Artikkeli kuva

Kansanedustaja Petri Huru tyytyväinen lisätalousarvioesitykseen: Hallitus pyrkii ylläpitämään alueiden elinvoimaa

22.05.2024 |14:30

Hallitus on sopinut kuluvan vuoden toisesta lisätalousarvioesityksestä. Eilen julkistettu esitys sisältää paljon julkista taloutta vahvistavia toimia. Perussuomalaisten kansanedustaja sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Petri Huru on varsin tyytyväinen hallituksen esitykseen, sillä se sisältää useita eri liikennehankkeita, joilla on vaikutusta alueiden elinvoimaan maassamme.

– Erityisen tyytyväinen olen siitä, että Satakunta ja Pori huomioitiin hyvin eri liikennehankkeiden osalta. Eräs erikseen mainittava asia on se, että Satakunta ja Pori saivat jälleen liikennehankerahoitusta, kuten valtatie 11:n Koiviston silta ja Pikkuhaaran silta (Pori ja Ulvila), sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Petri Huru.

Liikennehankkeet ylläpitävät alueiden elinvoimaa

Huru on iloinen myös siitä, että Porin ja Ulvilan tieosuudelle annettiin 16 miljoonaa euroa.

– Eräänlaisena yhteenvetona voidaan todeta, että hallitus pyrkii pitämään alueiden, kuten Satakunta, elinvoimaa yllä juuri erinäisin liikennehankkein ja korjausvelan supistuksin, toteaa edustaja Petri Huru lopuksi.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
4.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
10.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää