

MATTI MATIKAINEN
Keskisarja: Vaalitaistellaan Jussi Halla-aho itsenäisen Suomen viimeiseksi presidentiksi
Historioitsija Teemu Keskisarja suhtautuu pessimistisesti Suomen tulevaisuuteen EU:n puristuksessa, mutta kehottaa silti suomalaisia taistelemaan Jussi Halla-ahon ”itsenäisen Suomen viimeiseksi presidentiksi”. Elinkeinoministeri Rydman toi esille syvällisen Ukrainan ja Venäjän tuntemuksen merkityksen seuraavan presidenttikauden aikana.
Puhemies Jussi Halla-aho avasi virallisesti presidentinvaalikampanjansa perjantai-iltana. Tilaisuudessa nähtiin Jussin vaalivideo ensimmäistä kertaa ja kuultiin Halla-ahon lisäksi puheenjohtaja Riikka Purran, elinkeinoministeri Wille Rydmanin, kansanedustaja Teemu Keskisarjan ja puoluesihteeri Harri Vuorenpään puheet.
Vaalipäällikkö, perussuomalaisten puoluesihteeri Harri Vuorenpää korosti, että presidentiksi tarvitaan kokenut ja rohkea arvojohtaja, joka on ajan kuluessa ollut näkemyksissään johdonmukainen: ”tuuliviirejä emme Presidentinlinnaan tarvitse kuin korkeintaan katolle”. Ja ennen kaikkea presidentin tulee olla henkilö, jolle Suomi ja suomalaiset ovat ensisijalla aina ja joka tilanteessa.
” 10 000 enimmäkseen viheliäistä vuotta”
Historioitsija, kansanedustaja Teemu Keskisarja kuvaili Suomen tarinaa omaan, värikkääseen tapaansa: 10 000 enimmäkseen viheliäistä vuotta jääkauden ja ilmastonmuutoksen välillä. Maan mainioin juonenkäänne sattui viitisen sukupolvea sitten, kun supisuomalaiset saivat ja väkisin ottivat vastuun isänmaastaan ja äidinkielestään.
– Ennen valtiollista itsenäisyyttä koittivat kulttuurin ja sivistyksen itsenäisyydet.
Nälänhätäisimmillään Suomi-neito oli saattohoitokondiksessa, mutta taloudellisen itsenäisyyden kautta Suomi nousi 1800-luvun alistetusta kehitysmaasta itsenäiseksi valtioksi. Tarinan alkuvaiheissa sääty-yhteiskunta orjuutti ja kyykytti suomalaisen rahvaan, mutta suomalaisuusliike toi suomalaisille ihmisarvon ja ensimmäisen aavistuksen tasa-arvosta.
Suomen tositarinan pelasti kansallismielisyys
Historioitsija Keskisarjan mielestä 1900-luku oli Suomelle vuosisadoista paras. Suomen menestys ei johtunut hyvästä herraonnesta, vaan Suomen tarinaa veivät eteenpäin pienet ja keskikokoiset ihmiset: kelpo kansanryhmä, jolla oli ruista ranteessa, älliä päässä sekä sielukas uskonto.
– Suomalaiset rakensivat näköisensä yhteiskunnan, jonka ominaispiirteenä on ylihuomisesta huolehtiminen. Se ominaispiirre ei periydy geeneissä vaan kansallisvaltiossa.
– Suomen tositarinan pelasti kiva, kova, kaunis sana: kansallismielisyys.
– Kansallismielisyyden vastakohta ei ole kansainvälisyys vaan kansallismielettömyys, Keskisarja sanoi saaden yleisöltä raikuvat aplodit.
Keskisarja pessimistisenä: ”EU jyrää meitin”
Keskisarja kertoi olevansa ”persuluonteeltaan” synkistelijä ja pessimisti isolla peellä. Siksi hän pelkää, että ”kansallismielettömyys jyrää meitin” ja lopulta ajan henki puhaltaa Suomen presidentin tilalle ”EU:n osavaltionhoitajan”.
– Tulevaisuudessa kumarramme komissaarien neuvostovallalle ja ripustamme koulujen seinille presidenttien riviin EU:n osavaltionhoitajien kuvia kansallismielettömyyden kehyksissä.
– Mutta viel’ elää isäin henki: ennen nöyryytystä me teemme piruuttamme vielä jotain historiallista: vaalitaistelemme Jussi Halla-ahon itsenäisen Suomen viimeiseksi presidentiksi.
Rydman: Suomi tarvitsee presidentiksi näkijän
Elinkeinoministeri Wille Rydman kertoi pohtineensa ”lakmustestiä” tasavallan presidentiksi pyrkiville: uskaltaisitko päästää tuon miehen tai naisen kahden kesken Vladimir Putinin kanssa samaan huoneeseen tarvitsematta pelätä, että mitähän se tulee luvanneeksi?
– Presidentin on pidettävä kirkkaana mielessä, minkä kansankunnan edunvalvoja hän on. Meillä on yksi presidenttiehdokas, jonka kanssa tätä ei tarvitse jännittää. Ja se on Jussi Halla-aho.
– Presidentin tulee kyetä ennakoimaan tulevaisuutta. Jussi Halla-aho on näkijä, joka näki maahanmuuton ongelmat ja Vladimir Putinin todellisen luonteen ennen kuin muut.
– Tällaisen presidentin Suomi tarvitsee.
Rydman arvelee, että seuraavien kuuden vuoden kuluessa Ukrainan sota joko päättyy tai muuttaa merkittävästi muotoaan. Emme vielä tiedä, päättyykö se hyvin vai huonosti. Riskit ovat suuria. Tällaisessa tilanteessa on äärimmäisen kova etu, jos meillä on sellainen presidentti, joka tuntee syvällisesti Ukrainan ja Venäjän.
Purra liikuttui kyyneliin
Riikka Purra muisteli, miten paljon asiat ovat muuttuneet sinä aikana, kun hän on Jussin tuntenut.
– On tullut paikkoja, joista en olisi osannut koskaan edes haaveilla.
– En usko, että kumpikaan meistä on lapsuuden tai nuoruuden haaveammatissaan, mutta tässä sitä ollaan.
– Joskus vuosia sitten pienissä humalissamme nauroimme, että varmaan Jussia ja Hillaa saa vielä joskus kätellä itsenäisyyspäivänä presidentinlinnassa, kun kerran kaikkea vaan tapahtuu.
Riikka liikuttui kyyneliin halatessaan Jussia puheensa lopuksi.
– Olen todella iloinen, että Jussi suostui tähän kisaan. Hänestä tulisi Suomen paras presidentti. Ja sittenkin kyseessä olisi edelleen se sama mies, jonka minä tunnen, johon luotan ja josta hirveästi pidän.
Halla-aho: Suomi on suomalaisten kotimaa
Tilaisuuden lopuksi Jussi Halla-aho piti oman puheensa, jossa hän korosti, että tilannetajun ja realismin lisäksi merkitystä on ehdokkaan arvomaailmalla ja sillä, mitkä ovat hänen prioriteettejaan.
– Oma, perussuomalainen arvopohjani on se, että Suomi on suomalaisten kotimaa, ainoa kotimaa, Suomen, suomalaisten, suomen kielen turvapaikka tässä pahassa maailmassa. Suomen ja suomalaisten turvallisuus ja hyvinvointi nyt ja tulevaisuudessa ovat minun arvopohjani.
Halla-ahon puhe on luettavissa kokonaisuudessaan tästä linkistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Presidentinvaalit 2024 Teemu Keskisarja Kansallismielisyys Wille Rydman Riikka Purra Vladimir Putin Harri Vuorenpää Ukraina Venäjä Jussi Halla-aho EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Jussi Halla-ahosta tulisi Suomen paras presidentti – ”Johdonmukainen, kumartelematon ja älyssä aivan omassa sarjassaan”

