmarkkina-asema ja korkea työttömyys ovat ongelma kunnissa ja kaupungeissa etenkin pääkaupunkiseudulla. Maahanmuuttajien osuudet kuntien työttömistä ovat kuitenkin suuria myös muualla Suomessa.