Artikkeli kuva

Kuvituskuvaa. Lehtikuva, Martti Kainulainen.

Käsittämätön tilanne – edes murhatuomio ei riitä keskeyttämään turvapaikkaprosessia

08.12.2015 |18:08

Turvapaikkakriisin yhteydessä on käynyt ilmi, että nykykäytäntöjen puitteissa edes törkeisiin rikoksiin syyllistyneiden henkilöiden turvapaikkahakemuksen käsittelyä ei voida keskeyttää. Hallitus selvittää nyt, minkälaiset rikokset voisivat jatkossa vaikuttaa turvapaikan saamiseen. Asiasta kertoi oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps.) tänään hallituksen tiedotustilaisuudessa.

– Tällä hetkellä vain harvat rikostyypit, esimerkiksi rikokset ihmisyyttä vastaan ja sotarikokset vaikuttavat siten, että turvapaikkaprosessi voidaan keskeyttää. Muut rikokset eivät tällä hetkellä prosessia keskeytä, Lindström tarkensi asiaa myöhemmin Suomen Uutisille.

Edes raiskaus tai murha ei riitä keskeyttämään turvapaikkahakemuksen käsittelyä. Lindström kertoo henkilökohtaisena mielipiteenään, että tällaisten rikosten täytyy vaikuttaa prosessiin.

– Minä olen sitä mieltä, että raiskaustuomio on asia, jonka tulee vaikuttaa turvapaikkaprosessiin. Kansainvälisten sopimusten nykyisen tulkinnan mukaan raiskaus ei tällä hetkellä vaikuta turvapaikan saantiin. Minulle tämän kuuleminen oli järkytys – en voi hyväksyä tällaista tulkintaa.

– Lakiasiantuntijat ovat kertoneet, ettei edes murhatuomio riitä tällä hetkellä keskeyttämään turvapaikkaprosessia. Nämä asiat ovat kansainvälisten sopimusten takana. Asia on hyvin kummallinen. Miten tähän nykyiseen sitten pystytään puuttumaan – se on meille iso haaste.

Muitakin tiukennuksia tulossa

Hallitus ilmoitti tänään myös tehostavansa EU:n ulkopuolelta tulleiden rikollisten poistamista maasta. Samoin rikoksen uusijoiden ja yleistä järjestystä uhkaavien henkilöiden maasta poistamista tehostetaan.

Terroristijärjestöiden toimintaan osallistuminen kriminalisoidaan, samoin matkustaminen ulkomaille terrorismirikoksen tekemistä varten.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
3.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
7.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
8.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
9.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää