

PS ARKISTO
Koponen: Menevätkö veroeuromme koronan vastaisiin toimiin vai WHO:n silkkaan törsäilyyn?
Suomi on maksanut vuonna 2019 Maailman terveysjärjestö WHO:lle 3,55 miljoonaa euroa ja tänä vuonna koronaviruspandemian varautumis- ja vastesuunnitelman rahoittamiseksi 1 miljoonan. Viime viikolla hallitus päätti myöntää vielä 5,5 miljoonan vapaaehtoisrahoituksen.
YK:n alaisuudessa toimivalle järjestölle on satanut kritiikkiä koronaepidemian huonosta hoidosta muun muassa Australian ja Yhdysvaltojen suunnalta, eikä tämä suinkaan ole ensimmäinen kerta.
– Esimerkiksi vuonna 2016 järjestö käytti noin 200 miljoonaa dollaria työntekijöidensä matkakuluihin. Se on enemmän kuin mitä järjestö käyttää aidsin, tuberkuloosin ja malarian vastaiseen taisteluun yhteensä. Pelkästään järjestön entinen pääjohtaja on törsännyt yhden vuoden aikana yli 370 000 dollaria matkustamiseen. Tämä on käsittämätöntä, kansanedustaja Ari Koponen lataa.
Marin jakaa avokätisesti veronmaksajien rahoja
Suomen antama lisärahoituspäätös perustui hallituksen yhdessä sopimalle linjalle, jolla halutaan tukea WHO:n työtä ja roolia poikkeuksellisen tilanteen keskellä sekä rohkaista muutakin kansainvälistä yhteisöä toimimaan samoin.
– Jos haluamme osoittaa tukemme WHO:lle, tulisi samalla saada selvitys mihin veronmaksajiemme eurot kanavoituu. Ei ole järkeä pumpata organisaatioon rahaa, jolla maksetaan business-luokan lennot sviitteihin ympäri maailman. Jokainen ihminen ansaitsee työstään palkan, mutta tällainen lahjoitettujen rahojen kustannustehoton käyttö on kaikki pois oikeasta avustustyöstä, Koponen moittii.
Kaikkea toimintaa tarkasteltava
Koposen mukaan kaikkea toimintaa tulisi tarkastella ja kehittää, erityisesti näinä vaikeina aikoina kun WHO tarvitsee tukea koronan vastaiseen taisteluun ja Yhdysvallat ovat jättämässä suuren 15 % loven WHO:n vuosibudjettiin.
– Olen tiedustellut eilen jättämässäni kirjallisessa kysymyksessä hallituksen näkemystä sille, toimiiko järjestö niin kustannustehokkaasti kuin mahdollista, ja miten hallitus varmistaa, että varat kohdentuvat oikein, eli täysimääräisesti Covid-19-pandemian vastaisiin toimiin. Toivon saavani kattavan vastauksen, Koponen kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen: Miten Marinin hallitus toimisi, jos vihamielinen valtio hyökkäisi Suomeen?

Pulaa maskeista, visiireistä, suojatakeista, entä onko tehohoitopaikkoja ja henkilökuntaa riittävästi? Onko Suomi varautunut kunnolla koronavirukseen? Katso kokonaistilanne tästä jutusta

Tynkkynen: Hallituksen on lopetettava politikointi kriisin keskellä välittömästi

Suomalaisten turvallisuus on perussuomalaisille tärkein asia: ”Kehitysapumenot, maahanmuuton kustannukset sekä poliittisten järjestöjen tuet ovat menoja, joista pitää näissä olosuhteissa leikata”

Ulkoministeriö jakoi taas miljoonia maailmalle – suomalaisten verovaroja sujahti Kongoon, presidentti Tarja Halosen kehityspoliittisiin tehtäviin ja YK:n ympäristörahastoon

Jani Mäkelä: ”Yhä vieläkin vasemmistopuolueissa eletään sen harhakuvan vallassa, ettei mitään tarvitse tehdä”
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.















