

Vesa Moilanen
Kasvua ei synny ihmisten liikkumista ja työssäkäyntiä verottamalla
Timo Soinin (ps.) mukaan kehysriihen mukaan suunniteltujen leikkausten suuruusluokat ovat suurinpiirtein oikein, mutta kohdentaminen on pielessä.
– Kun saatiin sote-uudistus sovittua, niin tässä olisi pitänyt sopia kuntien osalta viiden vuoden irtisanomissuojan ja ketjutuksen lopettaminen. Se jäi nyt tekemättä. Jos todelliset rakennepoliittiset ratkaisut olisi tehty, olisi pienituloiset lapsiperheet voitu jättää nyt rauhaan, Soini totesi.
Riekaleinen kasvupaketti
Juha Sipilän (kesk.) mielestä ei ole oikein, että suurin leikkaus on lapsiperheitä koskeva. Hän esitti, että jätettäisiin oppivelvollisuusiän nosto tekemättä. Hän kritisoi myös 600 miljoonan euron kasvupakettia:
– Kasvupaketti on kovin riekaleinen ja pienistä osista koottu.
Soini puolestaan painotti, että kasvupaketin olisi pitänyt olla vaikutuksiltaan tehokkaampi. Hän nosti esimerkiksi energiantaseen:
– Suomi tuottaa ulkomailta energiaa lähes seitsemällä miljardilla. Meillä on koko ajan sorsittu kotimaista turvetta ja puuta. Nämä olisivat tällaisia asioita jotka nostaisivat maakuntia.
Soini piti nurinkurisena sitä, että vaikka haetaan kasvua, niin silti verotetaan entistä kovemmin ihmisten liikkumista ja työssäkäyntiä:
– Kun haetaan kasvua, niin sitä ei synny sillä tavalla, että ihmisten liikkumista ja työssäkäyntiä verotetaan niin kuin nyt tehdään. Me tarvitsemme investointeja ja innovaatioita, uusia tuotteita, tavaran laatua. Sitä kautta syntyy jaettavaa ja työtä.
Sipilä mainitsi positiivisisena asiana turpeen verotuksen keventämisen.
– Se pikkuisen parantaa metsähakkeen kilpailukykyä kivihiileen verrattuna. Ja tämä energiatase, johon Soini viittasi – täällä meillä olisi paljon tehtävää.
”Maailmanparannusrahat” vihdoinkin leikkauslistalle
Perussuomalaiset on vuosia esittänyt kehitysapurahojen leikkaamista ja ajanut sitä, että nämä maailmanparannusrahat otetaan mukaan säästötalkoisiin.
– Nyt se meni läpi. Suuruusluokassa on vielä vähän viilaamista, Soini linjasi.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Lapsiperheet ja työväestö joutuivat hallituksen politiikan maksumiehiksi
Viikon suosituimmat

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Lue ja katso Teemu Keskisarjan hurja, voittoisa ehdokaspuhe – ”Pullistakaamme lihakset, nostakaamme nyrkit”
Kansanedustaja Teemu Keskisarja (ps.) tavoitteli ensimmäisen varapuheenjohtajan tehtävää Lahden puoluekokouksessa. Hän piti puolueväelle energisen puheen.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Purra: ”mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton?”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo, että Suomi on onnekas juuri nyt, koska perussuomalaiset kantaa vastuuta vaikeina aikoina. - Vai mitä luulette, miltä näyttäisi rajalla, velkakuormassa, wokessa, Migrissä, lipputangossa, bensatankissa taikka suomalaisessa kunniassa, mikäli vallassa olisivat pari Anttia kera vihreiden ja vasemmistoliiton? Moni ei uskalla ajatellakaan, miltä se näyttäisi.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.