

LEHTIKUVA
Kansanedustaja Elomaa: Viimeinkin kohtuutta maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikoihin
Eduskunnassa käytiin torstaina 9. syyskuuta keskustelua hallituksen esityksestä luottotietolain, maksupalvelulain ja rikosrekisterilain uudistamiseksi. Esitys vaikuttaa maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikojen kestoon ja samalla toteutettiin EU:n tietosuojalainsäädännöstä johtuvia välttämättömiä muutoksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa on erityisen tyytyväinen hallituksen päätöksestä lyhentää maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikoja.
-Maksuhäiriömerkintä hankaloittaa ihmisen arkea monin tavoin. Muun muassa vakuutuksen, puhelinliittymän tai vuokra-asunnon saaminen voi tyssätä maksuhäiriömerkintään, Elomaa listaa.
-Nykykäytäntö on todella armoton ja maksuhäiriömerkintöjen säilytysajat ovat kohtuuttoman pitkiä. Usein voi olla kyse vain unohtuneesta laskusta ja tilapäisistä talousvaikeuksista. Siitä voi sitten seurata merkintä luottotietorekisteriin moneksi vuodeksi.
Hallituksen esityksen muutokset koskevat sellaisia tapauksia, joissa velat on maksettu. Tiettyjen yleisimpien henkilö- ja yritysluottotietoina talletettavien maksuhäiriömerkintöjen säilytysaika lyhenisi yhteen kuukauteen siitä, kun rekisterinpitäjä on saanut tiedon maksun suorittamisesta. Lisäksi uuden maksuhäiriömerkinnän pidentävästä vaikutuksesta luovuttaisiin. Muutokset koskevat myös vanhoja maksuhäiriömerkintöjä ja säilytysajat lyhenevät myös rekisterissä jo olevien maksuhäiriömerkintöjen kohdalla.
-Pidän reiluna pelinä, sitä että kun velka on kuitattu, ei asialla enää ihmisiä piinata. Tässä muutoksessa on mielestäni vain pelkkiä voittajia. Mahdollisuus päästä eroon maksuhäiriömerkinnästä voi joissakin tapauksissa kannustaa maksamaan velat pois nopeasti, joten hyötyjinä on velallisten lisäksi myös saajapuoli, Elomaa arvioi.
Elomaa on vuosien saatossa laatinut lukuisia valtiopäivätoimia kuten lakialoitteita ja kirjallisia kysymyksiä maksuhäiriömerkintöihin liittyvien käytäntöjen muuttamisesta inhimillisempään suuntaan. Hän on myös osallistunut aktiivisesti poliittiseen keskusteluun velallisten aseman parantamisesta.
-Tämä asia on ollut mukana omassa politiikassani siitä lähtien kun tulin valituksi eduskuntaan vuonna 2011. Minun lisäkseni eri puolueissa on ollut kourallinen kansanedustajia, jotka ovat tahoillaan nostaneet esille velallisten kohteluun ja maksuhäiriömerkintöihin liittyviä epäkohtia. Ehkä tämä pitkäjänteinen työ johti siihen, että hallitus päätti lyhentää säilytysaikoja tällä esityksellä, Elomaa päättää.

Kike Elomaa eduskunnassa kuvattuna. Kuva: Matti Matikainen
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkyseltä viisi aloitetta velkaantumisen pysäyttämiseksi – ulosotossa jo yli puoli miljoonaa suomalaista

Elomaa: Valtion on hillittävä ylivelkaantumista koronakriisin keskellä

Elomaa: Maksuhäiriömerkintöjen poistuminen pian velan maksun jälkeen olisi oikeudenmukaisuuden erävoitto

Kunnia maksuhäiriömerkintöjen säilytysaikojen lyhentymisestä ei kuulu yksin SDP:lle – ”Olisi kiva, jos mediassa ei leviteltäisi totuudenvastaisia tietoja näinkin tärkeissä asioissa”

Yhteistyö velallisten eteen kantaa hedelmää – ”Tämä tulee olemaan monelle helpotus”
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.










