

PS ARKISTO
Koposelta jo toinen lakialoite koulukiusaamisongelman ratkaisemiseksi: ”Tarvitsemme lakiuudistuksia kiusaamiseen puuttumiseksi”
Koulukiusaamisen ja -väkivallan poistamisen eteen on tehtävä ponnekkaasti töitä. Eilen uutisoitiin jälleen, kuinka kuudesluokkalainen lapsi pahoinpiteli 7-vuotiaan pojan koulumatkalla Jyväskylässä niin, että tämän reisiluu murtui. Poika vietiin ambulanssilla sairaalaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen esittää lisää lakimuutoksia lasten ja nuorten hyvinvoinnin ja koskemattomuuden turvaamiseksi.
Sivistysvaliokunnan jäsenen, kansanedustaja Ari Koposen mielestä kaikissa kouluissa tulee nyt panostaa ennaltaehkäisevään työhön: koko kouluyhteisön henkeä tulee parantaa, tunnetaitojen opettamista olisi lisättävä ja alati kasvaviin mielen ongelmiin on saatava apua matalalla kynnyksellä suoraan kouluista. Jos kiusaamisen ja väkivaltaisuuden ennaltaehkäisyssä ei kuitenkaan onnistuta, ongelmalliseen käytökseen tulee puuttua välittömästi.
– Joskus ennaltaehkäisevässä työssä epäonnistutaan, se on inhimillistä. Silloin kouluilla tulisi kuitenkin olla nykyistä enemmän työkaluja puuttua koulukiusaamiseen. Tarvitsemme lainsäädäntöuudistuksia, Koponen pohtii.
Rehtoreille lisää toimivaltuuksia
Koposen ensimmäinen lakialoite keräsi enemmistön eli yli 100 kansanedustajan kannatuksen ja siirtyi hiljattain sivistysvaliokunnan käsiteltäväksi. Aloitteessa vaadittiin lukion ja ammatillisen oppilaitoksen opettajille velvollisuuttua puuttua tiedossa oleviin kiusaamistapauksiin. Koposen mukaan tarvitaan kuitenkin vielä lisää keinoja ja tällä viikolla työ eduskunnassa jatkuu.
Koponen esittää nyt toisessa lakialoitteessaan, että rehtoreilla olisi oikeus määrätä jälki-istuntoa ja evätä oppilaan osallistuminen opetukseen kolmen päivän ajaksi. Koponen ehdottaa rehtoreille myös toimivaltuutta kiusaavan oppilaan erottamiseksi enintään kahden viikon määräajaksi.
– Ymmärrän etteivät pelkät jälki-istunnot, opetuksen epäämiset ja määräaikaiset erottamiset itsessään ratkaise kiusaamiseen ja väkivaltaisuuteen liittyviä ongelmia, mutta uudet esittämäni keinot olisivat osa isoa kokonaisuutta, jotta kouluilla olisi nykyistä paremmat mahdollisuudet reagoida vakaviin kiusaamis- sekä väkivaltatilanteisiin, kertoo Koponen motiiveistaan toisen lakialoitteensa taustalla.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ritva Elomaa koulukiusaamisesta: ”Lapset ja nuoret on opetettava huomioimaan toiset ja ymmärtämään tekojensa seurauksia”

Koponen koulumaailman ongelmista: ”Puheet riittää, nyt tarvitaan tekoja”

Eduskunnassa koskettava keskustelu koulukiusaamisen ehkäisemisestä: ”Mikään menestys ei noita karmeita muistoja poista, ei edes kansanedustajaksi pääseminen”

Koposen kansalaisaloitteella mutkia matkassa

Koulukiusaaminen raaistunut ja saanut uusia muotoja – Elomaa: Varhaiseen puuttumiseen panostettava

Onnettomuuspaikalta karkaaminen yleistynyt – Koponen: ”Raukkamaista paeta paikalta”

Koponen: Nuoret opiskelijat maksavat liian kovaa hintaa koronarajoituksista

Koposelta jo toinen yli 100 nimeä kerännyt lakialoite: ”Koulukiusaaminen ei lopu pelkällä pääntaputtelulla”

Koposen lakiesitys tunteita herättävästä aiheesta hyväksyttiin: ”Koulukiusaaminen on vakava uhka myös toisen asteen oppilaille”
Viikon suosituimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Perussuomalaisten tappamisella uhkaillut ehdolla eduskuntavaaleissa – vasemmistolainen väkivaltaretoriikka yleistynyt ja normalisoitunut
Vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Esa Annala on uhkaillut perussuomalaisten tappamisella. Väkivaltaiset puheet vaikuttavat kuuluvan vasemmistolaisten vakiovarustukseen.

Kuljettajien koti-ikävään vetoava vaalimainos suututti bussikuskit – jäivät joukolla saikulle
Göteborgin alueen julkista liikennettä operoiva Västtrafik on päättänyt poistaa ruotsidemokraattien vaalimainokset Skaraborgin alueen busseista. Yhtiön johto teki päätöksen sen jälkeen, kun useita bussinkuljettajia jäi sairauslomalle protestiksi hallituksen tukipuolueen vaaliviestille.

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”
Perussuomalainen diplomi-insinööri Mika Merano lataa Facebookissa täyslaidallisen punavihreän leirin ja SDP:n maahanmuuttolinjausten suuntaan. Meranon mukaan cancel-inkvisiittorit yrittivät vuosikausia hiljentää kaiken maahanmuuttokritiikin rasismisyytöksillä ja suojella monikulttuurisuuskuplaansa poliittisen vallankäytön varjolla. Karut tulokset katujengeistä ja PISA-tulosten laskusta ovat kuitenkin nyt kiistämätön tosiasia, eikä mikään puolue pääse enää pakoon todellisuutta eikä omia virheitään.

Päivän pointti: Valtamedia väittää Ceutan laittomien rajanylittäjien olevan siirtolaisia tai paperittomia

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen on huvittunut SDP:n äkkikäännöksestä maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikassa. Demarit vaativat nyt muun muassa kovia rangaistuksia katujengeille ja tukien leikkauksia kielenopiskelun laiminlyöjille, vaikka puolue vastusti pitkään vastaavia perussuomalaisten esityksiä. Piisinen toivottaa demarit tervetulleiksi todellisuuteen, mutta kyseenalaistaa samalla puolueen uuden linjan uskottavuuden.

Lehtinen: Vasemmistoliiton kansanedustaja vähättelee äärivasemmiston uhkaa – ”Vasemmisto tekee toiseksi eniten terrori-iskuja”
Europolin julkaiseman raportin mukaan EU-maissa tehtiin 45 terrori-iskua viime vuonna. Terrori-iskujen kärkisijalla olivat jihadistit, jonka jälkeen toisena tulivat vasemmistolaiset ja anarkistit.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













