

YOUTUBE
Kopterit raivaamaan kehitysmaiden miinakenttiä
Maastoon jääneet maamiinat ovat monia tautejakin pahempi tappaja kehitysmaissa. YK:n tilastojen mukaan miinoja on jäänyt maailman sotatantereille 110 miljoonaa ja ne tappavat 15 000 – 20 000 ihmistä vuosittain. Uhrit ovat useimmiten siviilejä: naisia, vanhuksia ja lapsia. Miinanraivauksen ongelma on ollut kalleus ja työn ilmeinen vaarallisuus. Nyt ongelmaan on kehitteillä omaperäinen ratkaisu ja sen on kehittänyt Afganistanista lähtöisin oleva Massoud Hassani. Hänen työnsä todistaa, että ratkaisut kriisimaiden ongelmiin voivat löytyä omasta takaa.
Hassanin ratkaisu moderniin miinanraivukseen on kauko-ohjattujen pienoishelikopteriden hyödyntäminen miinojen paikallistamisessa ja myös tuhoamisessa. Homman ideana on, että kameralla varustettu pikkukopteri pörrää kohdealueen yllä ja sen ottamista kymmenistä yksittäiskuvista luodaan ohjelmallisesti kolmiulotteinen kartta. Tämän jälkeen kopteriin ruuvataan metallinpaljastin, joka löytää kohteen miinat ja ne merkitään automaattisesti aiemmalla keikalla luodulle kartalle. Loppuhuipennuksena kopteri kuskaa miinojen niskaan pienet räjähdepanokset, jotka laukaistaan automaattisesti etätyönä.
Massoud Hassanin kopterin on tarkoitus korvata ihmiset ja koirat miinanraivaajina ja automatisoida etsintä sekä tuhoaminen vaarattomaksi rutiinityöksi. Jos automaatio onnistuu, miinanraivauksen nopeus voi kasvaa 20-kertaiseksi nykyisestä. Miehen kunnianhimoisena tavoitteena onkin putsata maailmasta 100 miljoonaa maamiinaa seuraavan kymmenen vuoden aikana.
Miinojen poistamista taistelukentiltä haittaa niiden edullisuus aseina: Maamiina maksaa YK:n arvion mukaan halvimmillaan kolmisen dollaria, sen raivaaminen taasen yli 150 dollaria kappaleelta. Siis yhden miinan raivaaminen vaatii viisikymmentä kertaa enemmän rahaa kuin sen valmistaminen. Näin siis perinteisellä tavalla toimittaessa.
Hassani on kertonut BBC:lle saaneensa puhtia kehitystyöhönsä lapsuuden kokemuksistaan Kabulin lähistöllä. Siellä Massoudin ja hänen ystäviensä omatekoiset lelut jäivät usein leikkien melskeissä vieressä sijainneiden miinakenttien vangiksi.
Katso video GizMagin sivuilta >
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kielimuurit kaatuvat – kuuloke kääntää puheen lennosta
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa
Kevään kuntavaaleissa SDP:n listoilla on ainakin neljä ay-järjestön istuvaa tai entistä puheenjohtajaa. Teollisuusliiton puheenjohtaja, sekä viime talven poliittisten lakkojen ”ruuvin kiristäjänä” tunnettu Riku Aalto asettuu ehdolle Vantaalla. Myös monet SAK:laisten liittojen rivijäsenet ovat asettuneet ehdolle demarien tai vasemmistoliiton listoilta.

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta
Saksalainen feministinen aikakauslehti Emma kirjoittaa Ramadan-hypestä. Julkaisu kysyy, miksi ennen yksityisenä uskonnollisena juhlana vietetty Ramadan on muuttunut julkiseksi ilmiöksi. Suurissa kaupungeissa Ramadan on näkyvästi esillä katukuvassa valaistuksen ja paaston päättymisjuhlallisuuksien muodossa. Kaikkien muslimien mielestä tämä ei ole hyvä asia. Paasto oli ennen yksityisasia, aivan kuten viisi kertaa päivässä tapahtuva rukoileminen.