Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Koskela: Omavaraisuus ja huoltovarmuus tukevat toisiaan

22.04.2020 |16:20

Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskelan mukaan nyt on koittanut viimeinen hetki puolustaa Suomen huoltovarmuutta, puhdasta kotimaista maataloutta ja energiantuotantoa sekä varmistaa omavaraisuus maan nykyisessä ja tulevissa tilanteissa.

Jari Koskela peräänkuuluttaa kotimaisen, puhtaan ruoan arvostamista elintarvikekaupan markkinajohtajilta, jotka ovat omalla toiminnallaan jo vuosikausia heikentäneet kotimaista ruokatuotantoa.

– Omavaraisuus ja huoltovarmuus kulkevat käsi kädessä. Jos meillä on monipuolisesti omaa tuotantoa, se automaattisesti vahvistaa huoltovarmuuttamme, Koskela sanoo.

Turpeenkäytön alasajo uhkaa huoltovarmuutta

Koskelan mukaan hallituksella toisensa jälkeen on ollut välinpitämätön linja suomalaisen maatalouden tuotantoa ja muuta tuotantoa puolustaessa.

Esimerkkinä Koskela nostaa esiin myös lääkinnällisen generoidun hapen. Koskela korostaa, että esimerkiksi Lontoossa on jo sairaaloissa ongelmia hapen riittävyydessä ja lääkärit joutuvat koronakriisissä pohtimaan, keitä autetaan. Suomessa vain Pellon terveyskeskus on saanut luvan käyttää generoitua happea.

– Olen käynyt vuosien varrella viiden eri ministerin puheilla puolustamassa lääkinnällisen hapen generaattoreiden lisäämistä kotimaassa, mutta se ei ole johtanut lupien myöntämiseen, Koskela kertoo.

– Toinen tärkeä esimerkki on energiantuotanto ja turve. Turpeenkäytön alasajo uhkaa todella merkittävästi myös huoltovarmuuttamme.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
6.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää