Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Koskela: Lisätalousarvio vahvistaa kotimaista puolustusteollisuutta

05.03.2025 |15:29

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela kiittää hallitusta vuoden 2025 ensimmäisessä lisätalousarvioon sisältyvistä puolustuspanostuksista.

Suomi on sitoutunut Ukrainan tukemiseen ja lisätalousarviossa puolustusmateriaalihankintojen tilausvaltuutta nostetaan yli 620 miljoonalla eurolla.

– Tilausvaltuuden korottaminen ei edellytä lisämäärärahoja, sillä meillä on budjetissa käyttämättä jääneitä määrärahoja. Tilausvaltuudella tuetaan Ukrainan lisäksi omaa puolustusteollisuuttamme, kun tilaukset tehdään suoraan kotimaiselta teollisuudelta Ukrainan tarpeisiin, valtiovarainvaliokunnassa istuva Jari Koskela huomauttaa.

Panostukset tärkeitä koko Euroopalle

Koskela muistuttaa, että panostukset puolustusteollisuuteen ovat koko Euroopan turvallisuudelle välttämättömiä. Suomen kasvunäkymät puolustusteollisuuden osalla ovat erityisen vahvat. Yhtenä esimerkkinä Koskela nostaa esiin Poriin tulevan TNT-räjähdetehdasinvestoinnin.

– Venäjän uhkaa torjuessa koko Euroopan pitää hoitaa puolustuksensa kuntoon vähintään yhtä hyvin kuin Suomi on jo tehnyt, Koskela toteaa.

Velanoton tarve vähenee

Lisätalousarviossa tarkennetaan myös tuloarvioita joulukuussa julkaistun valtiovarainministeriön taloudellisen ennusteen perusteella. Lisätalousarviolla valtion velanoton tarve vähenee 211 miljoonalla eurolla.

– Lisätalousarvioon sisältyy myös Kela-korvausten korottaminen 16,3 miljoonalla eurolla. Kela-korvausjärjestelmää on uudistettava toimimaan nykyistä paremmin. Hedelmöityshoidot tuodaan nyt Kela-korvausten piiriin. Tämä on tärkeä, kun Suomen alhaista syntyvyyttä halutaan saada taas nousuun, Koskela toteaa.

PS ARKISTO

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
9.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi