

LEHTIKUVA
Koponen: ”Ympäristöministeri Mikkosen esitys hanhipelloista täysin järjetön”
Ari Koponen on neljän muun perussuomalaisen kansanedustajan kanssa jättänyt viime viikolla eduskunnalle toimenpidealoitteen, jonka tarkoitus on lisätä valkoposkihanhi riistaeläimeksi metsästyslakiin, kuten Virossa on toimittu. Tämä mahdollistaisi valkoposkihanhien metsästyksen sekä sen lihan käytön ravinnoksi.
Ilmasto- ja ympäristöministeri Krista Mikkonen (vihr.) esitti lauantaina, että hanhien aiheuttamien satovahinkojen ehkäisemiseksi ei suinkaan harvennettaisi räjähdysmäisesti kasvanutta lintukantaa, vaan linnuille pitäisi perustaa omia tuhansien hehtaarien kokoisia hanhipeltoja.
Koponen on pöyristynyt Mikkosen ulostulosta ja jättänyt tänään tarkentavia kysymyksiä vastuuministerille vastattavaksi.
– Mistä hanhet tietävät, että kyse on juuri niille varatusta pellosta? Mikkonen on twiitannut, ettei hänen tarvinne lähteä pystyttelemään hanhille opasteviittoja pelloille. Haluankin konkreettisen vastauksen ministeriltä, miten varmistetaan etteivät hanhet silti päädy viljelyksille, vaan lentävät ainoastaan niille varatuille ”lintupeloille”, Koponen ihmettelee.
Hanhia saa poikkeusluvalla ampua, mutta ei syödä
Varsinais-Suomen ELY-keskus myönsi syyskuun alussa ensimäistä kertaa poikkeuslupia valkoposkihanhien ampumiseen. Myönnetyillä luvilla saa ampua syksyllä yhteensä 3 555 yksilöä, vaikka kanta on suurempi kuin koskaan aikaisemmin.
Lupaehtojen mukaan saaliiksi saadut linnut on hävitettävä hautaamalla tai polttamalla. EU:n lintudirektiivin nojalla tappamiskiellon lisäksi olisi voitu poiketa myös hyödyntämiskiellosta, kuten Ruotsissa on tehty, mutta tästä huolimatta valkoposkihanhen lihaa ei saa Suomessa käyttää hyötyravinnoksi.
– Miksi vihervasemmistohallitus haluaa että eläimiä ammutaan vain ampumisen ilosta, vaikka voisimme käyttää ravinnerikasta lihaa samalla ruoaksi? Koponen kysyy myös samaisessa, tänään jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruokinta riistaeläimet pelto Valkoposkihanhet Krista Mikkonen Ari Koponen toimenpidealoite vihreät perussuomalaiset Metsästys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: ”Suomen luonnonsuojeluliiton Pohjois-Karjalan piiri, jättäkää viljelijät rauhaan!”

Valkoposkihanhen metsästyksen salliva kansalaisaloite kerää hurjana allekirjoituksia – jo yli 43 000 kasassa

Antikainen: ”Luonnonsuojeluliiton valitus valkoposkihanhien ampumisluvista silkkaa kiusantekoa”

Antikainen: Hanhituhojen korvaukset maksettava nopeammin

PS: Valkoposkihanhesta on tehtävä riistaeläin

Wihonen: Kevät toi valkoposkihanhet ja merimetsot maanviljelijöiden ja kalastajien riesaksi – ajetaanko elinkeinotoiminta alas kaakattajien tieltä?

Wihonen: Pohjois-Karjalan hanhiongelmaan saatava päätöksiä nopeasti ja paikallisesti
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii täysjarrutusta: ”Pysäyttäisin maahanmuuton hetkeksi”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa pysäyttää maahanmuuton väliaikaisesti. Seuraavalla hallituskaudella hän kiristäisi työ- ja opiskeluperäisen maahanmuuton sekä perheenyhdistämisen ehtoja ja rajoittaisi maahanmuuttajien sosiaaliturvaa.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.

Ranskan kaaos levisi Belgiaan – autot tulessa ja poliisit kivisateessa Brysselin mellakoissa
Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













