

LEHTIKUVA
Antikainen: Hanhituhojen korvaukset maksettava nopeammin
Valkoposkihanhien aiheuttamien satovahinkojen korvaukset ovat nousemassa ennätysmäisen suuriksi. Maaseudun Tulevaisuus kertoi sunnuntaina, että korvauksia on tähän mennessä haettu jo 2,7 miljoonan euron edestä.
Hanhien kevätmuutosta pahimmin kärsineessä Pohjois-Karjalassa summa on 1,7 miljoonaa euroa.
– Ympäristöministeri Krista Mikkonen lupasi, että hanhien aiheuttamat satovahingot korvataan mahdollisimman pikaisesti, mutta viljelijät odottavat edelleen korvauksia. Pian käynnistyvä syysmuutto vaikeuttaa tilannetta entisestään. Monin paikoin on jouduttu luopumaan syysviljasta kokonaan hanhien vuoksi, mikä syö sekä tilojen kannattavuutta että viljelijöiden motivaatiota ylläpitää tilojen toimintaa. Valtion on autettava hankalassa tilanteessa olevia viljelijöitä sekä työllisyyden että kotimaisen ruuantuotannon ylläpitämiseksi, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen huomauttaa.
Suuria tappioita ja turhaa työtä
Valkoposkihanhikannan kasvu sekä muutokset lintujen muuttoreiteissä ovat johtaneet satovahinkojen voimakkaaseen kasvuun viimeisen 10 vuoden aikana. Aiemmin linnut ovat enimmäkseen levähtäneet Venäjällä, mutta nyt painopiste on siirtynyt Itä- ja Kaakkois-Suomeen.
– Valkoposkihanhet ovat aiheuttaneet suuria tappioita ja lukemattomia tunteja turhaa työtä kymmenillä tiloilla, ja syysmuuton alkaessa sama ruljanssi alkaa uudelleen. Lintuja ei saa hätistää pelloilta ampumalla luonnonsuojelijoiden valitusten takia, joten viljelijöille ei jää mitään tapaa suojella omaa elinkeinoaan. Valtion on aika lunastaa lupauksensa korvausten maksusta, Antikainen vaatii.
Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen koskien valkoposkihanhien aiheuttamien satovahinkojen korvauksia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuhot Valkoposkihanhet korvaukset Itä-Suomi Krista Mikkonen Sanna Antikainen Viljelijät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansalaisaloiteella sallittaisiin valkoposkihanhen metsästys

Antikainen: Lisää poikkeuslupia valkoposkihanhien metsästykseen

Valkoposkihanhen metsästyksen salliva kansalaisaloite kerää hurjana allekirjoituksia – jo yli 43 000 kasassa

Antikainen: “Luonnonsuojeluliiton valitus valkoposkihanhien ampumisluvista silkkaa kiusantekoa”

PS: Valkoposkihanhesta on tehtävä riistaeläin

PS-kansanedustajat kysyvät hallitukselta valkoposkihanhien tehokkaan karkoittamisen perään

Wihonen: Kevät toi valkoposkihanhet ja merimetsot maanviljelijöiden ja kalastajien riesaksi – ajetaanko elinkeinotoiminta alas kaakattajien tieltä?

Pitäisikö valkoposkihanhi poistaa luonnonsuojelulain piiristä? – Viro ja Ruotsi ampuvat riistalajiksi määriteltyä lintua EU:n luvalla
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.
