Artikkeli kuva

Kenestä Perussuomalaisten Nuorten seuraava puheenjohtaja?

13.10.2014 |16:58

Perussuomalaisten Nuorten vuosi huipentuu 1.-2. marraskuuta Turussa järjestettävään syyskokoukseen, jolloin järjestölle valitaan uusi puheenjohtajisto ja pääsihteeri. Järjestön nykyinen puheenjohtaja Simon Elo on ilmoittanut, ettei hän lähde tavoittelemaan enää viidettä vuotta nuorisojärjestön johdossa.

Ehdolla Perussuomalaisten Nuorten uudeksi puheenjohtajaksi ovat: PS-Nuorten pääsihteeri Suvi Karhu Espoosta, Helsingin Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja Jarmo Keto ja PS-Nuorten toiminnanjohtaja Sebastian Tynkkynen Oulusta.

Karhu on siviiliammatiltaan ravintolakokki ja toiminut viimeiset kaksi vuotta järjestön pääsihteerinä, sekä tätä ennen vuoden Uudenmaan Perussuomalaisten Nuorten puheenjohtaja. Keto on IT-alan yrittäjä ja toiminut viimeisen vuoden Perussuomalaisten Nuorten hallituksessa sekä johtanut nuorisojärjestön Helsingin piiriä. Tynkkynen oli viime vuonna järjestön toinen varapuheenjohtaja sekä on toiminut nyt toista vuotta toiminnanjohtajana. Hän opiskelee Oulun yliopistossa luokanopettajaksi.

Kokouksessa valittu uusi puheenjohtaja aloittaa toimikautensa vuoden 2015 alusta.

Pääsihteeriksi ovat ilmoittaneet hakevansa tamperelainen kaupunginvaltuutettu Tiina Elovaara (27) ja Uudenmaan Perussuomalaisten Nuorten sihteeri Jenni Lastuvuori (29) Pornaisista.

Ehdolle järjestön varapuheenjohtajaksi hakevat Aleksi Hernesniemi, Roger Kulmala ja Matias Kvist.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää