

PS ARKISTO
Kansanedustaja Rami Lehtinen ihmettelee keskustan välikysymystä: ”Keskusta syyttää nykyistä hallitusta omista päätöksistään”
Keskusta ja Liike Nyt tekivät välikysymyksen koskien alueiden eriarvoista kohtelua. Esille he nostivat terveyspalvelujen huonon saatavuuden ja terveyskeskusten lakkauttamiset. Kansanedustaja Rami Lehtinen on ihmeissään keskustan välikysymyksestä.
– Tuntuu aivan käsittämättömältä, että keskusta syyttää nykyistä hallitusta omista päätöksistään. Soteuudistus on nimenomaan keskustan haluama uudistus, jonka takia päätösvalta siirtyi kunnilta hyvinvointialueille, toteaa kansanedustaja Rami Lehtinen.
Keskustalla eniten valtaa alueilla
Monilla pienillä paikkakunnilla, kuten Humppilassa, Tammelassa, Kivijärvellä ja Toivakassa, on ajauduttu tilanteeseen, jossa hyvinvointialueet esittävät terveyskeskusten lakkauttamista. Keskustan mielestä se on nykyisen hallituksen syytä.
– Hyvinvointialueilla päätösvalta on aluevaltuustoilla. Nykyinen hallitus ei voi edes päättää sellaisista asioista, mitkä terveyskeskukset suljetaan. Ihmeellisintä keskustan syytöksissä on se, että heillä on kaikista puolueista eniten päättäjiä aluevaltuustoissa. Näin ollen keskustalla on eniten valtaa alueilla, Lehtinen mainitsee.
Terveyskeskusten kohtalo keskustan käsissä
Keskustalla on 297 aluevaltuutettua ja perussuomalaisilla 155, joten keskustalla on lähes kaksinkertainen määrä päättäjiä aluevaltuustoissa. Hyvinvointialueita on 21, ja niistä vain kolmessa aluevaltuustossa on hallituspuolueilla enemmistö.
– Näillä kolmella hyvinvointialueella, joissa on hallituspuolueiden enemmistö, ei juurikaan olla lopettamassa terveyskeskuksia. Voidaan siis todeta, että jos oppositiopuolueissa on todellisuudessa halukkuutta säilyttää terveyskeskukset, niin se on täysin heidän päätettävissään, Lehtinen huomauttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Rami Lehtinen terveyskeskukset aluevaltuustot hyvinvointialueet Liike Nyt Terveyspalvelut soteuudistus Välikysymys Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS keskustalle: Eikö farssimainen sote-uudistus, Suomelle epäedullinen EU-elpymispaketti ja punavihreän politiikan pokkurointi ole ollut teidän siunaamaa politiikkaa?

Keskustan Lohi väittää hallituksen leikkaavan lähipalveluista – sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Keskusta itse siunasi sote-uudistuksen tavoitteet kustannusten kasvun hillitsemisestä

Perussuomalaiset tylytti Saarikkoa: ”Mistään ylimääräisistä menoista ei teidän velkabileissä tingitty”

Keskeneräisessä sote-sopassa ovat mukana kaikki puolueet – sote-palveluista ei olla leikkaamassa

SDP:n vaihtoehtobudjetin työllisyysvaikutukset julkaisematta – Koponen: ”Melkoista pelleilyä”

Perussuomalaiset: Oppositio tekee jälleen välikysymyksen omasta epäonnistumisestaan

Perussuomalaiset: Hallituksen työn ja kasvun linja nostaa Suomea

Keskusta putosi vasemmiston syliin – Tynkkynen: ”Vanhaa keskustaa ei enää ole”

Sote-palvelut kuuluvat ensisijaisesti suomalaisille – ”Ei ole meidän yhteiskuntamme etu, että ylläpidämme kalliita palveluita, jotka voivat lisätä halukkuutta jäädä laittomasti maahan”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Pikkupakettien tullivapaus loppuu EU:ssa
EU-maiden valtiovarainministerit hyväksyivät torstaina komission esityksen, joka poistaisi alle 150 euron verkkokauppatoimituksia koskevan tullivapauden.
















