

Kokoomuksesta ei erota ilman rangaistusta – espoolaisnaisen eroilmoitus käynnisti rajun maineenpilaamisoperaation, jonka tahtipuikkoa heiluttaa keskuskauppakamarin johtaja
Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan toiminta kummastuttaa. Kokoomuksen raskaan sarjan taustavaikuttajiin kuuluva Juho Romakkaniemi sättii rajuin sanakääntein espoolaista Miia Auteroa, joka ilmoitti lauantaina eroavansa puolueestaan.
Näkyvä yhteiskunnallinen keskustelija Miia Autero eroaa kokoomuksesta. Ero ottaa koville, ja kokoomuksen äänitorvet käynnistävän maineepilaamisoperaation. Keskuskauppakamarin kokoomuslainen toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi vihjaa Auteron siirtyvän Venäjä-myönteiseen VKK-puolueeseen:
”Ihan vattanpohjasta ottaa kun jännittää tällaista politiikan penkkiurheilijaa, että nähdäänkö Miia seuraavaksi perussuomalaisten vain Anon VKK-puolueen joukoissa.”
Ihan vattanpohjasta ottaa kun jännittää tällaista politiikan penkkiurheilijaa, että nähdäänkö Miia seuraavaksi perussuomalaisten vain Anon VKK-puolueen joukoissa. https://t.co/DkU9WuAuEF
— Juho Romakkaniemi (@Romakka) January 21, 2023
Romakkaniemi kuuluu kokoomuksen raskassarjalaisiin. Hän on toiminut pitkään ex-pääministeri Jyrki Kataisen aisaparina. Kataisen pääministerikaudella Romakkaniemi toimi erityisavustajana. Kun Katainen siirtyi komissioon, hän nimitti Romakkaniemen kabinettipäällikökseen.
Hetkeä aiemmin Auteroa on sättinyt kokoomuksen vihreään siipeen kuuluva Amanda Blick, joka nousi aiemmin julkisuuteen hänen esitettyään kansanedustaja Wille Rydmania koskevia syytöksiä.
Blick hakkaa Auteroa tieteenvastaisuudella ja tunnepohjaisuudella:
”Et sinä koskaan ollut kokoomuslainen vaan persu, joka oli liittynyt kokoomukseen. Nyt vain löysit poliittisen kotisi. Samaan aikaan korkeakoulutettu nuori osa Suomea on tiedemyönteistä, fiksua porukkaa eikä jaksa öyhöttää tunnepohjaisilla Brutus-argumenteilla.”
Et sinä koskaan ollut kokoomuslainen vaan persu, joka oli liittynyt kokoomukseen. Nyt vain löysit poliittisen kotisi.
Samaan aikaan korkeakoulutettu nuori osa Suomea on tiedemyönteistä, fiksua porukkaa eikä jaksa öyhöttää tunnepohjaisilla Brutus-argumenteilla.
— Amanda Blick (@amanblick) January 20, 2023
Mitä syntiä Autero sitten teki?
Suorapuheinen Autero ilmoitti eronsa yhteydessä, ettei puolue enää puolusta omiaan. Tämän lisäksi hän kokee puolueen irtautuneen alkuperäisistä arvoistaan. Koti, uskonto ja isänmaa eivät ole enää kovassa kurssissa, perinteisiin arvoihin nojaavat ajetaan ahtaalle.
Auteron mukaan kokoomusta leimaa pelko mitä muut heistä ajattelevat.
Autero on varsin näkyvä poliitikko, joka ottaa usein kantaa päivänpoliittisiin kysymyksiin etenkin Twitterissä.
Vuoden eka, muttei vika. pic.twitter.com/LR7LXXT5hR
— Miia Autero (@AuteroMiia) January 1, 2023
Imagopuolueen toimintatavat oudoksuttavat
Romakkaniemen maineenpilaamisoperaatiota on oudoksuttu laajalti. Hänelle osoitettuja Twitter-kommentteja:
– ” Tästä twiitistäsi äly, hyvänsuopaisuus ja hyvät käytöstavat suorastaan säihkyivät.”
– ”Aika ala-arvoista panetella Miia Auteroa selän takana. Ilkeily on Kokoomuksen erityisavustajien geeneissä. Muista aina kostaa!”
– ”puhdasta ilkeilyä”
– ” Toki sen sijaan, että mollaat puolueesta eronnutta, niin kannattaisi ehkä miettiä miksi kokkareiden nykyinen linja ei ole sellainen joka pitää ihmisiä mukana. Tuntuu sulavan…”
– ” Siinä oli kettuilua. Se ei ole huumorinlaji. Kokoomuksesta eroaminen ei ole merkki ääriajattelusta, johon VKK ja Ano lasketaan, vaan tervettä järkeä.”
– ” Onpas teillä katkera puolue.”
– ”.. missä vaiheessa tämä keskisormen näyttäminen lähtijöille tuli osaksi sivistyspuolueen pelikirjaa?”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Wille Rydman viime kesän mediakohusta: Kokoomusjohto ajelehti ajopuuna – ”Petteri Orpo kyseli ympärillään olleilta ihmisiltä, mitä hänen olisi pitänyt sanoa”
Viikon suosituimmat

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”
Blogikirjoittaja Eeva Helena Oehlandt ja taloushallinnon asiantuntija, KHT Pauli Vahtera nostavat esiin Suomen absurdit energiakierteet: Suomi vie rekkatolkulla kotimaista turvetta Ruotsiin tuotettavaksi sähköksi, jonka se sitten ostaa takaisin Ruotsista. Samaan aikaan Suomi rahtaa Italiasta haisevaa jätettä poltettavaksi suomalaisissa voimalaitoksissa. Kumpikaan kirjoittaja ei löydä koko touhusta mitään järkeä eikä logiikkaa.

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on ihmeissään hyvinvointialueiden käytännöstä maksaa erillistä tukea romanihameisiin. - Hyvinvointialueilla säästetään, mutta romanihameen ostoa tuetaan yhä 500 eurolla kahden vuoden välein. Vastaavaa vaatetustukea ei ole muille toimeentulotuen saajille, Vigelius kertoo.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Ruotsin maaperä sitoo kolme kertaa enemmän hiiltä kuin Suomen – tutkijat ihmettelevät eroa
Haaparannan ja Tornion rajalla metsä näyttää samanlaiselta molemmin puolin valtioiden rajaa. Sama maasto, samat puut, sama ilmasto. Silti Suomen ja Ruotsin YK:lle toimittamat ilmastoraportit kertovat täysin erilaisia lukuja siitä, kuinka paljon hiiltä maaperä sitoo. Suomessa on painetta muuttaa laskentamallia, arvelee Aftonbladet.

Antikainen: Tanskan malli Suomeen – rikolliset ulkomaalaiset automaattisesti ulos
Tanskan hallitus on päättänyt kiristää lainsäädäntöään siten, että vakavista rikoksista vähintään vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen tuomitut ulkomaalaiset määrätään automaattisesti karkotettaviksi riippumatta siitä, kuinka kauan he ovat asuneet maassa.

Ensimmäiset Helsingin perussuomalaiset eduskuntavaaliehdokkaat julki – ehdolla kaksi ministeriä
Molemmat perussuomalaisten helsinkiläiset ministerit Wille Rydman ja Mari Rantanen ovat ehdolla ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