Halla-aho: Jos perussuomalaisia arvoja kannattavat suomalaiset käyvät äänestämässä, on todennäköistä, että se riittää toiselle kierrokselle – ”Sitten kaikki on mahdollista”

Halla-aho kirjoittaa isänpäivänä vanhempien roolista ja irti päästämisen vaikeudesta

Halla-aho kommentoi rajatilannetta presidenttitentissä: ”Venäjä on selkeästi vihamielinen toimija ja sillä varmasti on halu tehdä erilaista kiusaa ja aiheuttaa hämminkiä”

Jussi Halla-aho: Presidentinvaalien vaihtoehdoista

Presidenttiehdokas Jussi Halla-aho: Vain hyvinvoiva Suomi voi olla kokoaan suurempi – ”Lähden siitä, että Suomi on suomalaisten turvapaikka pahassa maailmassa”

Venäjä horjuttaa, EU hidastelee – maahanmuuton välineellistämistä koskeva asetus jumissa

Jussi Halla-aho itsenäisyyspäivänä: Tämä on meidän maamme

Teemu Keskisarjan kolumni: Siksi Halla-aho
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille
Yle julkisti eilen selvityksen kotihoitoyhtiö Keltakullan hoivasta: Osa hoitajista ei kyennyt vastaamaan suomeksi edes yksinkertaisiin kysymyksiin. Hoitajat laativat asiakaskirjaukset käännössovelluksen avulla. Tapaus on jälleen todiste ongelmasta, josta perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia – ja jota SDP on pyrkinyt vähättelemään ja selittämään pois.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.
Uusimmat

Perussuomalaiset: ”Talous ei nouse verottamalla Suomi hengiltä”

Hallitus kiristää toimia naisiin kohdistuvan väkivallan torjumiseksi
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











